توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دستیبابی محققان ایرانی به یک کشف بی نظیر علمی در البرز
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۱
دستاورد مهم محققان کشور در زمینه کشف بی نظیر یک خانواده میکروارگانیسم در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران روز سه شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در استان البرز رونمایی شد.
به گزارش عرش نیوز؛رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور در این آیین گفت: در جریان مطالعه تنوع زیستی با هدف جمع آوری و شناسایی گونه های مخمری موجود در زیستگاه های بومی ایران ، محققان این مرکز توانستند دو جدایه شبه مخمری را شناسایی کنند.

'سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی 'ادامه داد: آنالیزهای ریخت شناسی ، فیزیولوژیک و مولکولی این جدایه ها به معرفی خانواده جدیدی از مخمرها انجامید.

شاهزاده فاضلی گفت: امروز اثرات صنایع تخمیری و کنترل کننده زیستی آفات گیاهی به صنایع دارویی ، فضایی و کشاورزی راه یافته است .

وی اظهار کرد: غنای گلوتامیک اسیدی در مخمرها موجب شده تا از آن ها به عنوان یک طعم دهنده غذایی مطمئن استفاده شود.

این مسوول اظهار کرد: طی سه سال گذشته فقط در دنیا پنج خانواده جدید مخمرها شناسایی و کشف شد که دستاورد محققان مرکز ژنتیکی کشور، ششمین کشف جهانی در این عرصه به شمار می رود.

مهندس اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری امروز میهمان ویژه مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی کشور مستقر در استان البرز است.

مجتمع شهدای جهاد دانشگاهی کشور واقع در کمالشهر کرج یکی از مراکز بزرگ علمی ایران به شمار می رود که دفاتر علمی هشت واحد جهاد دانشگاهی کشور در این مجتمع استقرار دارند.

همزمان با سفر معاون اول رییس جمهوری به البرز ضمن رونمایی از چند دستاورد علمی ، تعدادی از خطوط صنایع شاخص کشور به طور رسمی در مجتمع جهاد دانشگاهی کشور در این استان راه اندازی شد.

بازدید از طرح های ساخت دکل های حفاری وابسته به دانشگاه علم وصنعت ، مرکز تخصصی ماشین های الکترونیکی جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی و مرکز ذخایر ژنتیکی در این مجتمع از برنامه های سفر معاون اول رییس جمهوری به البرز بود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 328910