توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
كردستانی ها ميزبان يار مهربان/30 هزار عنوان كتاب در سنندج به نمايش گذاشته شد
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
بعد از وقفه ای چند ساله بار ديگر، يار مهربان ميهمان كردستاني ها شد و قرار است كه نمايشگاه سراسری بزرگ كتاب به مدت يك هفته در سنندج ميزان مردم فرهنگ دوست اين شهرستان باشند.
به گزارش عرش نیوز؛شامگاه سه شنبه ششمین نمایشگاه استاني کتاب کردستان با حضور ناشران، اصحاب فرهنگ و هنر و فعالان حوزه نشر از سراسري كشور در محل نمایشگاه های بین‌ المللی سنندج آغاز شد.

سابقه برگزاري نمايشگاه هاي استاني كتاب كردستان به بيش از يك دهه قبل باز مي گردد كه متاسفانه روند برگزاري اين نمايشگاه ها به صورت مستمر نبوده و با تغييرات مديريتي، وضعيت برگزاري اين نمايشگاه نيز دچار مشكلاتي شده است.

اين دوره از نمايشگاه استاني كتاب كردستان نيز شامگاه سه شنبه در حالي در سنندج برگزار شد كه حدود سه سال است كه اين رويداد فرهنگي در استان تعطيل شده است ولي بالاخره و با تغييرات مديريتي در سطح استان و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي بار ديگر نمايشگاه كتاب كردستان برگزار مي شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: 300 ناشر از استان‌ های مختلف کشور و 30 ناشر استان کردستان در این نمایشگاه حضور دارند.

حجت ‌الاسلام رحیم جعفری اظهار داشت: در این نمایشگاه بیش از 30 هزار عنوان کتاب در معرض دید علاقه‌ مندان قرار گرفته و اقشار مختلف مردم می ‌توانند صبح و بعداز ظهر از غرفه‌ های این نمایشگاه دیدن کنند.

وی افزود: تمامی کتاب ‌های ارائه شده د‌ر این نمایشگاه با 30 درصد تخفیف در اختیار علاقه ‌مندان قرار گرفته و تا 10 آذر دائر است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بیان کرد: نشر و ترویج کتاب در بین آحاد جامعه به ویژه جوانان یکی از اولویت های کاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

حجت ‌الاسلام جعفری اظهار داشت: علم و دانش مولفه های است که بارها در قرآن به آن اشاره شده است و یکی از تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به این مطلب که دانایی مهمترین سلاح در برابر دشمن است، افزود: مسلح بودن به دانش و علم می تواند در ترویج ارزش های اسلامی به جهان و حراست از آن نقش بسزایی داشته باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بیان کرد: در قرآن عالم بر عابد ترجیح داده شده چرا که شخص عالم، علم و معرفتش در خدمت مردم است ولی عابد برکاتش به خودش بر می گردد.

حجت ‌الاسلام جعفری یادآور شد: خداوند در تفکرات الهی ایت اولویت را در نظام هستی مقرر کرده که علم و معرفت را سر لوحه کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: دست اندگاران حوزه علم و دانش باید بسترهای لازم را برای مطرح شدن این مسئله در بین آحاد جامعه فراهم کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: خوشبختانه در دولت جدید توجه ویژه ای به امر کتاب و کتابخوانی در کشور شده و در این راستا نمایشگاه های بین المللی استانی را به طور مستمر و متناسب با استان ها برگزار می کند.

حجت الاسلام جعفری اظهار داشت: فراهم کردن زمینه ‌های لازم برای اینکه مردم بتوانند از تازه‌ های نشر در کشور بهره‌ مند شوند از جمله اموری است که در قالب نمایشگاه‌ های کتاب استانی محقق می شود.

وی در پايان سخنان خود در اين مراسم افزود: همچنین در حوزه رفع دغدغه‌ های ناشران از جمله صدور مجوزها و حمایت‌ های متعدد از گام های اساسی برداشته شده است.

تعطيلي گاه و بيگاه نمايشگاه استاني كتاب در كردستان، عدم حضور ناشران برتر از سراسر كشور، نبود محلي مناسب براي برگزاري نمايشگاه و نبود محلي مناسب براي اين رويداد فرهنگي از جمله مشكلاتي است كه طي چند سال اخير با نمايشگاه كتاب كردستان همراه بوده است.

در ادامه اين مراسم همچنين مسئولان از غرفه هاي مختلف نمايشگاه بازديد كرده و برنامه هاي مختلفي نيز برگزار شد كه البته بر اساس اعلام مديران برگزاري نمايشگاه، قرار است كه در طول يك هفته برنامه هاي متعدد ديگري نيز برگزار شود.

رونمايي از كتاب، برگزاري برنامه هاي نقد و بررسي كتاب، فراهم كردن فرصت بازديد براي مردم ساير شهرستانهاي استان كردستان از نمايشگاه كتاب در سنندج و ... از ديگر برنامه هاي جنبي است كه در طول مدت زمان برگزاري نمايشگاه تدارك ديده شده و برگزار مي شود.

منبع:مهر

کد مطلب: 334751