توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار البرز:
عطاری‌های البرز ساماندهی می‌شوند
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۹
استاندار البرز بر ضرورت ساماندهی عطاری‌های استان تأکید کرد و گفت: با تقسیم عطاری‌ها به دو بخش فروشندگان داروهای گیاهی و متخصصان طب سنتی می‌توان متخلفان را از چرخه فروش داروهای غیرمجاز حذف کرد.
به گزارش عرش نیوز؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، عطاری‌ها از گذشته‌های دور در باور عموم مکان‌هایی مطمئن برای تهیه داروهای گیاهی بشمار می‌رفته‌اند؛ مراکزی که همانند داروخانه‌های امروزی محل رجوع شهروندان جهت تهیه انواع گیاهان سنتی و بدون خطر است. عطاری‌ها به جهت ارتباط مستقیم با سلامت مردم و اقبالی که از سال‌های دور در باور عمومی نسبت به کم خطر بودن مصرف داروهای گیاهی از این مراکز وجود دارند؛ این روزها با گسترش قارچ‌گونه در جای جای نقاط زنگ هشدار سلامتی را به صدا درآورده‌اند و بیش از هر زمانی نیازمند نظارت‌های ویژه‌اند.

استقرار ۷۰۰ عطاری به نسبت ۳۲۴ داروخانه در استان که طبق آمار، بیشترین تعداد مراکز عرضه داروهای گیاهی در بین استان‌های کشور محسوب می‌شود؛ دستمایه محوری‌ترین بحث شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان قرار گرفت.

استاندار البرز در رأس مدیریت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به دبیری علی اسدیان، در بدو امر گزارشی از روند فعالیت‌های انجام شده در این حوزه را از سوی اعضای شورا دریافت کرد.

طبق بررسی‌های بعمل آمده به جهت تعدد این مراکز و فقدان نظارت‌های ویژه تعدادی از عطاری‌ها علاوه بر تجویز داروهای غیرگیاهی نسبت به عرضه مواد مخدر در قالب داروهای لاغری و سایر داروهای ترکیبی نیز اقدام داشته و سلامت مردم را به خطر می‌اندازند و همین امر نیاز به ساماندهی و نظارت ویژه‌ای بر این مراکز در استان را می‌طلبید.

طهایی در این رابطه طرح جداسازی عطاری‌ها به دو بخش فروشندگان و تجویزکنندگان داروهای گیاهی را در سرفصل کاری این شورا قرار داد.

به این ترتیب با تفکیک بین فروشندگان صِرف و گروه‌هایی که مجاز به تجویز نسخه گیاهی هستند؛ فرایند ساماندهی صنف عطاری‌ها در استان با ثبت این مراکز آغاز می‌شود و از این پس سایر متقاضیان تأسیس عطاری در استان نیز با مجوزهایی ویژه وارد این حرفه می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در بخشی از این نشست، با گزارشی از حساسیت موضوع صحبت‌های خود را آغاز کرد و از طرحی سخن به میان آورد که می‌تواند ساماندهی این فرایند را تسهیل سازد. «طرح احداث دانشکده طب سنتی»در استان که ضمن برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه، از حذف دست‌های پنهان عرضه‌کننده موادمخدر در پوشش مراکز عطاری نیز خبر می‌دهد.

وی می‌گوید: در حال حاضر بخشی از عطاری‌ها، نسبت به آنچه تجویز می‌کنند هیچ آگاهی و شناختی ندارند و همین امر سبب بروز مشکلاتی برای مردم شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز اضافه می‌کند: با اجرای طرح راه‌اندازی دانشکده طب سنتی در استان، عطاری‌ها ثبت و شناسایی شده، در شش ماه تحت آموزش قرار می‌گیرند و پس از آنکه کلیه داروهای گیاهی را شناختند، با اشراف به خواص گیاهان، دارو تجویز می‌کنند.

درفشی می‌گوید: به جهت آنکه بزرگترین مرکز تولید گیاهان دارویی کشور در این استان وجود دارد اقبال نیز به طب سنتی بیشتر است، با این پتانسیل، دانشکده طب سنتی تا سال آینده در استان البرز تأسیس می‌شود و در این دانشگاه، کلیه فعالان این عرصه پس از آموزش با نظارت ها وارد این حرفه شده و سایر مراکز غیرمجاز نیز از چرخه فعالیت خارج خواهند شد.

درفشی تنظیم پروتکل پیشنهادی گیاهان دارویی را نیز به عنوان یک طرح، مطرح می‌کند و بر اساس آن عطاری‌های استان مجاز می‌شوند تا گیاهان دارویی شناخته شده را به مردم عرضه کنند.

محور دوم نشست شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر در استان به بحث تبدیل دو مرکز ترک اعتیاد در استان به ماده ۱۶، ضرورت فرهنگ‌سازی و پیشگیری به عنوان اصلی اساسی از سوی دستگاه‌ها و اختصاص بخشی از اعتبارات فرهنگی شهرداری‌ها به سند جامع پیشگیری از اعتیاد اختصاص داشت که در این رابطه نیز تنی چند از اعضا، به بیان دیدگاه‌های خود در این رابطه پرداختند.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 335688