یادداشت/ناصرمؤمنیان

اقتصاد مقاومتی چرا و چگونه؟

14 ارديبهشت 1395 ساعت 10:39

روشنی و اهمیت مسئله اقتصادی کشور بر هیچ‌کس پوشیده نیست.


گروه اقتصادی پایگاه خبری عرش نیوز-ناصرمؤمنیان:شاید بارها کلمه "اقتصاد مقاومتی "را از زبان امام خامنه‌ای و مسئولین مختلف شنیده‌ایم!
روشنی و اهمیت مسئله اقتصادی کشور بر هیچ‌کس پوشیده نیست، در سال ۱۳۹۰ شعار سال از سوی مقام معظم رهبری با توجه به راهبردهای ایشان نسبت به آینده انقلاب اسلامی "جهاد اقتصادی "نام گرفت و در همهمه‌ی تحریم‌ها و اوج تهدیدات دشمنان جمهوری اسلامی، نام‌گذاری سال به نام "جهاد اقتصادی " را مقام معظم رهبری اساسی‌ترین مسئله روز کشور دانستند.
در سال ۱۳۹۱ مقام معظم رهبری پیش از نام‌گذاری سال به اهمیت تولید داخلی و رونق بخشیدن به آن و حمایت از کار و سرمایه‌های ملی و ایرانی اشاره کردند و شعار سال را "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی "نام نهادند.
نام‌گذاری سال ۱۳۹۲ به "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی "جدای از اهمیت انتخابات آن سال نشان‌دهنده اهمیت اقتصاد کشور است که می‌بایست موردتوجه ویژه مسئولان قرار گیرد.
سال ۱۳۹۳ به شعار "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی "مزین شد، مدیریتی همگانی و حضور آحاد مردم درصحنه در جهت تحقق اقتصاد و نام‌گذاری سال ۱۳۹۴ به نام "دولت و ملت، هم‌دلی و هم‌زبانی "نشان می‌دهد که مردم و مسئولان در جهت رونق بخشیدن و توسعه اقتصادی کشور باید هم دل و هم‌زبان شوند.
اما مسئله مهم‌تر و راهبردی‌تر نام‌گذاری شعار سال ۱۳۹۵ به "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل "اقتصادی که در شعار خلاصه نشود و بتوان با برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت قوی در سطح کلان آن را محقق کرد!
اقتصاد مقاومتی یا همان مقاومت اقتصادی یعنی افزایش نیروی اقتصادی کشور در برابر هجمه‌ها و یاوه‌گویی‌های دشمنان نظام جمهوری اسلامی!
تحقق اقتصاد مقاومتی به نحوی می‌تواند به جامعه کمک کند که استحکام کافی را در برابر سختی‌ها و مشکلات کشور داشته باشیم.
اقتصاد مقاومتی یا همان مقاومت اقتصادی یعنی اینکه حل مشکل آب‌ونان خوردنمان را به دیگران وابسته ندانیم و یا به نحوی دیگر اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه نوجوان و جوانی به بلوغ اقتصادی برسد و سرمایه‌های خود را وابسته به پدر نداند!
البته که هیچ‌گاه آمریکا و سایر ابرقدرت‌های جهان حکم پدر را برایمان نداشته و نخواهند داشت.
تنها راه‌حل تحقق شعار اقتصاد مقاومتی مشورت و همدلی و هم‌زبانی است، اختصاص نام و شعار هرسال تنها مختص آن سال نبوده و نیست و موفقیت در هرسال درگرو عمل کردن به شعار آن سال در کنار شعار سالیان گذشته است.
هدف مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای از نام‌گذاری شعار هرسال ایجاد گفتمانی میان دولت و ملت و ریل‌گذاری اهداف کلان کشور است.
در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی چندین مانع وجود دارد که باید برطرف شود و در این یادداشت نیز به برخی از آنان اشاره‌ای کوتاه خواهم داشت:
۱. واردات بی‌رویه: مسئولین باید توجه داشته باشند که با ورود کالاهای خارجی به کشور، اقتصاد داخلی کشور صدمه نبیند و کارخانه‌ها بتوانند به روند تولید ادامه دهند.
۲. جلوگیری از صادرات: ضمن تقدیر و تشکر از دولت محترم در جهت برقراری روابط بین‌المللی باید توجه داشت که رفت‌وآمدهای به کشور ایران و یا رفت‌وآمد هیئت دولت محترم به کشورهای دیگر تنها منشأ خیر و برکات برای آن کشورها و خرید محصولات آنان و واردات کالاهای آنان به کشور نباشد.
۳. بی‌توجهی به توان و ظرفیت داخلی: توجه به بازوان جوانان ایرانی و تکیه کردن و اعتماد به آنان می‌تواند موفقیت‌های چشمگیری را همچون در عرصه ساخت موشک و ماهواره‌ها رقم بزند.
۴. عدم وجود فرهنگ کار و تلاش: متأسفانه و یا خوشبختانه فراگیری‌های مدرک تحصیلی منجر به افزایش روحیه اعتماد به سقف و افزایش مد و کلاس مند بودن شده است، در سال‌های گذشته به یاد دارم که یکی از مسئولین محترم استان سمنان دریکی از جلسات عرض کرد که اگر ما برای هرکسی که مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس دارد یک میز بسازیم، چوب کم می‌آوریم.
و این نکته را باید یادآور شوم که تلاش باید جایگزین فرهنگ اداری زیستن و دنبال پست و صندلی بودن شود.
۵. نداشتن برنامه‌ریزی صحیح درراه اقتصاد کشور و استفاده بی‌رویه از منابع: ریخت‌وپاش‌های فراوان در جلسات متعدد و هزینه‌های کلان و سنگین رفت‌وآمد برخی از مسئولین در سفرهای تفریحی و...
۶. غریبه دانستن نیروهای داخلی در مشورت و هم‌اندیشی: در برخی از اوقات منتقدین نکات خوبی را مطرح می‌کنند که از چشمان مسئولین غافل مانده، ازآنجایی‌که ما همه‌ی انتقادات را در جهت تخریب جایگاه خود میدانیم، فضای نقد و بررسی کارشناسی شده را از بین می‌بریم.
امید است که با مشورت و همدلی و هم‌زبانی و جهاد درراه اقتصاد مقاومتی همراه با اقدام و عمل درراه توسعه و رونق بخشیدن به این شعار بکوشیم.


کد مطلب: 390133

آدرس مطلب: http://arshnews.ir/vdcgwz9wwak9yq4.rpra.html

عرش نیوز
  http://arshnews.ir