توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دولت توجهی به كردستان ندارد/ انتخاب مديران استان بر اساس مسائل جناحی و سياسی
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۱
نماينده مردم شهرستان های سنندج، ديواندره و كامياران از بی توجهی دولت روحانی به استان كردستان انتقاد كرد و گفت: رئيس جمهور در زمان انتخابات وعده های مختلفی را خطاب به مردم كردستان مطرح كرد كه متاسفانه در عمل توجه چندانی به اين استان صورت نمی گيرد.

به گزارش عرش نیوز؛سيد احسن علوي با اشاره به عملكرد غيرقابل قبول دولت روحاني در استان كردستان گفت: متاسفانه عملكرد دولت تدبير و اميد در استان كردستان به هيچ عنوان قابل قبول نيست و عليرغم وعده هاي كه رئيس جمهور و ساير مسئولان دولت اعلام كردند كه هم اكنون تقريبا مي توان گفت هيچكدام از اين وعده ها عملياتي و اجرايي نشده اند.

وي ادامه داد: راي بالاي 70 درصدي مردم استان كردستان به دكتر روحاني در كنار وعده هاي داده شده از سوي وي خطاب به مردم اين استان انتظارات متعددي را به وجود آورده بود كه امروز بعد از گذشت بيش از يك سال از عمر دولت هيچكدام از اين وعده ها جنبه عملياتي پيدا نكرده است و حتي مي توان گفت در بعضي از حوزه ها عملكرد به مراتب بدتري هم داريم.

نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي گفت: در حالي كه نمايندگان مردم استان كردستان در مجلس شوراي اسلامي صدها بار درخواست ديدار با رئيس جمهور براي مطرح كردن مسائل و مشكلات استان كردستان را مطرح كرده ايم كه متاسفانه تا اين لحظه اين درخواست ها نتيجه اي به دنبال نداشته است.

وي گفت: ديدار رئيس جمهور با نمايندگان مردم استان كردستان در مجلس شوراي اسلامي يكي از مسائل بديهي است ولي متاسفانه رئيس جمهور نسبت به اين مهم بي توجه بوده است و عليرغم درخواست هاي متعدد ما موفق نشده ايم با معاون اول ريس جمهور هم نشست داشته باشيم و به راستي كه اين نوع ديدگاه در نوع خود جالب توجه است.

بعد تلاش هاي بسيار هنوز موفق به ديدار رئيس جمهور نشده ايم

علوي گفت: بي توجهي رئيس جمهور براي برگزاري نشست با نمايندگان استان كردستان در حالي همچنان ادامه دارد كه برگزاري اين ديدارها با نمايندگان ساير استانها صورت گرفته و حتي رئيس جمهور به شمار زيادي از استانها نيز سفر داشته است و به راستي كه اين نوع برخورد جاي تعجب دارد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به اين سوال كه ارزيابي شما از عزل و نصب هاي مديريتي در كردستان چگونه است، افزود: در حالي كه قرار بود عزل و نصب هاي مديريتي در چهارچوب عقلانيت صورت گيرد كه متاسفانه اين مهم در عالم واقعيت بر اساس تفكرات جناحي افراد صورت گرفت و از كساني در بدنه مديريتي استان استفاده مي شود كه متعلق به يك جريان فكري خاصي باشند.

وي با بيان اينكه قرار بود كه دولت دكتر روحاني بر اساس اعتدال حركت كند، گفت: اين مهم در عمل در استان كردستان به هيچ عنوان وجود ندارد و تازه مي توان گفت كه عزل و نصب هاي مديريتي باعث شده است كه كساني در اكثر ادارات و سازمان هاي دولتي مدير شوند كه بدتر از فرد قبلي بوده اند و اين مهم را مي توان در خروجي عملكرد شماري از ادارات و سازمان هاي دولتي استان مشاهده كرد.

بعد از مديران انتخاب شده از افراد قبلي ضعيف تر هستند

نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي عنوان كرد: به عنوان مثال انتخاب فردي براي مهمترين اداره و سازمان دولتي استان كردستان در صورتي كه وي حتي يك روز سابقه مديريتي و حتي كار دولتي ندارد مشخص نيست كه با چه دليل و توجيهي صورت گرفته است و هر چند كه من به عنوان نماينده مردم اعتراض و نارضايتي خودم را در خصوص اين نوع انتصاب ها اعلام كرده ام ولي متاسفانه توجهي به آنها صورت نمي گيرد.

وي با نام بردن از مديران چندين اداره و سازمان دولتي ديگر در استان كردستان بيان كرد: هر چند كه من معتقد به شايسته سالاري هستم و در اين بين اگر فردي غيربومي و شايسته وجود داشت مي تواند در كردستان هم به كارگيري شود ولي با كمال تاسف روند غيربومي سازي مديران در دولت تدبير و اميد كه شعار بومي سازي سر مي دهد به راستي كه نگران كننده است.

علوي افزود: به هر حال من معتقدم كه بايد از تمامي ظرفيت ها و نيروي انساني در استان كردستان به خوبي استفاده شود ولي بايد به اين نكته توجه داشت كه هر فردي در سطح خود مدير شود ولي امروز مشاهده مي شود كه بعضي از انتصاب ها بر اساس شايستگي افراد نبوده و تنها تفكر سياسي مورد توجه قرار گرفته است.

نظارت نمايندگان بر عملكرد دستگاه هاي دولتي بايد افزايش يابد

وي با اشاره به ميزان دخالت نمايندگان در عزل و نصب هاي مديريتي در كردستان گفت: به هر حال من و ساير همكاران در زمان عزل و نصب هاي مديريتي افرادي را به عنوان گزينه به مردم معرفي مي كنيم ولي هميشه كه نظر نمايندگان اعمال نمي شود.

علوي با بيان اينكه بايد نظارت ها بر عملكرد مديران ادارات و سازمان هاي دولتي افزايش يابد، بيان كرد: به هر حال نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي علاوه بر قانونگذاري در حوزه نظارت هم مسئوليت هاي دارند كه بايد اين مهم در كردستان به صورت ويژه مورد توجه قرار گيرد.

نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: در صورتي كه نقطع ضعفي در عملكرد مديران مشاهده شود قانون اين اختيار را به نمايندگان داده است تا در قالب طرح سوال، تذكر و در نهايت استضياح وزير اين مسائل و مشكلات را پيگيري كند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مشكلات و نارسايي هاي مختلف در استان كردستان و لزوم توجه به رفع آنها اظهار داشت: متاسفانه امروز كردستان با مشكلات متعددي مواجه است كه بخش زيادي از اين مشكلات ريشه در سالهاي گذشته دارد و به همين دليل تلاش براي رفع اين مشكلات يكي از دغدغه هاي اصلي نمايندگان مردم استان در مجلس شوراي اسلامي است.

وي با اشاره به مشكل پروژه هاي نيمه تمام، مسئله حاشيه نشيني، مسائل اجتماعي، بيكاري، اعتياد و صدها مورد ديگر از اين دست مسائل در استان كردستان يادآور شد: در حالي كه اين مشكلات همچنان ادامه دارد ولي ميزان و حجم اعتبارات اختصاص داده شده براي استان به هيچ عنوان مناسب نيست و ادامه اين روند بدون شك مشكلات را بزرگتر مي كند.

اعتبار عمراني كردستان بسيار كم و ناچيز است

نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: امروز در حالي كه نمايندگان مردم ساير استانها در مجلس به دنبال طرح هاي بلند مدت توسعه اي هستند كه متاسفانه ما بايد به فكر ريزني براي جذب اعتبار آسفالت راه روستايي، رفع مشكل لوله كشي آب و از اين دست مسائل باشيم.

وي به ميزان اعتبارات عمراني استان كردستان در سال جاري اشاره كرد و گفت: عليرغم تمامي تلاش هاي صورت گرفته كل اعتبارات ملي، استاني در بودجه سال جاري در بخش عمراني حدود 600 ميليارد تومان است كه متاسفانه اين اعتبار تنها به اندازه اعتبار مورد نياز براي تكميل يك پروژه مهم حوزه راهسازي كردستان نيست.

علوي به شمار پروژه هاي نيمه تمام باقي مانده طي دوره هاي گذشته اشاره كرد و يادآور شد: بر اساس گزارش ادارات و سازمان هاي دولتي كردستان هم اكنون براي تكميل پروژه هاي نيمه تمام اعتباري بالغ بر هفت هزار ميليارد تومان نياز است.

وي وضعيت نگران كننده راه هاي استان كردستان، حوزه آب روستايي، كمبود هاي جدي در بخش شركت هاي خدمات رسان را از ديگر چالش هاي اصلي در استان كردستان عنوان كرد و اظهار داشت: در حالي كه كردستان بخش زيادي از آب هاي جاري كشور را در اختيار دارد ولي متاسفانه امسال با كمبود آب مواجه شد و به همين دليل بايد كمبودهاي اين بخش جبران شود.

نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: فضاي تعامل و همكاري در بين مردم، مسئولان و ساير حوزه هاي تاثيرگذار در راستاي جبران كمبودهاي استان كردستان لازم و ضروري است و امروز اين استان نياز دارد به جاي پرداختن به حاشيه به فكر رفع كمبودها باشيم.

منبع:مهر

کد مطلب: 328352