توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وضعیت اضطراری آب در استان البرز ادامه دارد
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۷
مدیرکل آب منطقه‌ای البرز با بیان اینکه وضعیت اورژانسی آب در البرز ادامه دارد, گفت: امید است با بارندگی‌های پائیز بحران در این فصل نیز مدیریت شود اما اگر بارندگی به همین روند کنونی ادامه یابد قطعا پائیز سختی را پیش رو داریم.

به گزارش عرش نیوز؛بهزاد پارسا با اشاره به بارش‌های اخیر استان البرز اظهار کرد: در روزهای گذشته به طور میانگین 3.5 میلی متر بارش در البرز گزارش شده که نسبت به بلند مدت 50 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه سال آبی هرسال با زنگ مدارس آغاز می‌شود, افزود: براساس پیش بینی هواشناسی بارندگی‌ها در سراسر کشور شرایطی همچون سال گذشته در کشور دارد که این پیش بینی‌ها هرچه به ماه‌های پایانی سال نزدیکتر می‌شویم دقیق‌تر و کامل‌تر می‌شود.

مدیر آب منطقه‌ای استان البرز تصریح کرد: 45 درصد کاهش بارندگی در البرز باعث شده رتبه نخست در این زمینه در کشور محسوب شود.

وی با اشاره به منابع آب زیر زمینی استان گفت: البرز دارای 4 دشت است که به جز دشت طالقان دیگر دشت‌ها (اشتهارد، هشتگرد، تهران و کرج) به دلیل برداشت بیش از حد از منابع آب‌های زیر زمینی و کسری مخزن در شرایط ممنوعه و بحرانی هستند.

پارسا خاطرنشان کرد: به طور میانگین سالانه 73 سانتی متر آب های زیرزمینی در استان کاهش می‌یابد و این امر مشکلات فراوانی را به دنبال دارد که در بلند مدت باعث نشست در لایه‌های مختلف زمین می‌شود و هیچ گونه کاربری در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، راهسازی و ساخت و ساز ندارد.

وی تاکید کرد: اقداماتی برای تقویت سفره‌های آب زیر زمینی باید صورت گیرد که کمک جدی مردم و کشاورزان در استفاده از روش های نوین آبیاری را می‌طلبد.

مدیر آب منطقه‌ای استان البرز افزود: سازمان جهاد کشاورزی اعتبار مناسبی را برای این موضوع در نظر گرفته است که 85درصد هزینه های آبیاری تحت فشار و مدرن را تقبل کرده است و فرصت خوبی برای کشاورزان منطقه به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی حداقل 20 تا 30 درصدی در این حوزه می تواند کمک شایانی به وضعیت آب های سفره های زیر زمینی داشته باشد و کسری مخزن در این بخش جبران شود.

وی با اشاره به ادامه وضعیت اورژانسی آب در البرز گفت: تابستان امسال با کمک مردم استان وضعیت آب مدیریت شد و این وضعیت اورژنسی به فصل پائیز منتقل شد.

وی اظهار کرد: امید است با بارندگی های پائیز بحران در این فصل نیز مدیریت شود اما اگر بارندگی به همین روند کنونی ادامه یابد قطعا پائیز سختی را پیش رو داریم.

وی تاکید کرد: وضعیت آب همچنان بحرانی است و مردم نباید فکر کنند که چون تابستان گذشته بحران کم آبی نیز به پایان رسیده است.

پارسا با تاکید بر اینکه وضعیت ذخایر سدها گویای وضعیت بحرانی آب است خاطرنشان کرد: سد طالقان تنها 37 درصد و سد کرج 57 درصد پر است و سد لتیان در تهران هم وضعیت بسیار بحرانی دارد.

وی افزود: در این شرایط مردم باید همکاری کنند و صرفه جویی و استفاده صحیح از آب را در دستور کار خود قرار دهند تا از این وضعیت بحرانی خارج شویم.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 319514