توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار اصفهان: نبود مدیریت به هم پیوسته منابع آب مشکل اصلی زاینده رود است
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۸
استاندار اصفهان گفت: نبود مدیریت به هم پیوسته منابع آب، مشکل اصلی زاینده رود است و اگر به این موضوع بی توجهی شود، زاینده رود بطور دائم خشک خواهد شد.
به گزارش عرش نیوز؛«رسول زرگرپور» روز شنبه در نشست بین المللی تخصصی « پایداری زاینده رود از زردکوه تا تالاب گاوخونی » در اصفهان، افزود: نبود تعادل میان منابع آب و مصرف در کل حوضه آبریز زاینده رود، مشکلات را چند برابر کرده است.

وی دلایل ناپایداری جریان آب در رودخانه را بارگذاری خارج از ظرفیت، خشکسالی های طولانی، تغییر اقلیم و حرکت حوضه به سمت خشکی اعلام کرد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه زاینده رود، زمانی اصلی ترین رودخانه دائمی فلات مرکزی ایران بود و اکنون به رودخانه ای فصلی تبدیل شده، گفت: منشا این وضع، مدیریت بر این حوضه آبریز بوده است.

وی به برگزاری همایش پایداری آب در زاینده رود که 20 ماه قبل در اصفهان برگزار شد، اشاره کرد و افزود: در پایان این همایش، 20 راهکار اصلی، واقعی و معقول ارائه شد و امروز شاهد برگزاری دومین مورد از این سلسله نشست ها هستیم.

زرگرپور با اشاره به اینکه تلاش برای نجات زاینده رود از 18 ماه قبل در دستور کار مدیریت کنونی استان اصفهان قرار گرفته است، اظهار کرد: طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود براساس تجربیات و یافته های موجود، تدوین و توسط بالاترین مرجع آب کشور یعنی شورای عالی آب تصویب شد.

وی با اشاره به جزییات این طرح؛ آن را شامل سه موضوع اصلی منابع، مصارف و حقابه ها عنوان کرد.

استاندار اصفهان درباره موضوع منابع آب در طرح یاد شده گفت: این موضوع شامل دو مرحله است که در مرحله اول بدنبال تثبیت وضع موجود منابع هستیم.

وی با اشاره به توقف بارگذاریها در حوضه آبریز زاینده رود از یک سال گذشته تاکنون، تصریح کرد: 10 هزار هکتار طرح های توسعه ای با نیاز 150 میلیون مترمکعب برداشت جدید، در این حوضه وجود دارد که متوقف شده است.

زرگرپور مرحله دوم را شامل توسعه منابع موجود از انتقال حوضه به حوضه عنوان کرد و گفت: در این راستا یک طرح نهایی شده و دیگری در دست بررسی است.

وی اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح ها از برداشت مازاد جلوگیری و طرح های توسعه جدید اجرایی و 450 میلیون متر مکعب آب استحصال شود.

استاندار اصفهان به موضوع مصارف در طرح یاد شده اشاره کرد و گفت: هدف ما، مصرف بهینه در آب مورد نیاز برای شرب، صنعت و کشاورزی است.

وی با بیان اینکه این موضوع نیز شامل دو مرحله است، اضافه کرد: مرحله اول تثبیت مصارف و مرحله دوم، کاهش مصارف از طریق بهینه سازی آن است.

زرگرپور اظهار امیدواری کرد که با اجرای این اقدامات 250 میلیون متر مکعب آب نیز صرفه جویی شود.

وی با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف حقوق استفاده کنندگان زاینده رود در سالیان گذشته و پیگیری مسائل اجتماعی مرتبط با آن، استقرار مدیریت به هم پیوسته منابع آب را بستر اصلی اجرای آن دانست.

استاندار اصفهان زمان اجرای طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود را سه تا پنج سال اعلام کرد و گفت: تاکنون 40 درصد این طرح اجرایی شده و پنج ماده از 9 ماده آن درحال اجراست.

وی اهمیت مسائل اجتماعی، سیاسی و امنیتی مرتبط با زاینده رود را از مسائل مهندسی و مدیریتی آن مهمتر خواند و افزود: اگر نتوانیم بر این مسائل غلبه کنیم، در این طرح موفق نخواهیم بود.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه طرح 9 ماده ای، پیشنهاد مدیریت این استان به شورای عالی آب بوده است، افزود: این موضوعات اولین بار در کشور مطرح شد و اکنون به عنوان الگوی موفق در حال پیاده سازی در سایر حوضه های آبریز از جمله « کرخه » و « قزل اوزن » است.

وی از اساتید و دانشمندان حاضر در این نشست بین المللی خواست تا کاستی های طرح احیای زاینده رود را شناسایی و برای اجرای بهتر آن راهکار ارائه کنند.

«طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود به این شرح است:

بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.

بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضور استانداران اصفهان، چهارمحال وبختیاری و یزد و معاونین وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی ؛ وزارت نیرو مکلف شده درمدت ۳ ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام کند.

بندسوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.

بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه .

بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال وبختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز.

بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهادکشاورزی در منطقه .

بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود، براساس این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.

بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب (انتقال آب) توسط وزارت نیرو.

بند نهم: وزارت نیرو باید درباره طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفاً به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است ، بررسی های دقیق را انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی ، طرح را به اجرا در آورد.»

نخستین همایش بین المللی و تخصصی « پایداری زاینده رود از زردکوه بختیاری تا تالاب گاوخونی» روز شنبه در مجتمع اردیبهشت اصفهان با حضور شخصیتهای علمی و متخصصان داخلی و خارجی آغاز به کار کرد.

در این نشست بین المللی، متخصصان و چهره های بین المللی از مراکز علمی و دانشگاههای انگلیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا به همراه کارشناسان داخلی، در مدت دو روز راهکارهای علمی و عملی برای احیای زاینده رود به عنوان یکی از عرصه های طبیعی و تمدن ساز را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 353615