توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مسئول موزه یاسوج مطرح کرد
استقبال سرد یاسوجی‌ها از موزه یاسوج / رسانه‌ها فرهنگ‌سازی کنند
يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۷
مسئول موزه یاسوج گفت: در فروردین سال 93 حدود 501 نفر از موزه شهر یاسوج دیدن کردند که این آمار نسبت به فروردین سال 92 که 871 نفر بازدیدکننده بودند به شدت کاهش نشان می‌دهد.
به گزارش عرش نیوز؛خدیجه سیاوش‌جو  اظهار کرد: 300 شیء تاریخی در موزه یاسوج نگهداری می‌شود که این آثار تاریخی از دوره نوسنگی تا دوره معاصر و دارای قدمتی 5 تا 35 هزار سال پیش هستند.

 
مسئول موزه شهر یاسوج با اشاره به اینکه موزه مهمترین عنصر شناخت فرهنگ و تمدن نیاکان و گذشتگان هر ملتی است، بیان کرد: آثار دوره‌های باستان شناسی پیش از تاریخ، دوره‌های تاریخی و دوره‌های اسلامی سه دوره تشکیل دهنده موزه این شهر هستند.

 
وی افزود: ابزارهای سنگی، تیغه‌ها و ریز تیغه‌ها، سکه‌های دوره ساسانی، مفرغ و کوزه‌های تاریخی از جمله اشیاء تاریخی این دوره‌ها است که در این موزه نگهداری می‌شود.

 
این مسئول عنوان کرد: متاسفانه علی‌رغم وجود اشیاء تاریخی به دلیل عدم فرهنگ‌سازی از این موزه استقبال خوبی صورت نمی‌گیرد.

 
سیاوش‌جو ادامه داد: در فروردین سال 93 حدود 501 نفر از موزه شهر یاسوج دیدن کردند که این آمار نسبت به فروردین سال 92 که 871 نفر بازدیدکننده بودند به شدت کاهش نشان می‌دهد.

 
مسئول موزه شهر یاسوج تصریح کرد: بازدیدکنندگان از این موزه دانش‌آموزان و دانشجویان هستند، ضمن اینکه گردشگران استان‌های تهران، بوشهر، اهواز، یزد، شیراز، اراک و مشهد بیشترین افرادی هستند که در فروردین امسال از موزه یاسوج دیدن کردند.

 
وی خاطرنشان کرد: اشیاء دیدنی و تاریخی موزه شهر یاسوج موجب شده توریست‌های کشورهای هلند، آلمان، ایتالیا و اسپانیا از این موزه در پایتخت طبیعت ایران دیدن کنند.

 
این مسئول با بیان اینکه کمبود فضای فیزیکی موزه شهر یاسوج باعث شده کل اشیاء تاریخی در معرض آسیب قرار بگیرند تاکید کرد: مسئولان کشوری با تخصیص اعتبار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را در ساخت سریع‌تر ساختمان جدید موزه یاری کنند.

 
سیاوش‌جو ادامه داد: تهیه بنر، بروشور و تبلیغ از طریق شبکه استانی دنا از برنامه‌های میراث فرهنگی استان برای آشنایی و استقبال مردم استان از موزه است.

 
مسئول موزه شهر یاسوج با اشاره به اینکه کشف دو کوزه در روستای مهریان جدیدترین اشیاء تاریخی کشف شده است اذعان کرد: میراث فرهنگی کشور قیمت بلیط موزه استان را هزار تومان اعلام کرد اما ما برای آشنایی و استقبال مردم قیمت بلیط موزه را به 500 تومان کاهش دادیم که متاسفانه هنوز تغییری در استقبال مردم نشده است.

 
وی در پایان اضافه کرد: موزه شهر یاسوج همه روزه از ساعت 9 تا 12 و عصرها از ساعت 13 تا 17 پذیرای علاقمندان به فرهنگ و تمدن است.
فارس
کد مطلب: 287411