توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون استاندار زنجان:
تبدیل زنجان به منطقه ویژه اقتصادی با توسعه حمل و نقل ریلی محقق می‌شود
چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۱
معاون استاندار زنجان به توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی استان زنجان برای تبدیل به نقطه آمادی و منطقه ویژه اقتصادی تأکید کرد.
به گزارش عرش نیوز، رحیم عصفوری امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راه‌آهن شمال غرب با اشاره به تعریف نقطه آمادی در سفر رئیس جمهور به استان زنجان اظهار داشت: اهداف تعیین شده برای استان زنجان از جمله تبدیل این استان به منطقه ویژه اقتصادی و نقطه آمادی نیازمند وجود شرایطی از جمله توسعه حمل و نقل ریلی است.

وی با بیان ظرفیت‌های موجود در استان زنجان در بخش فرآورده‌های معدنی و تولیدات کشاورزی ابراز کرد: در زنجان ۲ برابر نیاز این استان تولیدات کشاورزی داریم و نیز در بخش صنایع و مواد معدنی، برای انتقال این محصولات به نقاط دیگر، استفاده از خطوط ریلی ضروری است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار زنجان عنوان کرد: ۵۰ درصد جمعیت کشور در شعاع ۴۰۰ کیلومتری استان زنجان سکونت دارند و نیز ۵۰ درصد تولیدات و مصرف در این محدوده است و قرارگیری زنجان در این مکان استثنایی سبب شده تا سکوی پرشی برای ما باشد.

وی مطرح کرد: برای حمل تولیدات استان به سایر نقاط و توسعه تجارت و صادرات علاوه بر نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی باید باراندازها برای حمل بار راه‌اندازی شود.

عصفوری به مصوبات سفر رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به زنجان اشاره کرد و گفت: بر این اساس موضوع دوخطه کردن راه‌آهن تهران- تبریز در دستور کار قرار گرفته که بخشی قابل توجهی از آن در منطقه شمالغرب است.

وی بیان کرد: دوخطه کردن راه‌آهن به سرمایه‌گذاری بزرگی نیاز دارد و تنها با اتکا به بودجه و کمک‌های دولتی امکان‌پذیر نیست. مشارکت بخش خصوصی را می‌طلبد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار زنجان تصریح کرد: ارزانترین و کم‌ دردسرترین وسیله خشکی قطار بوده که هم از لحاظ صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هم از نظر زیست‌محیطی به صرفه است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه راه‌آهن و امکاناتی که این بخش ایجاد می‌کند، از مهمترین زیرساخت‌ها برای تداوم رشد و توسعه هر منطقه است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 341339