توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاد برجسته حوزه علمیه یزد:
اتحاد رسانه‌های استان یزد تقویت شود
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۳۹
استاد برجسته حوزه‌های علمیه یزد با اشاره به اهمیت توجه رسانه‌ها به بیان آداب در جامعه، گفت: یکی از ویژگی‌های رسانه‌های بسیجی اتحاد است و باید اتحاد رسانه‌های استان یزد تقویت شود.
به گزارش عرش نیوز: حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم مدرسی امشب در همایش بسیج رسانه استان یزد در ارتباط با ویژگی‌های رسانه اظهار داشت: دو شاخص اصلی را در ابعاد مختلف رسانه داریم که اگر این دو شاخص را محور قرار دهیم و با کمک یکدیگر، راه را برای خودمان بخواهیم ترسیم کنیم، خیلی راحت از ابعاد گوناگون پیرامون رسانه هم می‌توانیم سخن بگوییم هم راه را تبیین کنیم.

وی با بیان این مطلب که این دو شاخص، قرآن و اهل بیت(ع) هستند که در این دو زمینه به صورت فراوان می‌توانیم بهره‌برداری کنیم، گفت: با وجود کلمات و نوشته‌های متنوع و گسترده در زمینه تخصصی و رسانه‌ای اقدام‌های مناسبی نداشتیم و با توجه به گستردگی دانش و اهل کتاب و قلم بودن مردم ما، این انتظار وجود دارد که اصحاب رسانه با در نظر گرفتن منابعی که در اختیار عموم قرار گرفته، در این عرصه حضور پیدا کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه یزد اظهار داشت:‌ رسانه‌ها در این عرصه باید به دو قسم رسانه‌های مطلوب و رسانه‌های غیر مطلوب تقسیم شوند، اینکه بیان می‌شود رسانه حدیثی یا قرآنی، منظورمان رسانه‌ای نیست که الزاما همیشه به بیان قرآن و تفسیر و ترجمه آن بپردازد بلکه این رسانه از ویژگی‌های دیگری برخوردار است.

مدرسی گفت: از دیگر محورهایی که از آیات و روایات استفاده می‌شود این است که معیار گزینش مطالب رسانه‌ای چیست و آیا همه مطالب را می‌توانیم در رسانه‌ها بیان کنیم؟

امام جمعه بخش مرکزی یزد افزود: در رسانه‌ها یک شعاری هست که بیان می‌شود "دانستن حق مردم است"، با این وجود باید در نظر بگیریم ببینم چه مطالبی قابلیت انتشار دارد.

وی ادامه داد: ما در رسانه‌ها در ارتباط با اخلاق مطالب زیادی بیان می‌کنیم اما متاسفانه در ارتباط با آداب با وجود این که پیش زمینه اخلاق است، کمتر مطلب بیان می‌کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه یزد عنوان کرد: بزرگان اخلاقی ما بیان می‌کنند ریشه اخلاق، آداب است و چیزی که امروز در جامعه ما و در عرصه رسانه کم نمود دارد، آداب است، آداب زندگی، معاشرت با دیگران و بسیاری موارد دیگر هستند که متاسفانه مغفول مانده است.

مدرسی بیان کرد: رسانه‌‌ها باید توجه داشته باشند که آداب خیلی برای مردم جذاب است و حتی اینطور می‌توان گفت که جذابیت بیان آداب در رسانه برای مردم بیشتر از اخلاق است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کرد: به عنوان یک رسانه احکام، اخلاق و آدابی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد اما متاسفانه در هیچ یک از این موارد به صورت جامع کار صورت نگرفته است.

وی افزود: عرصه رسانه, لبه برانی دارد و چه بسا یک سخن اشتباه، سال‌ها اقدام درست را تخریب کند، یا در طرف مقابل، یک حرکت دهه‌ها نفر را احیا کند، یکی از مهمترین کارکردها و ویژگی‌های رسانه این است که مدیریت کشور بر اساس این رسانه‌ها تبیین می‌شود.

استاد برجسته حوزه علمیه یزد ادامه داد: رسانه به صورت صد در صد در زندگی علمی، اجتماعی، اقتصادی، فردی، اعتقادی و دیگر عرصه‌های زندگی ما تاثیرگذار است، همین رسانه می‌تواند با یک خبر به صورت ۱۸۰ درجه فضا را تغییر دهد.

مدرسی تصریح کرد: امروز تاثیر اصحاب رسانه از اهالی منبر که از رسانه‌های سنتی استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر است، یک فرد منبری در یک محدوده مشخص فعالیت می‌کند اما عرصه فعالیت اصحاب رسانه محدود به زمان و مکان نیست.

امام جمعه بخش مرکزی یزد خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن این موارد مشخص می‌شود که یکی از مباحث و سرفصل‌های بسیار اساسی رسانه‌ای عبارت از اخلاق، احکام و آداب رسانه‌ای است.

وی گفت: امروز جامعه ما به بحث رسانه‌های منفی، ماهواره‌ای و حتی فضاهای رسانه‌ای مجازی است که در هر یک از این عرصه‌ها باید اندیشید که چه ویژگی منفی یا مثبتی وجود دارد و چقدر ما می‌توانیم در عرصه این رسانه‌های منفی موثر عمل کنیم.

وی با اشاره به آیه ۱۴۰ سوره نساء اظهار داشت: این آیه می‌فرماید که به عنوان یک حکم بدون تردید برای شما این حکم در نظر گرفته شده که اگر جایی گوش شما به مطلبی برخورد کرد و نشانه‌ها و آیات و دلائل محکم الهی در آن در حال کفران شدن هستند، پای این موارد ننشینید چرا که اگر نشستید، به این معنی است که شنونده و گوینده یکسان است.

مدرسی تصریح کرد: در دوران امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) شیعه واقفیه ایجاد شد که پس از این دو امام را قبول نداشتند، در انقلاب اسلامی ایران هم ما می‌توانیم واقفیه داشته باشیم، همانطوری که الان هم داریم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: آن کسی که امروز ۹ دی را به عنوان "یوم الشیطان" یاد می‌کنند، واقفیه هستند، آنهایی که در رسانه‌هایشان عکس مقام معظم رهبری را در کنار عکس کسی که از مشکل داران فتنه ۸۸ می‌گذارند، از همان واقفیون هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه یزد بیان کرد: رسانه اسلامی، رسانه‌ای است که به صورت کامل با اسلام و انقلاب همگام است و باید بتوان بر اساس آیات قرآن آن را در منزل برد و بتوان به عنوان یک رسانه اسلامی و مطمئن برای خانواده استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در ارتباط با بسیج رسانه و رسانه بسیجی، در ارتباط با ویژگی‌های این نوع رسانه، گفت: طبق آیات قرآن، باید چنین رسانه‌ای در مقابل جامعه کفر، قلم و بیان استوار داشته باشد و به جامعه کفر نباید نگاه داشته باشد.

مدرسی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ویژگی‌ها این است که این رسانه‌ها نسبت به یکدیگر رئوف هستند و در مجموعه انقلاب خودی را با غیر خودی تشخیص می‌دهند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: نباید به دلیل اینکه سلایق با یکدیگر سازگاری ندارد، در عین حالی که اصل انقلاب، نظام و ولایت فقیه را همه قبول داریم، به جان هم بیفتیم.

استاد برجسته حوزه علمیه یزد تصریح کرد: رسانه باید طبق فرمایش مقام معظم رهبری، بر جذب حداکثری و دفع حداقلی قدم بردارد، یکی از پایه‌های رسانه باید ایجاد اتحاد در جامعه باشد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 354272