توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس کمیسیون انرژی مجلس
بررسی ۵۸ طرح برای مهار آب‌های مرزی در کمیسیون انرژی مجلس
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۱
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: ۵۸ طرح از سوی وزارت نیرو برای مهار آب‌های مرزی در کمیسیون انرژی در دست بررسی است تا بتوان در مسئله بحران آب کشور تحول به‌وجود آورد.

به گزارش عرش نیوز؛علی مروی اظهار داشت: در حوزه مباحث بودجه سال آینده کمیسیون انرژی تبصره‌هایی در حوزه نفت و نیرو در این کمیسیون مورد بررسی  قرار گرفته است و در حال حاضر این بودجه در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه از موارد مهم در بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده کل کشور در کمیسیون انرژی مجلس بررسی و پیشنهاد درآمدهای جایگزین درآمد نفت مطرح شده که این پیشنهادات به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شده است، افزود: در بودجه سال آینده کشور باید بودجه در حوزه‌های آبی و نیرو را مد نظر داشته باشیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده کشور تلاش می‌شود تا در حد امکان وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند.

مروی با اشاره به این مطلب که به دنبال ایجاد تحول در حوزه انرژی هستیم، تصریح کرد: برای سرمایه گذاری در بخش‌های برق و نیروگاه‌های انرژی‌های نو پیشنهاداتی از سوی این کمیسیون مطرح شده است.

وی به راهکارهای مقابله با کمبود آب در کشور اشاره کرد و افزود: نخستین توصیه کمیسیون انرژی در این رابطه استفاده بهینه از آب در حوزه کشت، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای که کمتر نیاز به مصرف آب دارند را افراد باید مدنظر داشته باشند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که برای مقابله با بحران کم آبی در کشور انتقال آب از دریای خزر، خلیج فارس و عمان مد نظر است، گفت: برای انتقال آب به مناطق کم آب کشور در بودجه اعتبار منظور شده است.

مروی با اشاره به این مطلب که 85 درصد هزینه آبیاری تحت فشار از سوی دولت تامین می‌شود، خاطر نشان کرد: یک درصد درآمد حاصل از نفت و گاز به اجرای طرح‌های آبی و انتقال آب مناطق کویری اختصاص پیدا کرده است.

وی همچنین به ساخت نیروگاه در مناطق جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: با  بهره گیری از حرارت این نیروگاه‌ها می‌توان در حوزه شیرین کردن آب در ابن مناطق استفاده کرد.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی از دریافت دو مجوز از سوی مقام معظم رهبری در رابطه با  برداشت صندوق توسعه ملی در حوزه آب خبر داد و گفت: از این صندوق مبلغ 10 میلیارد دلار برای مهار کردن آب‌های مرزی و 500 میلیون دلار برای تامین آب شرب روستایی برداشت می‌شود.

مروی عنوان کرد: 58 طرح از سوی وزارت نیرو برای مهار آب‌های مرزی در کمیسیون انرژی در دست بررسی است تا بتوان در مسئله بحران آب کشور تحول به‌وجود آورد.


منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 356063