توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
100 میلیون دلار کالا از خراسان شمالی به خارج از کشور شد
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۱
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از صدور 100 میلیون دلار کالا از این استان به 13 کشور در شش ماه نخست امسال خبر داد.
به گزارش عرش نیوز؛'یحیی نیکدل' اظهار کرد : کالاهای صادر شده به وزن 413 هزار تن به مقاصد افغانستان، ترکمنستان، ترکیه، عراق، هند، سریلانکا، روسیه ،آذربایجان، تاجیکستان، ارمنستان، مالزی، ژاپن و امارات بارگیری شده است.

وی افزود: صدور این میزان کالا از استان نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 22 درصد از لحاظ ارزشی و 21 درصد از لحاظ وزنی رشد دارد.

وی گفت: عمده کالاهای صادراتی استان در شش ماه نخست امسال شامل محصولات پتروشیمی، اکسید آلومینیوم، محصولات فولادی، پلاستیکی، ساختمانی و مواد غذایی بوده است.

وی برنامه هدفگذاری شده استان در سال 93 را صدور 145 میلیون دلار کالا عنوان و بیان کرد: با صدور 100 میلیون دلار کالا از استان، 69 درصد از برنامه صادراتی امسال تحقق یافته است.

نیکدل افزود: در شش ماه نخست امسال میزان صادرات از گمرک استان نیز از نظر ارزشی 36 میلیون دلار و از نظر وزنی 95 هزار تن بوده که نسبت به نیمه سال قبل به ترتیب 16 درصد کاهش و 23 درصد افزایش نشان می دهد.

براساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی بیشترین صادرات کالا از این استان به ترتیب به کشورهای افغانستان 31 درصد، هندوستان 28 درصد، ترکیه 20درصد، ترکمنستان 10 درصد، تاجیکستان 5 درصد و سایر کشورها 6 درصد بوده است.

استان خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور است که با جمهوری ترکمنستان 301 کیلومتر مرز مشترک دارد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 321160