توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس سازمان زندان‌های کشور:
اجرای سیاست زندان‌ زدایی در دستور کار قرار گیرد
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۳
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: باید تمام همکاران در قوه قضائیه سیاست زندان‌زدایی را در دستور کار قرار دهند.
به گزارش عرش نیوز؛اصغر جهانگیر پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل زندان‌های استان فارس به تشریح جنبه‌های مختلف جرم پرداخت و اظهار داشت: نباید تغییرات به معنای ناکارآمدی تلقی شود و تغییرات باید زمینه پویایی و بالندگی را در افراد و در مجموعه‌شان به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه بحث زندان از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است، افزود: فلسفه مجازات زندان باید مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود که فلسفه وجود زندان چیست و تا چه اندازه این فلسفه در جامعه اسلامی به هدف خود دست یافته است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با تأکید بر اینکه حفظ ارزش‌های حاکم بر هر جامعه ضرورت مجازات را در آن جامعه ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نظام ما اعتقادی است و مهم‌ترین ارزش‌های آن ارزش‌های اعتقادی است حفظ این ارزش‌ها به عهده همه ماست و ناقضان این ارزش‌ها باید مجازات شوند تا حرمت این ارزش‌ها حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای مجازات به عهده دستگاه قضایی سپرده شده که باید بر اساس ضرورت به آن پرداخت، بیان کرد: هر سال بیش از 600 هزار نفر وارد زندان‌های کشور می‌شوند و برخی از آنها کمتر از یک ماه در زندان هستند و ورود تعدادی از این افراد ضرورتی ندارد.

معاون قوه قضائیه با اشاره به جنبه دیگر بررسی زندان، راهبردها و سیاست‌هایی که در مورد زندان مورد توجه است، افزود: سیاست‌های کیفری اسلام به ویژه در مورد حبس برای مجازات تأکید به زندان اولیه ندارد و تفکیک حق‌الناس و حق‌الله در اسلام نشان از این مطلب دارد؛ مطالبه قربانی شرط پیگیری جرم شناخته شده می‌شود.

جهانگیر عنوان کرد: تشریح مجازات‌های ترمیمی به جای حبس و زندان از جمله دیه و ارش نشان از دیدگاه اسلام در مورد سیاست زندان‌زدایی دارد و در نگاه نخست اسلام بر زندان تأکید ندارد و موارد دیگر را جایگزین آن کرده است.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به قوه قضائیه، خاطرنشان کرد: زندان‌زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگرین حبس در دستور کار قرار گرفته و قانون‌گذاران باید سیاست زندان‌زدایی را مورد توجه قرار دهند.

 

جهانگیر با اشاره به اینکه بسیاری از فعالیت‌های رسمی و غیررسمی منجر به حبس زندان می شود، تصریح کرد: اقداماتی که توسط مراجع دولتی برای کشف جرم انجام می‌شود فرآیند رسمی است. بیشترین آمار زندانیان کشور امروز از طریق فعالیت‌های رسمی محکوم به حبس شدند.

 

معاون قوه قضائیه با اشاره به اینکه حمایت از خانواده زندانیان نیز در لیست وظایف ماست، خاطرنشان کرد: با وجود تأسیس 192 انجمن مردم‌نهاد در راستای حمایت از خانواده زندانیان این انجمن‌ها به دلیل کمبود اعتبار موفق به اجرای وظایف خود نشدند و اقدامات شایسته این انجمن‌ها سبب جلوگیری از ورود خانواده‌های زندانیان به چرخه جرم می‌شود اما این وظیفه نیز در عمل انجام نشده است.

 

معاون رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه با وجود سیاست زندان‌زدایی، ترمیم و مرمت زندان‌های موجود مورد تأکید است، اظهار داشت: کمبود فضا و نبود اعتبارات ما را در انجام مطلوب وظایف با برخی مشکلات روبه‌رو کرده و تمام بخش‌های جامعه از جمله اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی در این زمینه نقش دارند و همه باید کمک کنند این معضل روز به‌ روز کمتر شود.

جهانگیر با ابراز امیدواری مبنی بر ایجاد جامعه‌ای بدون جرم در کشور تأکید کرد: باید زندان‌های ما تنها جای اشرار، افراد مخل امنیت و ارزش‌های جامعه باشد.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 350285