رابطه حسن روحانی با کدخدا چیست؟ +فیلم

26 ارديبهشت 1392 ساعت 7:39

حسن روحانی که از نامزدهای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری است، در روزهای گذشته مواضع تعجب برانگیزی درخصوص رابطه با آمریکا و پرونده هسته ای داشته است. مواضعی که این مطلب را به اذهان متبادر می کند که وی سازش و مصالحه یک طرفه در برخوردهای گذشته اش با غرب را فراموش کرده است.


به گزارش فرهنگ نیوز ، حسن روحانی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، در روزهای اخیر از مواضع و نظراتش درخصوص رابطه با آمریکا و پرونده هسته ای گفته است. مواضعی که روشن می کند در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور چه بر سر سیاست خارجی و پرونده هسته ای خواهد آمد.

تحریم ها علیه ایران و موضوع هسته ای

ظاهرا وی ۱۶ سال ریاست بر دبیر شورای امنیت ملی را فراموش کرده است که چه بلایی بر سر ایرانیان و انرژی هسته ای آورد و این تحریم ها دست خوش همان روزهاست.

روحانی ادامه داده که تنها راه برای ما و غربی ها مذاکره است اما نگفت است که ما یعنی جامعه و نظام اسلامی و یا تعداد معدودی که منافع آنها در ایجاد ارتباط با غرب رقم میخورد.

این نوع نگاه همان رویکرد انفعالی دوره اصلاحات است که در مقابل غربی ها فقط و فقط مذاکره راه نجات بخش است، رویکردی که مقام معظم رهبری به شدت با آن مخالف است.

** معظم له در این خصوص فرموده اند: وقتی ملتی برای ایستادگی  پول ، سلاح ، پیشرفت علمی ، جمعیت و رسانه نسبت به حریف کمتر دارد ولی از ایستادگی دست نمیکشد و مقاومت میکند و به خداوند اتکا میکند و از جان و مال و آبرو دریغ نمیکند، این ملت در بزرگترین مبارزات و میدان ها پیروزخواهد شد.


مواضع حسن روحانی | دانلود فیلم

تحریم های غرب علیه ایران

ممکن است طرح لغو تحریم یک تاکتیک مذاکراتی باشد، اما هدف نهایی ما باید برداشته شدن تحریم ها باشد، چراکه به نفع مردم نیست. اینکه در کدام مذاکره و چگونه لغو تحریم ها را مطرح کنیم یک تاکتیک مذاکراتی است. 

روحانی در برنامه مقابله با تحریم در سایتش، طرف مقابله با نظام اسلامی را دشمنان و غرب تعریف کرده است. وی با متمایز کردن دشمن از غرب گویا منظور خود از دشمن را آمریکا می داند که آنها هم تنها راه خود را مذاکره با ایران باید بدانند.

فرض دوم روحانی که تنها راه برای غرب را فقط راه مذاکره می داند درست به نظر می رسد، اما آیا برای ملت ایران نیز فقط راه مذاکره باقی مانده است؟

اصرار روحانی به مذاکره، احتمالا دلسوزی برای مردم است. وی در ادامه طرح خود تحریم ها را به نفع مردم نمی داند.

موضوعی که شاید در ابتدا درست باشد، تاثیر منفی تحریم ها روی معیشت و پیشرفت ایران است، اما وظیفه مسئولان این است که با حفظ استقلال به دنبال خنثی سازی تحریم است و نه اینکه از ابتدا گفته شود تحریم تاثیر گذاشته و باید مذاکره کرد، زیرا این نگاه همان هدفی است که غرب از تحریم ها به دنبال آن است.


مواضع حسن روحانی | دانلود فیلم

سیاست خارجی ایران نسبت به غرب

به گفته حسن روحانی در دنیای سیاست خارجی باید به دنبال یارگیری باشیم . در شورای حکام ۳۵ کشور وجود دارد که ما باید از بین آنها یارگیری کنیم تا به اهدافمان برسیم.

چیزی که برای تیم و جریان حسن روحانی مسلم است، مخالفت و قبول نداشتن شیوه مقاومت و ایستادگی در مقابل زیاده خواهی های غرب در عرصه بین المللی است. مساله ای که هیچگاه پنهان نبود و در برنامه های پیشنهادی وی نیز آمده است.

شیوه ای که در دوران اصلاحات دنبال می شد، سازش، کوتاه آمدن در برابر غرب و همراهی با جامعه بین الملل به اصطلاح خودشان است. 

جریان اصلاحات در این موضوع به جای استفاده از واژه سازش و تبعیت از غرب می گوید: باید مقداری شیوه ها و لحن و ادبیاتمان عوض شود.

** وی در نشستی که در دانشگاه صنعتی شریف با دانشجویان داشت، با بزرگنمایی آمریکا و کدخدا نامیدن آن اظهار کرد: مذاکره با آمریکا امکان‌پذیر است، اگرچه بسیار سخت به نظر می‌رسد، اما به هر ترتیب امکان‌پذیر است. در همین راستا من یک ادعایی دارم که شاید شما دانشجویان نپذیرید و آن این است که مذاکره با آمریکا از مذاکره با اروپا راحت‌تر است؛ چرا که اروپایی‌ها این مشکل را دارند که در مسائل بین‌المللی قدرت برتری به نام آمریکا را بالای سر خود می‌بینند، اما آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند و این‌که شما با کدخدا ببندید راحت‌تر است تا با افراد پایین‌تر.

مواضع حسن روحانی | دانلود فیلم
 
جریان اصلاحات همچنان بر این باور است که جامعه جهانی همچنان چند کشور غربی و آمریکا هستند.

این سخنان و نظرات حسن روحانی و جریان اصلاحات در صورتی اظهار می شود که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند: طرف مقابل ایران جامعه جهانی، دولت ها و جامعه ها نیستند، چند دولت بیش نیستند اما به دلیل قدرت و نیروی رسانه ای، خود را جامعه جهانی معرفی میکنند که این دروغی بیش نیست. اما واقعیت این است که اینها چند دولت بیشتر نیستند و ما با زورآزمایی این چند دولت مواجه هستیم.

سلامت و صیانت در انتخابات ایران مورد شک و تردید است

** حسن روحانی طی سخنانی در دانشگاه تهران، سلامت انتخابات ایران را زیر سوال برد. وی گفته است: بحث بنده این است که مردم باید احساس کنند که انتخابات آزاد و سالم است برای این کار هم مسئولان باید با مردم سخن بگویند و به آنها باید در این باره تضمین بدهند.

وی همان حرفهایی را تکرار نمود که آغازگر فتنه ۸۸ شد و میرحسین موسوی و مهدی کروبی را دچار توهم کرد. همان حرفهایی که قبل از انتخابات ۸۸ سلامت و شیوه انتخابات را زیر سوال برد. 

آیا این سخنان نمیتواند سرآغاز القای تقلب در انتخابات ۹۲ باشد؟


مواضع حسن روحانی | دانلود فیلم

 


کد مطلب: 74963

آدرس مطلب: http://arshnews.ir/vdcip3ay.t1a5q2bcct.html

عرش نیوز
  http://arshnews.ir