توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
روابط تهران-ریاض باید به سطح طبیعی برگردد
دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه اولویت اصلی ایران را تعامل با همسایگان عنوان کرد و گفت: اکنون فرصت مناسبی پیش روی همه کشورهای منطقه برای برون رفت از بحران فراهم شده است.
به گزارش عرش نیوزبه گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "حسین امیر عبداللهیان" در برنامه من طهران شبکه العربیه گفت: جمهوری اسلامی ایران صرفاً در موضوع هسته ای با کشورهای گروه 1 + 5 گفت وگو کرد و وزارت امور خارجه ایران هیچ دستورالعملی برای مذاکره با گروه 1 + 5 درباره مسائل منطقه نداشته زیرا معتقد است که مسائل منطقه به کشورهای منطقه مربوط می شود.
 
وی درباره روابط فعلی ایران و عربستان، تصریح کرد: ما معتقدیم که توسل عربستان به زور برای حل مشکلات منطقه خصوصاً مشکل یمن یک خطای استراتژیک است و هر چند این روش و رویکرد عربستان را قبول نداریم ولی معتقدیم که روابط تهران و ریاض باید به روابطی طبیعی و قابل قبول برگردد. 
 
امیرعبداللهیان اضافه کرد: ایران و عربستان ظرفیت هایی دارند که می توانند با همکاری و تعامل سازنده علاوه بر حل مشکلات فیم ابین، بحران ها و مشکلات منطقه را نیز حل و فصل کنند.
 
وی ادامه داد: در همین راستا وزیر خارجه ایران همزمان با آغاز به کار وزیر خارجه جدید عربستان پیام تبریکی برای ایشان فرستادند و این در حالی است که ایران تجاوز عربستان به یمن را محکوم کرده بود.
 
امیرعبداللهیان در ادامه افزود: در حاشیه اجلاس کنفرانس همکاری اسلامی در جده با عادل الجبیر وزیر خارجه جدید عربستان دیدار کردم و مطالب صریح و شفافی از آقای الجبیر درباره مسائل منطقه شنیدم و جواب ها با همان صراحت و شفافیت به ایشان داده شد. 
 
وی افزود: در این مذاکرات تأکید کردیم که برون رفت از سوءتفاهم ها و وضع موجود منطقه و کمک تهران و ریاض برای حل مشکلات منطقه از طریق سیاسی ضروری است و ایران و عربستان باید گفت وگوهای صریح، سازنده و مؤثری را شروع کنند و همه نقش سازنده ای را برای مبارزه با افراطی گری و تروریسم و رسیدن به منطقه ای امن، باثبات و پایدار ایفاء کنند. 
 
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: حرف های مثبتی از آقای عادل الجبیر در این رابطه شنیدیم که امیدواریم در آینده شاهد ترجمه عملی این حرف ها باشیم و امیدواریم که سعودی ها با فاصله گرفتن از روش های خشونت آمیز و توسل به زور، فرصت راهکار سیاسی در یمن، سوریه، لبنان و سایر کشورهای منطقه را فراهم کنند.
 
** پاسخ رفتار عملی و سازنده عربستان را با قدم های سازنده خواهیم داد
 
معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: برخی از اشارت مثبت را از عربستان در حد پیام دریافت کرده ایم، اما رفتار عملی عربستان سعودی برای ما ملاک است. پاسخ رفتار عملی عربستان را در صورتی که نقش سازنده ای ایفا کند، با قدم های سازنده خواهیم داد. 
 
امیر عبداللهیان اضافه کرد: نکته مهم این است که عربستان باید با بصیرت عمل کند، از جنگ فاصله بگیرد، کشتار مردم در منطقه به ویژه زنان و کودکان در یمن و محاصره انسانی یمن را متوقف کند و در همه پرونده های منطقه ای به رویکرد سیاسی تمرکز یابد.
 
** اگر تصمیم به دخالت در بحرین داشتیم، وضع کاملاً متفاوت می شد
 
وی سپس درباره سفر منطقه ای وزیر امور خارجه و طرح همزمان اتهاماتی از سوی بحرین بر ضد ایران از جمله اتهام قاچاق سلاح به بحرین گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران بنای مداخله در بحرین داشت وضع بحرین اکنون چیز دیگری بود، اقدامات و سناریوهای تکراری امنیتی بحرین صرفا با هدف سرکوب خواسته های مردم این کشور صورت می پذیرد.
 
وی تصریح کرد: این ادعای بی اساسی است که وزارت کشور بحرین دنبال کرد. اگر بحرینی ها مستنداتی دارند می توانند در سطوح امنیتی گفت وگو کنند، نمایش چند اسلحه و دستگیری فرد و اتهام زدن به او ساده ترین کاری است که یک سرویس امنیتی می تواند در یک کشور انجام دهد، متاسفانه رویکرد بحرین در این موضوع سازنده نبود، هرچند ما همواره از گفت وگوی ملی و راهکار سیاسی در بحرین حمایت می کنیم.
 
وی با بیان اینکه حکومت بحرین توسل به زور و خشونت و نقض سیستماتیک حقوق بشر را مبنای کار خودش قرار داده و این باعث ایجاد فاصله عمیقی میان حکومت و مردم بحرین شده است، تصریح کرد: ما به دوستانمان در حکومت بحرین توصیه می کنیم که به مسیر سیاسی بازگردند، با مردم خودشان آشتی کنند و اکنون که برای همکاری های همه جانبه منطقه ای میان کشورها فرصت جدیدی است، در این مسیر نقش سازنده ای ایفا کنند و نه نقش تخریبی.
 
**تغییر استراتژیک در نگاه بازیگران منطقه ای به موضوع سوریه
 
معاون وزیر خارجه درباره آخرین تحولات بحران سوریه و سفر وزرای خارجه روسیه و سوریه به تهران گفت: خوشبختانه یک تغییر استراتژیک در نگاه بازیگران منطقه ای در قبال سوریه رخ داده است، اگر در چهار سال گذشته بسیاری از بازیگران خارجی توسل به جنگ را راهکار سوریه می دانستند اکنون بخش عمده ای از بازیگران، توسل و تمرکز بر راه حل سیاسی را مناسب ترین روش برای حل بحران سوریه می دانند.
 
وی افزود: با آقای دی میستورا گفت وگوهای خوبی داشتیم، وی ایده هایی دارد که به زودی در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح خواهد شد، ما دیدگاه های خود را به صراحت در این خصوص به نماینده دبیرکل اعلام کردیم، قرار است فردا جلسه ای در شهر دوحه در سطح برخی از وزرای خارجه مانند وزیر خارجه روسیه برگزار شود.
 
عبداللهیان همچنین گفت: آقای باگدانف نماینده آقای پوتین در خاورمیانه به تهران سفر خواهد کرد و ما در خصوص آخرین وضعیت منطقه و راهکار سیاسی در سوریه با یکدیگر گفت وگو خواهیم کرد.
 
وی گفت: ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه نیز اواخر هفته جاری در تهران خواهد بود که دکتر ظریف میزبان ایشان خواهد بود، این فرصتی است که در ارتباط با مسائل سوریه و پیگیری راهبرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به حل بحران سوریه از طریق سیاسی مشورت های بیشتری را در حاکمیت سوریه داشته باشد.
 
** توافق هسته ای، احیاگر نقش دیپلماسی و مذاکره بود
 
امیرعبداللهیان در ادامه از توافق هسته ای گفت و گفت: توافق هسته ای از مسیر گفت و گو و مذاکره، هر چند نفس گیر و طاقت فرسا بود، اما یک پیام مهم داشت و مفهومی را که مدتها به فراموشی سپرده شده بود در ادبیات روابط بین المللی احیا کرد؛ اینکه دیپلماسی و مذاکره قدرت حل پیچیده ترین پرونده های سیاسی را خواهد داشت، اگر اتفاق نظر شود در توسط به این روش. 
 
وی خاطرنشان کرد: این توافق این پیام را تا زمان حاضر توانسته در نظام کنونی بین المللی تقویت کند که می توان از مسیر جنگ فاصله گرفت و در مسیر مذاکره دیپلماتیک به راه حل سیاسی دست یافت.
 
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: این قطعا می تواند به عنوان الگویی توسط کشورهای منطقه مورد توجه قرار گیرد و کشورهای منطقه بدون مداخله خارجی از مسیر مذاکرات دیپلماتیک سازنده نسبت به حل یکایک بحران های منطقه ای اقدام کنند.
 
** طرح چهارماده ای ایران مبتنی بر واقعیت های موجود است
 
معاون وزیر خارجه در ادامه و با بیان اینکه روسیه و ایران درباره وضعیت سوریه و حمایت از آن دارای دیدگاه مشترکی هستند وسیاست مشترکی در قبال سوریه دنبال می کنندگفت:اینکه گفته شود ایران در سوریه از مردم و حکومت و بشار اسد حمایت می کند، اما حمایت از اسد مورد توجه روسیه نیست تا امروز حرف دقیقی نیست، تهران و مسکو نسبت به آینده سیاسی سوریه و سرنوشت مردم آن دارای دیدگاه مشترکی هستند.
 
امیرعبداللهیان اضافه کرد: طرح سیاسی چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران که توسط آقای ظریف ارائه شده در زمان حاضر یکی از کاراترین و جدی ترین طرح هایی است که در دستور کار سازمان ملل و بازیگران بین المللی قرار دارد چون طرحی است مبتنی بر واقعیت های موجود.
 
وی اظهار داشت: این طرح توسط جمهوری اسلامی ایران به روز رسانی شده و ما در سفر ولید المعلم، رایزنی های بیشتری را با ایشان درباره طرح خواهیم داشت، در سفر باگدانف جزییات این طرح را مورد بررسی قرار خواهیم داد .
 
معاون عربی افریقای وزارت امور خارجه اضافه کرد: آنچه به عنوان طرح سیاسی روسیه مطرح شده در واقع نقاط مشترکی است که بین طرح تهران و مسکو قرار دارد، مایلم به صراحت اعلام کنم جمهوری اسلامی ایران قویا به حمایت از متحدانش ادامه خواهد داد و در مسیر راهکار دمکراتیک بحران های منطقه مانند بحران سوریه را با جدیت در یک برنامه سیاسی در چارچوب مشورت های منطقه ای دنبال خواهد نمود و انشاءالله نسبت به آینده ای حل سیاسی بحران در سوریه خوش بین هستیم.
 
** ایجاد منطقه حایل باید منطبق با حقوق بین الملل و با هماهنگی سوریه باشد
 
عبداللهیان درباره تحرکات اخیر ترکیه اعم از اعلام فعالیت درقالب ائتلاف مبارزه با داعش و حمله به پایگاه های کردهای حزب کارگران کردستان و همچنین در اختیار گذاشتن پایگاه اینجرلیک به آمریکا برای حمله به داعش نیز گفت: تهران و آنکارا از روابط راهبردی برخوردارند، البته در این روابط راهبردی ما در موضوع آینده سیاسی سوریه، با دوستانمان در ترکیه، دارای تفاوت دیدگاه هستیم. 
 
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد:امنیت ترکیه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، اما از اقداماتی که منجر به تعرض به حاکمیت همسایگان ترکیه شود، حمایت نمی کنیم.
 
وی افزود: معتقد هستیم که هرگونه مبارزه با تروریسم و هرگونه مبارزه با داعش از سوی ترکیه یا هر کشور دیگری در منطقه باید با هماهنگی با دولت های سوریه و عراق صورت گیرد و هیچ یک از کشورها نباید اقدامی انجام دهند که ناقض تمامیت ارضی و حاکمیت کشورهای همسایه باشد.
 
معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سپس گفت: اخباری منتشر شده است مبنی بر این که تا عمق 50 کیلومتری خاک سوریه قرار است مناطقی ایجاد شود که عاری از داعش باشد و این کار صرفا برای مبارزه با تروریسم صورت گیرد. 
 
وی ادامه داد:مبارزه با تروریسم و افراط گرایی از سوی ترکیه و سایر کشورهای منطقه، موضوعی مهم و قابل توجه است اما هرگونه ایجاد مناطق حائل در خاک کشورهای همسایه باید بر اساس مبانی حقوق بین الملل و با هماهنگی دولت سوریه انجام شود.
 
** اظهار نظرهای صهیونیست ها از روی ترس است 
 
وی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: جنگ 33 روزه در لبنان و جنگ های 22 روزه، 8 روزه و 51 روزه در غزه، به ویژه جنگ های غزه که در پیچیده ترین و سخت ترین تحولات در منطقه ما صورت گرفت، نشان داد که رژیم صهیونیستی در ضعیف ترین وضعیت خود قرار دارد. بسیاری از اظهارنظرهای مقامات رژیم صهیونیستی، از روی ضعف، ترس و نگرانی این رژیم ایراد می شود.
 
عبداللهیان تاکید کرد: البته توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران، نگرانی های رژیم صهیونیستی را افزایش داده است. با وجود این که برخی مقامات غربی و آمریکایی دائما تکرار می کنند که این توافق، امنیت رژیم صهیونیستی را بیشتر کرد، اما واقعیت آن است که رژیم صهیونیستی در وضعیتی قرار دارد که ضعیف ترین جایگاه این رژیم محسوب می شود.
 
** از انتخاب رئیس جمهور لبنان حمایت می کنیم
 
معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه آینده سیاسی لبنان برای جمهوری اسلامی ایران مهم است گفت: امنیت لبنان برای جمهوری اسلامی مهم است وما از تکمیل فرایند سیاسی در لبنان حمایت می کنیم، از یک سال گذشته برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان و همچنین سوئیس، این ایده را دنبال می کردند که براساس آن ما به تسریع در انتخاب رئیس جمهور در لبنان کمک کنیم.
 
وی ادامه داد: ما همواره به دوستانمان در لبنان نسبت به این موضوع توصیه کردیم و در تمام رایزنی های بین المللی و منطقه ای، از این ایده که انتخاب رئیس جمهور در لبنان انجام شود، حمایت کردیم.
 
این دیپلمات بلند پایه کشورمان ابراز امیدواری کرد که این تلاش ها طی چند هفته به نتیجه برسد و لبنان با نشاط و با امنیت بیشتر، در مسیر تقویت روند سیاسی گام بردارد.
 
** نوبت مصری هاست که درباره روابط با ایران تصمیم بگیرند
 
امیرعبداللهیان با بیان اینکه روابط ایران و مصر نه پیشرفت و نه پسرفت داشته است،گفت:ما همواره از برقراری روابط پایدار و سازنده با مصر استقبال کرده ایم، این مصری هستند که باید در مجموعه مشکلات خود نسبت به توسعه روابط خود با جمهوری اسلامی تصمیم بگیرند و ما این را به مصری ها واگذار می کنیم.
 
معاون وزیر امور خارجه افزود: در سطوح سیاسی هم گفت وگوهایی میان دو کشور جریان دارد، مواضع مصر در مقابله با افراط گرایی و تروریسم در منطقه، مواضعی است که مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است اما ما امیدواریم که آنچه در جامعه مصر جریان دارد و چالش هایی که در درون جامعه مصر جریان دارد در راستای تحقق مطالبات مردم انقلابی مصر به سرانجام برسد.
 
** با آمریکا علیه داعش کار مشترک نمی کنیم
 
معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ما برای مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه، جزو اولین کشورهایی بودیم که به عراق و سوریه و کشورهای در معرض حملات داعش کمک کردیم، هیچ برنامه ای برای کار مشترک با آمریکا علیه داعش نداریم، بلکه برای مبارزه با داعش، بنا به درخواست دولت های عراق و سوریه، کمک ها و رایزنی های خود را ادامه خواهیم داد.
 
وی افزود: البته آمریکایی ها هم برنامه هایی برای مبارزه با داعش اعلام کرده اند. همچنان سیاست آمریکا در مقابله با تروریسم، سیاستِ دبل استاندارد هست، ما هیچ تماس، گفت وگو و همکاری مشترکی برای مبارزه با داعش، با آمریکا نداریم.
 
امیرعبداللهیان در پایان تصریح کرد: در آینده هم صرفا ما به کشورهای منطقه که در معرض تهدیدهای تروریستی قرار دارند، در مبارزه با تروریسم کمک خواهیم کرد.
کد مطلب: 382875
 
 
 


پربازدیدترین