توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مسائل اجتماعی نقش مهمی در بروز بیماری و مشکلات سلامت دارد
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۶
ئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: مسائل اجتماعی نقش مهمی در بروز بیماری و مشکلات سلامتی دارد.
به گزارش عرش نیوز؛علیرضا مرندی پیش از ظهر چهارشنبه در مراسم آغاز سمینار بین المللی نقش سلامت جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تمامی دستگاه های و ارگانهای مختلف کشور در توسعه سلامت جامعه بسیار موثر هستند اما زمانیکه پزشکان درس این کار را خواندند وظیفه را بر عهده گرفتند.

وی تصریح کرد: علت بسیاری از مشکلات و بیمارای ها مباحث اجتماعی است عدالت در سلامت نیز موضوعی در عدالت اجتماعی است که همه در آن مسئولیت داریم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی تاکید کرد: این بی عدالتی از بی توجه ای به عوامل اجتماعی سلامت است که باعث شده همگان رفع مشکل سلامتی خود را در بیمارستان و یا مراجعه به پزشک دنبال کنند.

مرندی افزود: در سیستم ارائه خدمات باید بی عدالتی ها اصلاح شود اگر اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهیم به طور حتم موثر است که اساس این موضوع آموزش است.

وی با اشاره به اینکه آموزش برای پزشکان نیز باید مد نظر قرار داده شود، گفت: یکی از توانمندیهای پزشکان می تواند نحوه گرفتن شرح حال اجتماعی باشد زیرا ارجاع پزشکی را که درست انجام نمی دهیم ارجاع به خارج سیستم پزشکی را هم بلد نیستیم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی تصریح کرد: محل اینگونه کارها و آموزش ها بیمارستان نیست بلکه باید آخرین کار توجه به بیمارستان باشد در حالیکه باید اولویت اول فعالیت های مربوط به سلامت در مدارس و دیگر جوامع است.

مرندی تاکید کرد: از طرفی باید عادت کنیم که همکاری و عدالت داشته باشیم و از کسانیکه دنبال عدالت هستند استفاده کرد.

وی یادآور شد: وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه به شدت بر سلامت جامعه تاثیر گذار است بنا بر این باید برنامه ریزی و راهکار درستی را ارائه کنیم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی افزود: آموزش را باید از گروه های کوچک دانشجویی شروع کنیم و به دیگران نیز ارائه کنیم که عوامل اجتماعی، نحوه عملکرد و تاثیر گذاری بر سلامت جامعه نقش دارد.

منبع:مهر

کد مطلب: 334986