قادری:

سرطان تقابل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی است

2 بهمن 1393 ساعت 16:29

سنندج - فوق تخصص هماتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: سرطان تقابل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی است.


به گزارش عرش نیوز: بایزید قادری ظهر پنج شنبه در نشست مطبوعاتی هفته ملی مبارزه با سرطان در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی استان کردستان اظهار داشت: به هر گونه رشد غیر طبیعی در سلول ها و بافتهای بدن تومور گفته می شود.

وی افزود: اگر این تومور دارای خصوصیات تهاجمی به بافتها داشته باشد بدخیم یا همان سرطان و چنانچه دارای ویژگیهای غیر تهاجمی باشد، خوش خیم است.

فوق تخصص هماتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: استعمال سیگار یکی از عوامل خطر در ایجاد سرطان است و از هر سه مرگ زودرس قبل از ۵۰ سالگی یک مرگ به علت مصرف سیگار است.

قادری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عوامل اصلی بروز بیماری سرطان یادآور شد: عوامل ژنتیکی، عوامل ارثی، التهاب و مواد شیمیایی از دیگر علل ایجاد سرطانها هستند.

وی ادامه داد: سرطان خون خطرناكترين نوع سرطان است و سرطان خون شامل انواع حاد و مزمن است که در آن سلول های نارس بلاست در مغز استخوان و خون ظاهر می شوند.

فوق تخصص هماتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس نوع سلول سرطان خون به دو دسته لنفوئیدی و میلوئیدی تقسیم می شود.

قادری اظهار داشت: رده میلوئید شامل سرطان حاد میلوئیدی AML و سرطان مزمن میلوئیدیCML می باشد و رده لنفوئید نیز شامل نوع حاد لنفوئیدیALL و نوع مزمن لنفوئیدی CLL می باشد.

منبع: مهر


کد مطلب: 358579

آدرس مطلب: http://arshnews.ir/vdcefv8xojh8nni.b9bj.html

عرش نیوز
  http://arshnews.ir