توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار زنجان:
نهضت سواد آموزی در جذب نیرو و روش‌های آموزشی مشکلاتی داشته است
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۳
استاندار زنجان با وارد دانستن اشکالاتی بر نحوه جذب نیرو و همچنین روش‌های آموزشی نهضت سوادآموزی گفت: نقد روش‌های گذشته به بهبود عملکردها در آینده می‌انجامد.

به گزارش عرش نیوز؛جمشید انصاری صبح امروز در جمع مسئولان نهضت سوادآموزی استان زنجان با اشاره به قابل توجه بودن ارتقای صورت گرفته در وضعیت سوادآموزی کشور اظهار داشت: آمار 47 درصدی سطح سواد کشور در آغاز انقلاب به حدود 94 درصد رسیده است که بیانگر حجم عظیم اقدامات انجام شده در این حوزه است.

نقش مهم آموزش عمومی برای لازم‌التعلیم‌ها در کاهش آمار بیسوادی کشور

وی با ابراز تردید نسبت به تاثیر گذاری نهضت سوادآموزی در کاهش آمار بیسوادی کشور اضافه کرد: می‌توان با انجام ارزیابی سهم نهضت سواد آموزی را در کاهش آمار بیسوادان کشور انجام داد، ولی بررسی رنج سنی افراد باسواد جامعه بیانگر نقش مهم‌تر آموزش عمومی در کاهش بیسوادی کشور است.

نماینده عالی دولت در استان زنجان به گزارش ارائه شده در مورد علل عدم موفقیت‌ها در کاهش بیسوادی اشاره و تصریح کرد: در این گزارش هیچ نقدی بر عملکرد نهضت سوادآموزی وجود نداشت که جای تامل دارد چرا که عملکرد این سازمان همواره با انتقاداتی مواجه بوده است ولی چون کسی زورش نمی‌رسید، نتوانست بر آن تاثیر بگذارد.

این مسئول با وارد دانستن اشکالاتی بر نحوه جذب نیرو و همچنین روش‌های آموزشی نهضت سوادآموزی ادامه داد: نقد روش‌های گذشته به بهبود عملکردها در آینده می‌انجامد.

انصاری با تاکید بر توقف استخدام نیرو برای طرح نهضت سوادآموزی در کشور تاکید کرد و گفت: اهداف این حوزه باید با خرید خدمت از بخش خصوصی عملیاتی شود.

وی مدیریت منابع را از ضرورت‌ها دانست و افزود: روش‌های اجرایی نهضت سوادآموزی باید تغییر کرده و آموزش و پرورش باید پیمانکار این طرح باشد.

استاندار زنجان بر تغییر تعریف جدیدی از سواد در کشور تاکید کرد و افزود: این روزها سازمان‌های جهانی تعریف سواد را تغییر داده‌اند که در راستای آن باید تعریف‌های آموزش در کشور ما هم باید تغییر کرده و از روش‌های جذاب برای جلب بیسوادان استفاده شود.

لزوم ارائه گزارش مالی نهضت سوادآموزی

این مسئول با اشاره به سابقه انتقاد خود از عملکرد نهضت سوادآموزی تاکید کرد: بالاخره این سازمان باید گزارشی از عملکرد خود در حوزه مالی ارائه دهد تا بتوان مشخص کرد هزینه باسواد کردن یک نفر طی این سال‌ها چه قدر بوده است، کما اینکه اگر این پول به صورت مستقیم به افراد بیسواد داده می‌شد شاید موجب ترغیب بیشتر آنها برای آموزش تا مقاطع بالاتر می‌شد.

انصاری با بیان اینکه نهضت سوادآموزی مدت‌ها تبدیل به ورودی به آموزش و پرورش برای افراد شده بود که حداقل‌های ورودی را هم نداشتند، افزود: این نحوه عملکرد موجب شده است که آموزش و پرورش هنوز هم در این امور هزینه پرداخت کند.

منبع:فارس

کد مطلب: 347982