توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشاور وزیر جهادکشاورزی:
طرح کشاورزی حفاظتی سبب افزایش تولید می‌شود
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۶
مشاور وزیر جهادکشاورزی و مجری طرح گندم کشور گفت: کشاورزی حفاظتی سبب باروری خاک و افزایش تولید و بهره‌وری می‌شود.
به گزارش عرش نیوز؛اسماعیل اسفندیاری شامگاه یکشنبه در حاشیه کشت گندم نوتیلژ حفاظتی در علی‌آبادکتول در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اراضی کشاورزی یکی از عوامل موثر و تعیین‌کننده در باروری خاک و افزایش تولید با بهره‌برداری‌های نامناسب صدمه دیده که با اجرای کشاورزی حفاظتی مواد عالی خاک افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: طرح کشاورزی حفاظتی یعنی اینکه ما بقایای گیاهی را در خاک و سطح خاک حفظ کرده و از مزرعه خارج نکنیم و زمین و مزرعه هم حق دارد که از آنچه که تولید می‌کند بخشی بماند تا باروری و حاصل‌خیزی خاک حفظ شود.

اسفندیاری تصریح کرد: از جمله اهداف و مزایای کشت حفاظتی علاوه بر تامین حاصل‌خیزی خاک سبب تناوب زراعی و تنوع کشت می‌شود تا ثبات و پایداری تولید هم حفظ شود.

مشاور وزیر جهادکشاورزی تاکیدکرد: در سطح کلان کشور سیاست آبیاری تحت فشار از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است که باید به صورت کامل اجرایی شود تا سبب افزایش راندمان و کیفیت آبیاری شود و لازم است عملکرد را براساس میزان آب مصرفی تنظیم کنیم.

اسفندیاری اظهار داشت: کشاورزی حفاظتی، سبب افزایش بهره‌وری آب نیز می‌شود و اگر مواد عالی خاک بیشتری داشته باشیم رطوبت موجود در خاک حفظ می‌شود.

مشاور وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه در کشاورزی، کشت هر محصولی  اصول خاصی دارد، تصریح کرد: کشاورزان این اصول را می‌دانند اما لازم است به آن عمل کنند و برای نمونه زمان کشت محصول، یکی از اصول مهم در کار کشاورزی است.

مجری طرح گندم کشور همچنین گفت: تاریخ کشت گندم در استان گلستان از 15 آبان تا 15 آذر است و این مسئله باید رعایت شود و اگر کشت پس از 15 آذر اتفاق بیفتد به ازای هر روز تاخیر در کاشت، مزرعه با یک درصد کاهش تولید مواجه می‌شود.

مشاور وزیر جهادکشاورزی بر لزوم آبیاری تکمیلی در کشت گندم دیم تاکید کرده و گفت: در فروردین ماه، در صورتی که میزان بارش تامین کننده نیاز آبی محصول نباشد، لازم است آبیاری تکمیلی توسط کشاورزان انجام شود.

مجری طرح گندم کشور درباره آخرین وضعیت سطح زیرکشت گندم کشور گفت: تاکنون در حدود 3 میلیون و 660 هزار هکتار گندم در مناطق دیم و نزدیک به 2 میلیون و 40 هزار هکتار هم گندم آبی کشت شده که مجموع کشت گندم در کشور تا امروز بیش از 5 میلیون و 700 هزار هکتار است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 342815