توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آیت‌الله علوی‌گرگانی:
رعایت حقوق حیوانات در جامعه فرهنگ‌سازی شود
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳
یکی از مراجع تقلید گفت: باید عموم مردم را به رعایت حقوق حیوانات و حمایت از آنها آگاه کرده و فرهنگ‌سازی‌ لازم برای ایجاد چنین فضایی در جامعه صورت گیرد.

به گزارش عرش نیوز؛آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی پیش از ظهر امروز در دیدار با مسئولان محیط زیست و دیده‌بان حقوق حیوانات با اشاره به اینکه حمایت از حیوانات بر عهده بشر است اظهار کرد: دو مسئله مهم، دیدگاه اسلام به محیط زیست و حیوانات و وظیفه مردم در برابر آنها باید تبیین شود.

وی در ادامه افزود: در اسلام همیشه پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) آزار و اذیت حیوانات را منع کرده و کار نادرستی می‌دانستند و حتی در روایاتی که از امامان نقل شده است خداوند عقوبت بدی برای آزار دهندگان حیوانات تعیین کرده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در روایات آمده است خداوند زنی را به دلیل آزار و اذیت گربه‌ای جهنمی کرد، چرا که این زن گربه را بسته و آنقدر اذیت و گرسنگی به این حیوان می‌دهد تا بمیرد و خداوند به دلیل این آزار و اذیت وی را جهنمی کرد.

وی با بیان اینکه عده‌ای میان دو حیوان جنگ به راه می‌اندازند گفت: این کار گناه دارد، چرا که خداوند فرموده است انسان‌ها باید محبت و مودت ایجاد کنند و این مختص انسان‌ها نیست بلکه وقتی می‌بینیم که دو حیوان با یکدیگر درگیر شده و جنگ می‌کنند باید آنها را از هم جدا کرد نه اینکه انسان خود دلیل این جنگ شود.

استاد حوزه علمیه قم شکار را تفریحی نادرست عنوان کرد و گفت: شکار باید به اندازه رفع احتیاج باشد نه برای تفریح،‌ مثلا گوسفند و گاوی که الان از آنها برای غذای روزمره خود استفاده می‌کنیم برای این است که حیوان مورد احتیاج انسان‌ها برای تهیه غذای‌شان است.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار کرد: خداوند می‌فرماید در زمان جاهلیت حیوانات اهلی را با چوب زده و آنقدر آزار و اذیت می‌کردند تا بمیرد و که اسلام این کار را منع کرد.

آیت‌الله علوی گرگانی تصریح کرد: دستورات دین اسلام در مورد حیوانات بر اساس عواطف و محبت است و در همین راستا می‌بینیم که می‌گوید شب حیوانی را ذبح نکنید چرا که شب زمان استراحت اوست و یا می‌گوید موقع ذبح حیوان را آزار و اذیت نکرده و فورا این کار را انجام دهید.

وی گفت: خداوند به پیامبر اکرم(ص) فرمود عده‌ای از پیروان اسلام اعتقادی به بعضی از مسائل که اسلام به آنها تاکید کرده است ندارند که یکی از این موارد حمایت از حیوانات و منع آزار آنهاست.

علوی‌گرگانی با اشاره به اینکه متقاعد کردن این دسته از مردم سخت است بیان کرد: باید عموم مردم را به رعایت حقوق حیوانات و حمایت از آنها روشن کرده و فرهنگ‌سازی‌ لازم برای ایجاد چنین فضایی در جامعه صورت گیرد.

وی یادآور شد: باید محیط زیست و تشکل‌های زیر مجموعه آنها کلاس‌هایی در زمینه آموزش حمایت از حیوانات و عدم آزار و اذیت آنها برای مردم به ویژه جوانان برگزار کند تا بدانند حیوان باید در حمایت انسان زندگی کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: این عالم،‌ عالم ارتباط است و انسان‌ها نباید این طور فکر کنند که حیوانات از انسان‌ها جدا هستند در همین راستا خداوند در قرآن کریم می‌فرماید منافع زیادی در عالم وجود دارد که انسان‌ها علم به دست آوردن آن را ندارند.


منبع:فارس

کد مطلب: 356117