توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار زنجان:
توسعه خدمات از سیاست‌های اصلی اشتغال زنجان است
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۴
استاندار زنجان با اشاره به اینکه توجه به بخش خدمات در استان باید بیشتر از قبل مورد اهتمام قرار بگیرد٬ گفت: توسعه اشتغال بخش خدمات از سیاست‌های اصلی اشتغال در استان زنجان است.
به گزارش عرش نیوز؛جمشید انصاری شامگاه روز یکشنبه در جمع خبرنگاران به اشتغال استان زنجان اشاره و اظهار داشت: در مشخص کردن نرخ بیکاری نباید به نمونه‌گیری‌ها اکتفا کرد باید به آمار یکساله توجه داشت.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری کشور 10.50 درصد است٬ افزود: نرخ بیکاری در استان زنجان نیز 7.8 درصد اعلام شده است.

انصاری نرخ بی‌کاری در کشور را در سه گروه عنوان کرد و افزود: گروه اول نرخ بیکاری در آن نسبت به میانگین متوسط کشوری کمتر بوده و گروه دوم نرخ بیکاری نزدیک به میانگین متوسط کشوری است و گروه سوم نرخ بیکاری بیشتری نسبت به میانگین متوسط کشور قرار دارد و استان زنجان در گروه نخست این رده بندی است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان تقریبا نصف استان‌هایی که در گروه سوم قرار دارند است٬ تصریح کرد: نرخ بیکاری در استان زنجان در مقایسه با برخی از استان‌ها وضعیت نسبتا خوبی دارد.

استاندار زنجان با بیان اینکه دو نکته قابل توجه در نرخ بیکاری استان وجود دارد٬ بیان کرد: یکی پایین آمدن نرخ بیکاری شهری استان از نرخ بیکاری شهری کشور است و ما قبلا در سال 91 حدود دو درصد نرخ بیکاری شهری ما از نرخ بیکاری شهری متوسط کشور بالاتر بود و الان حدود یک درصد از نرخ بیکاری شهری پایین‌تر قرار داریم.

وی به وضعیت نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 29 سال استان زنجان اشاره کرد و افزود: وضعیت نرخ بیکاری در استان زنجان در بین جوانان 15 تا 29 در دو سال گذشته نگران کننده بود و نرخ بیکاری در این قشر نسبت به میانگین کشوری بالاتر بودیم.

انصاری با بیان اینکه نرخ بیکاری متوسط کشور در این قشر در حدود 22 درصد است٬ افزود: استان زنجان در مقایسه با میانگین کشوری دو درصد کاهش یافته و 18 درصد است و وضعیت استان در نرخ بیکاری نسبت به دو سال گذشته بهبود پیدا کرده‌ است.

وی با بیان اینکه در دنیا بیشترین نرخ بیکاری را بخش خدمات ایجاد می‌کند٬ بیان کرد: در دنیا بیش از 70 درصد فرصت‌های شغلی در بخش خدمات ایجاد می‌شود و 30 درصد باقی مانده بین اشتغال در صنعت و کشاورزی مربوط می‌شود.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه در کشور هنوز جایی برای توسعه بخش خدمات وجود دارد و نرخ اشتغال در بخش خدمات حدود 48 درصد بوده و در حدود نصف اشتغال کشور در این بخش قرار دارد٬ افزود: بخش خدمات یک بخش گسترده‌ای بوده از خدمات توزیعی٬ خدمات فنی و غیره شامل می‌شود و سهم خدمات از اشتغال ملی 48.2 درصد است.

وی افزود: جایی که باید در استان برای اشتغال توسعه پیدا کند بخش خدمات است باید اشتغال در این بخش با نرخ متوسط کسور برابر شود.

انصاری به بخش‌های مختلف موثر اشتغال در بخش خدمات اشاره کرد و ابراز کرد: از ویژگی‌های بخش خدمات این است که این بخش مستقیم از طرف مردم راه می‌افتد یعنی هیچ نوع برنامه ریزی خارج از اراده مردم ندارد تامین مالی از طرف مردم نیز بیشتر از کار‌های صنعتی است.

وی بیان کرد: اگر ما بتوانیم برنامه ریزی مناسبی را برای توسعه بخش خدمات انجام بدهیم و اتحادیه‌های صنفی و دستگاه‌های زیربط نیز کمک کنند ما می‌توانیم با سرعت فرصت‌های شغلی در استان ایجاد کنیم و دوما این اقدامات نیز با هزینه‌های کمتر انجام می‌شود و بخش قابل توجهی از اینها چون در واحد‌های صنفی بوده در نقاط شهری اتفاق می‌افتد و این امر می‌تواند نیروی بیکاری را جلب کند و قبلا به این امر توجه داشتیم و یکی از سیاست‌های اصلی اشتغال در استان در نظر گرفته شده است.

استاندار افزود: دو گزارشی که از بخش خدمات استان در تابستان و پاییز امسال منتشر شد نشان داد که برنامه‌ریزی و توجه به بخش خدمات در استان باید بیشتر از قبل باید مورد اهتمام قرار بگیرد تا بتوانیم در این بخش در استان قدم‌های موثر‌تری در استان برداریم.

وی به مناسبت هوای پاک که مصادف با 29 دی‌ماه اشاره کرد و افزود: جلساتی که با فعالان بخش صنعت و معدن استان داشتیم در جلسات متعددی که با دستگاه‌های زیربط در نظارت بر آلاینده‌ها و با توجه به دغدغه‌هایی که امروز مردم زنجان با آن مواجه بوده برای نظارت به فعالیت برخی از صنایع که ممکن است وجود داشته باشد تاکید شده است.

انصاری با اشاره به اینکه بخش صنعت برای همراهی با برنامه‌های محیط زیست حضور موثرتر و فعال‌تری داشته باشد٬ افزود: مردم و شهروندانی که دغدغه در زمینه آلاینده دارند این گونه احساس نکنند که افرادی که در حوزه صنعت و معدن فعال هستند صرفا بهره فعالیت در آن حوزه را می‌برند و آلایندگی آن سهم مردم است.

وی افزود: دستگاه‌های زیربط می‌توانند فعالیت‌های سازمان یافته‌ای را در کل مسائل اجتماعی و به ویژه در مقابله با آلایندگی‌‌های زیست محیطی داشته باشند.

استاندار با اشاره به اینکه مردم باید به نظرات رسمی دستگاه‌های مسئول اعتماد کنند٬ بیان کرد: مردم باید رویه‌های خود را تغییر بدهند و به حرف‌ها و دستگاه‌های مقام مسئول اعتماد داشته باشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های مربوطه بر اساس قوانین مربوطه نسبت به صنایعی که در استان وجود دارد نظارت می‌کنند٬ افزود: فعالیت یک واحدی در نظر گرفته می‌شود و بر اساس قانون مقدار تخلف در خروج آلاینده برخورد می‌شود.

انصاری با اشاره به اینکه این برخورد‌ها در برخی موارد با جریمه همراه بوده و در برخی موارد نیز برای جلوگیری از مقدار کم آلاینده تذکر داده می‌شود٬ افزود: در برخی از موارد برخورد می‌تواند مانع از ادامه فعالیت یک صنایع منجر شود.

وی افزود: در فرآیند نظارت مراحل مختلفی برای کنترل آلاینده در نظر گرفته شده است و مسئولان نیز براساس این فرآیند قانونی عمل می‌کنند.

استاندار زنجان با اشاره به تجهیز 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان به آبیاری تحت فشار تا پایان سال 94 گفت: این اقدام به منظور جلو‌گیری از هدر رفت آب کشاورزی در استان در نظر گرفته شده است.

استاندار با اشاره به اینکه رسانه‌ها نیز برای داشتن محیط زیست سالم نقش موثرتری دارند٬ افزود: در راستای حفاظت از محیط ‌زیست و جلو‌گیری از خروج آلاینده‌ها باید یک برنامه‌ نظامند‌تر و سازمان یافته‌تری انجام شود.

وی با اشاره به بحث بهبود وضعیت آبیاری کشاوزری در استان زنجان اظهار داشت: درخواست‌هایی از دولت برای اجرای این طرح در استان زنجان انجام شده است.

انصاری با اشاره به اینکه بیش از 50 تا 70 درصد آب کشاورزی به روش سنتی از به هدر می‌رود٬ افزود: از کشاورزانی که بخواهند از روش‌های نوین برای آبیاری کشاورزی استفاده کنند حمایت می‌شود.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 356775