توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
72 درصد از اراضی آبی شرق کردستان مجهز به سیستم آبیاری نوین شدند
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۹
رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان اعلام کرد: 72 درصد از اراضی آبی موجود در شرق استان مجهز به سیستم آبیاری نوین شدند.
به گزارش عرش نیوز؛کریم ذوالفقاری امروز دوشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان که در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد، گفت: 42 هزار هکتار از مجموع 122 هزار هکتار اراضی آبی استان در دو دشت قروه و دهگلان واقع شده است.

وی عنوان کرد: اگر شرایط موجود در دشت های قروه و دهگلان به همین منوال پیش رود کمتر از یک دهه آینده دیگر امکان کشاورزی در این مناطق وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه برداشت غیرمجاز آب شرعی و قانونی کار درست و اصولی نیست، اظهارداشت: اجازه برداشت غیر مجاز باید به بهره برداران داده نشود.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: از طریق مسائل ترویجی می توان تا حدودی از برداشت بی رویه و غیر مجاز از چاه های آب جلوگیری کرد.

ذوالفقاری یکی دیگر از راهکارهای ممانعت از برداشت بی رویه را ایجاد عوامل محدودکننده خواند و بیان کرد: نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های آب از جمله عوامل محدود کننده محسوب می شود که این کار در استان آغاز شده است.

وی عنوان کرد: تامین اعتبار لازم برای تجهیز چاه های آب به کنتورهای هوشمند مبلغ زیادی برای وزارت نیرو نیست و انتظار می رود تا ابتدای فصل زراعی آینده چاه های برق دار به این کنتورها مجهز شوند.

وی با اشاره به اینکه جهادکشاورزی در خصوص دشت های قروه و دهگلان وظیفه و رسالت خود را تا حدودی انجام داده است، گفت: 30 هزار هکتار از 42 هزار هکتار موجود در این دو دشت مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شدند.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: از برنامه ها و اولویت های این سازمان است که 100 درصد این اراضی را مجهز به سیستم آبیاری نوین کند.

ذوالفقاری بیان کرد: با الگوی کشت  مرسوم در دشت های شرقی استان  به 15 هزار مترمکعب به ازاری هر هکتار در طول سال آب نیاز داشتند که با اقدامات انجام شده این میزان به نصف کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: با نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های آب دشت های قروه و دهگلان میزان آب مورد نیاز آنها بر روی 8 هزار مترمکعب در سال تنظیم خواهد شد.

مصرف سالانه 22 میلیون مترمکعب آب در روستاهای کردستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان هم در این جلسه گفت: تامین آب از وظایف شرکت آب منطقه ای است که به دلیل گستردگی روستاها این وظیفه برعهده شرکت آبفار قرار داده شده است.

رحمان رحیمی با بیان اینکه شاخص بهره مندی آب در استان 82 درصد است، اظهارداشت: این شاخص 4 یا 5 درصد از متوسط کشوری بالاتر است.

وی میزان مصرف آب در روستاهای استان در طول سال را 22 میلیون مترمکعب خواند و بیان کرد: روستاهای استان در فصل بهار و تابستان با مشکل کم آبی مواجه می شوند که نیاز به تامین آب جایگزین برای این روستاها است.

منبع:مهر

کد مطلب: 334111