توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس انستیتو پاستور ایران: جامعه علمی به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۸
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: خلاقیت و نوآوری نیاز جامعه علمی کشور است و نظام آموزشی باید پرورش افراد خلاق و مبتکر را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد.
به گزارش عرش نیوز؛مصطفی قانعی روز چهارشنبه در سومین جشنواره پژوهشی و تحقیقاتی طبری دانشگاه های علوم پزشکی منطقه شمال کشور در ساری، افزود: نتیجه نظام آموزشی فعلی کشور تربیت افراد خلاق و متفکر نیست به این دلیل که دانش آموزان و دانشجویان به زور اطلاعات کتاب ها را در ذهنشان وارد می کنند.

وی تولید علم را نتیجه اندیشه، تفکر و خلاقیت افراد دانست و ادامه داد: تا زمانی که این خلاقیت در مجموعه آموزشی نهادینه نشود در زمینه تولید علم نمی توان به کیفیت و دستاورد مورد نظر رسید.

رییس انستیتو پاستور ایران با استناد به آمارهای جهانی ارایه شده، گفت: براساس این آمارها ایران در میان 133 کشور از نظر تعداد فارغ التحصیل دانشگاهی رتبه دهم را به خود اختصاص داده است، در حالی که از نظر خلاقیت و نوآوری رتبه صد و بیستم را دارد.

قانعی نبود نوآوری و خلاقیت را عاملی تاثیر گذار بر روند مهاجرت متخصصان ایرانی دانست و افزود: پس از کشورهای چین، هند، روسیه، ترکیه، ایران رتبه دار مهاجرت متخصصان علمی خود به کشورهای دیگر است.

وی مقصد مهاجرت 75 درصد متخصصان ایرانی را کشور آمریکا اعلام کرد.

قانعی تاکیدات مقام معظم رهبری درباره اهمیت مقوله علم و دانش را عاملی در رفع بی توجهی های بودجه ای به بخش تحقیقات و پژوهش دانست و گفت: با توجه مالی به این بخش شاهد شتاب و رشد علمی هستیم.

وی با اظهار این که بر خلاف دهه های گذشته اقتدار کشورها دیگر به داشتن ثروت هایی همچون نفت و گاز نیست، از علم به عنوان مهم ترین عامل اثرگذار بر اقتدار و برقراری امنیت ملی یاد کرد و افزود: اقتدار آفرینی علمی می تواند در اقتدار کشورها تاثیر گذار باشد که این جز برنامه های علمی آینده کشور است.

قانعی به اعمال مدیرت خوب در مجموعه علوم پزشکی در تولید علمی این بخش اشاره کرد و گفت: سهم علوم پزشکی در ارایه مقاله و فعالیت های پژوهشی پنج درصد ولی در تولید علم 40 درصد است.

سومین جشنواره پژوهشی و تحقیقاتی طبری دانشگاه های علوم پزشکی منطقه شمال کشور با معرفی شش طرح برتر اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی مازندران، بابل و گیلان در ساری برگزار شد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 344264