توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کمک ۱۱۰ میلیارد تومانی خیرین مدرسه ساز در استان آذربایجان غربی
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۲
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی گفت: امسال خیرین مدرسه ساز آذربایجان غربی مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان تعهد کمک داده اند که تاکنون ۵۰ درصد آن محقق شده است.
به گزارش عرش نیوز:فریبرز اسمعیل زاده متولد ۱۳۴۱ شاهرود، اما اصالتا بومی آذربایجان غربی است.

وی دانش آموخته کارشناسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی بوده و از سال ۸۶ به سمت مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی منصوب شد.

 با وی مصاحبه ای تفضیلی در موضوعات مختلف انجام داده که مشروح آن در پی می آید.
اعتبار امسال اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی به چه میزان است؟

اسمعیل زاده: همانطور که می دانید امسال به علت محدودیت اعتبارات عمرانی، تنها ۱۴ میلیارد تومان در مرحله نخست به آموزش و پرورش تزریق شده و از این بودجه، نزدیک ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در اختیار اداره کل نوسازی مدارس قرار گرفته و باقی مانده آن در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان جهت تعمیرات و خرید تجهیزات است.

این توزیع اولیه، از اعتبارات استانی بوده و در این رابطه، اداره کل نوسازی استان از ۳ محل اعتبارات ملی دارد که نزدیک ۱۰ میلیارد تومان آن از اعتبارات بخش استاندارد سازی سیستم های گرمایشی مدارس است که طرح آن از سال گذشته آغاز شده و نزدیک ۱۴ میلیارد تومان اعتبارات طرح تخریب و بازسازی است و چیزی حدود ۷۰۰ میلیون تومان نیز بابت تکمیل پروژه های نیمه تمام مشارکتی اختصاص می یابد.

امسال برای نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان چه میزان هزینه می شود؟

اسمعیل زاده: امسال تعمیر و تجهیز مدارس در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان بوده و سازمان نوسازی مدارس، تنها تجهیزات پروژه هایی که تحویل داده و برای آنها ردیف اعتباری دارد را بر عهده می گیرد.

 با توجه به کمبود بودجه در دستگاه های اجرایی استان، تا چه میزان از ظرفیت خیرین در تجهیز و نوسازی مدارس استفاده می کنید؟

اسمعیل زاده: یکی از سیاست های وزارت آموزش و پرورش، توسعه مشارکت های مردمی است و در این رابطه خوشبختانه سازمان نوسازی مدارس کشور جزو پیشگامان این امر است چون از سال ۷۸ که مجامع خیرین مدرسه ساز در سطح کشور تشکیل یافت، تاکنون ۱۶ جشنواره خیرین مدرسه ساز در استان برگزار شده که خیرین در آن بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان تعهد داده اند.

از این تعهدات تاکنون چیزی حدود ۵۰ درصد محقق شده است و در این زمینه در جشنواره شانزدهم که در اردیبهشت ماه امسال برگزار شد تعهدات خیرین نزدیک ۳۲ میلیارد تومان بود که در حال پیگیری برای تحقق آنها هستیم.

 در سطح استان چند پروژه خیرین وجود دارد؟

اسمعیل زاده: در حال حاضر در سطح استان ۵۵ پروژه خیرین در شهرهایی مانند خوی، مهاباد، میاندوآب، ارومیه، پیرانشهر، اشنویه، ماکو و سردشت وجود دارد و به نوعی یک رقابت سازنده در بحث جلب خیرین و احداث فضاهای آموزشی به پیش آمده که خوشبختانه با توجه به رقم اعتبارات می بینیم که با اعتبارات عمرانی که توسط دولت هزینه شده است برابری می کند.

این ۵۵ پروژه خیرین استان از چند درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند؟

اسمعیل زاده: این پروژه ها از مرحله آغاز تا مرحله در حال اتمام، وجود دارند.

 چند درصد پروژه ها بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی است؟

اسمعیل زاده: از این تعداد ۲۰ پروژه بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی وجود دارد و در مهر ماه و با آغاز سال تحصیلی جدید، برخی از آنها مورد بهره برداری قرار می گیرد.

تا پایان سال چند پروژه به اتمام می رسد؟

اسمعیل زاده: به احتمال فراوان از ۵۵ پروژه، نیمی از آنها افتتاح می شود.

 پیش بینی می کنید که ۵۰ درصد بقیه کی آماده می شود؟

اسمعیل زاده: پروژه های خیرین به تامین اعتبارات لازم توسط خود خیرین بستگی دارد چون برخی اوقات به کندی و برخی اوقات منابع مالی به موقع تزریق می شود برای مثال در ماکو خیری به نام برادران اکبرزاده وجود دارد که یک مدرسه ۱۴ کلاسه را سال گذشته در عرض یک سال ساخته و تحویل داد.

هم اکنون یک پروژه مدرسه ۱۲ کلاسه نیز در روستای کشمش تپه وجود دارد که در مهر ماه امسال افتتاح می شود.

 چه میزان در نوسازی و توسعه مدارس به سبک زندگی اسلامی و ایرانی توجه می شود با توجه به اینکه در ۵۰ سال گذشته، سبک غربی در مدارس حاکم بوده است؟

اسمعیل زاده: چندین سال است که سازمان نوسازی مدارس کشور در تهران همایش هایی به عنوان بررسی معماری اسلامی برگزار کرده چون آنها به دنبال طراحی و اجرای پروژه هایی هستند که بتوانند از سبک های اسلامی در مدارس به ویژه در مدارس دخترانه استفاده کنند.

متاسفانه محدودیت های اعتبارات عمرانی سبب شده که تاکنون کمتر به این امر توجه شود اما اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان سعی دارد که با توجه به اهمیت این موضوع در مدارس دخترانه به دنبال این مسئله باشد.

اشاره فرمودید که امسال ۱۰ میلیارد تومان برای استاندارد سازی وسایل گرمایشی هزینه می شود، این رقم بودجه در چند مدرسه به کار می رود؟

اسمعیل زاده: بله این طرح از سال ۹۲ آغاز شده و ما حدود ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از بابت استاندارد سازی سیستم های گرمایشی مدارس هزینه کرده یم و در سال گذشته سیستم تجهیزاتی حدود ۹۶۰ مدرسه با بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ کلاس درس استانداردسازی شده اند.

در مدارس کوچک روستایی نیز از سیستم بخاری برقی تابشی استفاده کرده در حالی که در مدارس بزرگ تر، از سیستم پکیج و موتور خانه استفاده کرده ایم و در این رابطه اولویت امسال و سال آینده این اداره کل، حذف کلیه بخاری های نفتی از مدارس سطح استان است.

 هم اکنون چند درصد سیستم گرمایشی مدارس آذربایجان غربی، بخاری نفتی و چند درصد بخاری هستند؟

اسمعیل زاده: هم اکنون حدود ۲۳ هزار کلاس درس در سطح استان دایر بوده که چیزی حدود ۹ هزار کلاس درس آن از بخاری نفتی استفاده می کنند چون بیشتر مدارس سطح استان از سیستم موتورخانه مرکزی استفاده کرده و یک تعداد نیز از گاز شهری برخوردار هستند.

در حال حاضر چند کلاس درس در سطح استان نیازمند تخریب و بازسازی هستند؟

اسمعیل زاده: براساس اطلاعاتی که در سال ۸۵ یعنی با آغاز طرح تخریب و بازسازی مدارس استخراج شد سهمیه کلاس های تخریبی استان ۴ هزار و ۱۱ کلاس بود که براساس اعتباراتی که تاکنون اختصاص یافته هم اکنون نزدیک به هزار و ۸۵۰ کلاس درس را تخریب و بازسازی و تحویل آموزش و پرورش کرده و نزدیک به ۲۵۰ کلاس درس نیمه تمام در سطح استان وجود دارد.

بنابراین ۲۹ پروژه با ۲۵۰ کلاس درس در سطح استان وجود دارد که بسیاری از آنها مدارس شبانه روزی و مدارس بزرگ ۱۰ یا ۱۲ کلاسه هستند، باقی مانده آنها چیزی حدود یک هزار و ۹۰۰ کلاس درس طرح تخفیف و بازسازی است که در صورت اختصاص اعتبارات محقق شود.

 چه میزان اعتبار جهت تکمیل پروژه نیاز است؟

اسمعیل زاده: نزدیک ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل نیازمند است در حالی که تنها ۱۴ میلیارد تومان آن اختصاص یافته است.

 در هفته دولت امسال چه فعالیت هایی از سوی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی صورت گرفت؟

اسمعیل زاده: اداره کل نوسازی استان در هفته دولت، ۹ پروژه آموزشی و پرورشی شامل ۶ پروژه آموزشی با ۴۶ کلاس درس و نیز ۲ باب سالن ورزشی و یک باب کتابخانه و نمازخانه به علاوه استاندارسازی سیستم های گرمایشی مدارس یعنی ۹۶۰ مدرسه با بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ کلاس درس به آموزش و پرورش تحویل داد و اعتباراتی که برای این پروژه ها هزینه شد بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود.

انشاء الله برای مهر ماه برنامه ریزی شده که پروژه های طرح تخریب و بازسازی که از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار هستند، در اولویت قرار گیرد برای مثال ۱۱ پروژه ۱۲۱ کلاسه آماده تکمیل و تحویل به آموزش و پرورش است.

مدرسه شهرک گلمان از چند درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است؟

اسمعیل زاده: این مدرسه ۱۰ کلاسه که جزو مسکن مهر است نزدیک ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 برای اتمام این پروژه چه میزان اعتبار نیاز است؟

اسمعیل زاده: نزدیک ۲ میلیارد تومان برای اتمام آن نیاز است.

 صحبت پایانی شما؟

اسمعیل زاده: حوزه مشارکت های مردمی از مولفه های بسیار مهمی است که نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بیشتر به جامعه است و در این حوزه نقش مطبوعات، خبرگزاری ها و رسانه های عمومی بیشتر از همه است، برای مثال در استان یزد به اندازه ای خیر و نیکوکار وجود دارد که اصلا نیازی به فضای آموزشی نیست چون مشارکت خیرین بیش از اعتبارات دولتی است.

امیدواریم در ۵ ساله آینده در آذربایجان غربی بتوانیم مدارس استان را از نظر استانداردهای فضای آموزشی، سرانه فضای آموزشی، تراکم و تجهیزات مدارس، هوشمندسازی، و زیباسازی آن را در حد میانگین کشور برسانیم.

گفت وگو از نصیبه نیکزاد
منبع:تسنیم
کد مطلب: 307896
 
 
 


پربازدیدترین