Share/Save/Bookmark
مدیرکل اداره دامپزشکی استان کردستان؛
برای مقابله با بیماری های شایع مشترک میان دام و انسان آمادگی داریم
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۲
مدیرکل اداره دامپزشکی استان کردستان اعلام کرد: ایجاد بهداشت عمومی و امنیت غذایی، مقابله با بیماری‌های واگیردار، جلوگیری از بیماری‌های خارجی و مقابله با بیماری‌های قابل انتقال و مشترک بین انسان و دام که روز به روز درحال گسترش است از مهم‌ترین اهداف این اداره‌کل بوده و ما آمادگی داریم تا با این عوامل مبارزه کنیم.
برای مقابله با بیماری های شایع مشترک میان دام و انسان آمادگی داریم
کامران زیباکردار در جمع خبرنگاران رسانه‌های استان کردستان در سنندج با اشاره به فعالیت‌ها و وضعیت دامپزشکی استان اظهار داشت: در سال گذشته ۸.۵ میلیون رأس دام استان علیه ۱۱ نوع بیماری مشترک بین انسان و دام واکسیناسیون شده و ۸۰ میلیون دوز واکسن توزیع شده است.
وی به انجام برنامه واکسیناسیون سراسری علیه ۱۱ نوع بیماری مورد هدف در استان اشاره کرد و گفت: بررسی و مراقبت با بیماری‌های دام به ویژه بیماری‌های واگیردار و مختل کننده، شناسایی دام‌های مبتلا به بیماری‌های مشترک انسان و دام مانند سل، تب مالت، هاری و مشمشه، نظارت بر فرآورده‌های خام دامی و مراکز تهیه و توزیع، کنترل وضعیت بهداشتی مراکز دامی و نظارت بر فرآورده‌های خام دامی شدت می گیرد.
وی سل، تب مالت و مشمشه را بیماری های شایع در کردستان خواند و گفت: در گاوداری های استان بیماری سل و تب مالت سه در هزار، هاری ۱۰ مورد در کانون، سیاه زخم تا دو مورد در کانون و همچنین بیماری مشمشه که در اسب ها شایع بوده و در اسب مخفی است، در سال های اخیر روند افزایش داشته است.
زیبا کردار به تأثیرات منفی گرد و غبار و ریزگردها بر زنبورستان های استان اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به افزایش ریزگردها در کردستان تأثیرات منفی این پدیده بر زنبورستان های استان خود را نشان داده و موجب ضعیف شدن زنبورها و کاهش تولید عسل گشت.
وی اضافه کرد: چون توان مالی زنبورداران کاهش یافته است تعداد ۶۰ هزار نوار ضد انگل و کنه واروا به صورت رایگان میان آن ها توزیع شد.
وی اضافه کرد: استان کردستان در زمینه فرآورده‌های خام دامی نسبت به سال‌های گذشته و در مقایسه با استان‌های کشور بهداشتی‌تر بوده بطوریه در ۱۵۰ هزار نوبت بازرسی ۷۲ هزار گزارش انجام شده و پرونده های قضایی به دادگاه ارجاع داده می شود.
عدم استفاده از هورمون در صنعت تولید مرغ کشور
مدیرکل اداره دامپزشکی کردستان در ادامه تصریح کرد: استفاده از هورمون در هیچ یک از مرغداریهای کشور صحت ندارد و به هیچ وجه هورمون در تولید مرغ در کشور لحاظ نمی شود زیرا که از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.
زیباکردار در ادامه سخنان خود گفت: نژاد اصلاح شده و غذای داده شده با برنامه ریزی مدون پرورش مرغ ها را کوتاه مدت می کند.
وی با اشاره به طرح پایش طیور در مقابل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: با انجام دو هزار و ۳۲۳ نمونه اخذ شده از ۱۰ مرغداری و شش هزار و ۹۶۹ آزمایش هیچ نوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شناسایی نشد.
وی اضافه کرد: در واکسیناسیون طیور سراسری روستایی بر علیه بیماری نیوکاسل ۴۵۰ هزار دوز واکسن توزیع شد.
خبرنگار : مژگان وفایی
کد مطلب: 8966