توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گرگان:
واقعه ۵ آذر گرگان ثبت ملی می‌شود
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۲
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر گرگان گفت: واقعه تاریخی ۵ آذر گرگان با بررسی در شورای فرهنگ عمومی برای ثبت ملی شدن معرفی می‌شود.
به گزارش عرش نیوز، علی‌رضا پزشکپور شامگاه چهارشنبه در مراسم یادواره شهدای پنجم آذر گرگان اظهار داشت: برای ثبت ملی این روز در گرگان تلاش‌هایی شده اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

وی افزود: به تازگی نامه‌ای به شورای فرهنگ عمومی استان ارسال شده و در آن درخواست خود را مبنی ثبت ملی واقعه 5 آذر مانند رخدادهای دیگری از این دست که در کشور اتفاق افتادند ارائه کردیم.

پزشکپور تصریح کرد: 5آذر از حلقه‌های تاریخ ایران و برگی زرین در تاریخ کشور است که در کنار حلقه‌های دیگر سبب پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد و در جریان آن 150 مجروح و 14 شهید تقدیم انقلاب شد.

غلامرضا خارکویی، مورخ و نویسنده کتاب 5آذر گرگان نیز در این مراسم گفت: این اتفاق جزء رویدادهای بزرگ کشور است اما ناشناخته مانده و در 36 سال گذشته سعی کردیم که آن را معرفی کنیم.

وی افزود: در روز 5 آذر بر اساس مدارکی که از شهربانی آن زمان به دست آمده بیش از 30 هزار نفر از مردم گرگان و حتی شهرهای اطراف در اطراف امام زاده عبدالله گرگان جمع شده بودند تا راهپیمایی مسالمت آمیزی انجام دهند، اما نیروهای شهربانی و ساواک در شهری به کوچکی گرگان 8 هزار گلوله شلیک کردند که نشان می‌دهد برای سرکوب آمده بودند.

خارکویی تصریح کرد: با همه بزرگی، این واقعه با تحصن 60 روزه مطبوعات مصادف شد و در کتاب‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها نیز از آن نامی نیست.

وی تاکید کرد: درخواست مردم گرگان این است که واقعه پنجم آذر در تقویم رسمی کشور ثبت، در کتاب‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها درج شود و مردم گرگان بتوانند در این روز با رهبر معظم انقلاب دیدار داشته باشند.

خارکویی افزود: در سال 91 این واقعه بزرگ در میراث فرهنگی ثبت و رونمایی شد و در بنیاد شهید نیز این روز به همراه 12 دی روز گالیکش به عنوان روز گلستان ثبت شد.

منبع: تسنیم

کد مطلب: 335417