توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون حقوقی رئیس جمهور در اراک:
روح دینی منشور حقوق شهروندی حفظ شده است
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۵
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: با توجه به مستنداتی که از حوزه علمیه گرفته شده و فرمان ۸ ماده‎ای حضرت امام و تاکید مقام معظم رهبری، روح دینی این منشور به هیچ عنوان مغفول نمانده است.
به گزارش عرش نیوز؛الهام امین‌زاده صبح امروز در همایش حقوق شهروندی اظهار داشت: حقوق شهروندی براساس فرهنگ ایرانی اسلامی ایجاد شده و باید به منظور اجرای آن مسئولان تلاش کنند.

وی افزود: حقوق ملت باید مورد توجه قرار گرفته و به حقوق و آزادی‎های فردی توجه شود، امام خمینی(ره) به دادگاه و نیروی انتظامی تاکید داشتند که حقوق متهمان را مدنظر قرار دهند.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: در سال 83 رئیس سابق قوه قضائیه آیت‌الله شاهرودی در این‌باره تاکید داشت و در آئین دادرسی‌کیفری یک قانون شامل یک مقدمه و 15 ماده تصویب‌کرد که در قانون 100 برنامه توسعه‌چهارم بر آن تاکید بسیاری شد.

وی خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم این امر بیشتر مورد تاکید قرار گرفته و رعایت حقوق شهروندی به عنوان سرلوحه کارها قرار دارد.

امین‎زاده با اشاره به سالروز اعلان عمومی حقوق شهروندی گفت: 15 آذر سالروز اعلان عمومی حقوق شهروندی بوده که بعد از قانون اساسی دومین سند است، در این قانون از هزاران نخبه، صحبت‎های اندیشمندان حوزه، اقلیت‎ها، اساتید و همه اقشار جامعه نظرخواهی و نظرات آنها بررسی شده است.

وی افزود: این به عنوان نخستین ابتکاری است که در استان مرکزی انجام شده و امیدواریم در دیگر استان‌ها نیز به آن توجه شود و در راستای حقوق شهروندی دست به ابتکاراتی بزنند و برنامه‎هایی داشته باشند.

گفتمان حقوق شهروندی به گفتمان غالب تبدیل شده است

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به گفتمان حقوق شهروندی گفت: امروز گفتمان حقوق شهروندی تبدیل به گفتمان غالب شده چرا که چندوقت پیش پیک حقوق شهروندی قرار شد در یکی مدارس استان‌ها به چاپ برسد و این یعنی اینکه از همان دوران ابتدایی با حقوق شهروندی آشنا و این حقوق برای آنها نهادینه شود و نمونه دیگر غالب شدن این گفتمان به صدا درآمدن زنگ حقوق شهروندی در خرمشهر است.

امین‌زاده تصریح کرد: ما قرار نیست قانون اضافه‌ای به قانون کشور اضافه کنیم، ما در حقوق شهروندی مسیر اطلاع از حقوق شهروندی را مشخص کرده‌ایم و در این منشور سعی شده اطلاع مردم از حقوق خودشان گنجانده شود.

وی خاطرنشان کرد: در یک فرآیند روبه رشد این منشور را تهیه کرده‌ایم، تمام قوانین که در اسناد بالا دستی آمده پیوست این حقوق شهروندی است و زمانی که مردم از حقوق شهروندی خود اطلاع پیدا می‌کنند سعی در استیفای حقوق خود پیدا می‌کنند.

پیوست حقوق شهروندی در نهادهای اجرایی نهادینه شود

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به نهادینه شدن پیوست حقوق شهروندی گفت: پیوست حقوق شهروندی در نهادهای اجرایی نهادینه شود، در زمان تدوین حقوق شهروندی ما تمام دستگاه‌ها را در وزارتخانه دعوت کردیم و نظرات آن‌ها را جویا شدیم و پیشنهادات را شنیده و با همفکری آنان در سند لحاظ کردیم.

وی افزود: با پیوست‌هایی که تهیه شده مردم با حقوق کامل خود در تمامی ابعاد آشنا می‌شوند به طور مثال از حقوق شهروندی حق سلامتی، حق رفاه و تامین اجتماعی است.

امین‌زاده تصریح کرد: در این منشور زنان و مردان به طور مساوی از این حقوق برخوردار بوده و برای نمونه درباره کودکان باید آموزش‌های مناسب به کودکان داده شود.

وی خاطر نشان کرد: در ارتباط با معلولان، آنان حق دارند از فرصت‌های برابر استفاده کنند و چیزی که ما گفته‌ایم اینکه دانش‌آموزان معلول در کنار دانش‌آموزان سالم درس بخوانند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به محیط زیست اراک گفت: درباره محیط زیست و حق توسعه امیدواریم بتوانیم قدم‌هایی را برای سالم‌سازی شهر اراک برداریم.

وی افزود: ما پیشنهاد دادیم با همکاری معاونت حقوقی نظارت بر اجرای این منشور انجام شود.

امین‌زاده تصریح کرد: به هرحال این یک برنامه و خط مشی است که باید به صورت متداول مورد نظارت قرار گیرد تا ما از رفاه و آرامش مردم مطمئن شویم.

روح دینی منشور حقوق شهروندی حفظ شده است

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به منشور حقوق شهروندی گفت: ما باور داریم با توجه به مستنداتی که از حوزه علمیه گرفته شده و فرمان 8 ماده‎ای حضرت امام و تاکید مقام معظم رهبری، روح دینی این منشور به هیچ عنوان مغفول نمانده و باور داریم که حضرت امام فرمودند که اسلام را آن‌طور که هست معرفی و جلوه دهید.

امین‌زاده تصریح کرد: امروزه در سازمان یونسکو یکی از پیوست‌های حقوق بشر این است که من حق دارم پشت سرم حرف زده نشود و این یعنی همان دوری از غیبت که در قرآن و در اسلام تاکید شده است.

رساله امام سجاد(ع) نمونه کامل حقوق شهروندی است

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به رساله امام سجاد(ع) و حقوق شهروندی گفت: رساله امام سجاد(ع) نمونه کامل حقوق شهروندی است و یک نگاه آسیب شناسانه و تکمیل‌گرایانه دارد، ایشان 50 حق را برای انسان برشمرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: رساله امام سجاد(ع) رساله نوینی در حوزه حقوق شهروندی است و باید سند حقوق شهروندی پویا بوده و ضمانت‌های اجرایی آن تقویت شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 337037