توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سالانه 9 میلیون تن مواد معدنی از معادن استان ایلام برداشت می شود
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۲
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: سالانه 9 میلیون تن انواع مواد معدنی از معادن این استان برداشت می شود.
به گزارش عرش نیوز؛یاراله نصیری با بیان اینکه ارزش ریالی این میزان مواد معدنی در سال 440 میلیارد ریال است، افزود: اکنون 50 درصد صنعت استان وابسته به همین مواد استخراج شده معدنی است.

وی تاکید کرد: استان ایلام دارای معادن شن، ماسه، بیتومین (قیر طبیعی)، گچ، خاک رس، سنگ آهک و شیل است که دارای ارزش اقتصادی بالایی هستند ضمن اینکه بطور دقیق نمی توان ارزش اقتصادی این ذخایر را اعلام کرد.

نصیری گفت: ایلام از نظر کانی های غیر فلزی و منابع نفت و گاز بسیار غنی است اما به علت آماده نبودن زیر ساخت ها و نبود سرمایه گذار در این زمینه با موانع توسعه ای مواجه است.

وی مهمترین موانع توسعه ای معادن استان را نبود سرمایه گذار، وجود معارضان محلی، همکاری نکردن منابع طبیعی با توجه به قرار گرفتن معادن در اراضی ملی، دسترسی نداشتن به بازار مصرف، فراهم نبودن زیر ساخت های مناسب با توجه به کوهستانی بودن منطقه و بالا بودن هزینه حمل و نقل مواد معدنی برشمرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام اظهار کرد: با توجه به این که درخواست های بهره برداری از معادن بیشتر در برگیرنده محدوده 20 تا 40 هکتاری است، اداره کل منابع طبیعی تنها با یک تا دو هکتار آن موافقت می کند که همین مساله سبب بی رغبتی سرمایه گذاران برای بهره برداری از معادن استان شده است.

وی یادآور شد: باید ساز و کار مناسبی برای رفع موانع توسعه ای پیش روی معادن ایلام اندیشیده شود تا بتوان از این گنج گرانبها در راستای پیشرفت استان بهره گرفت.

نصیری اظهار کرد: تاکنون 170 معدن از انواع کانی های غیر فلزی در استان شناسایی شده که تنها 94 کانی از آنها فعال است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 319956