توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
500 هزار تن میوه تولیدی آذربایجان غربی به کشورهای همسایه صادر می شود
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۷
مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: به طور میانگین سالانه 500 هزار تن میوه تولیدی باغداران این استان به سه کشور عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان صادر می شود.
به گزارش عرش نیوز؛'علی فایضی' افزود: سالانه دو میلیون تن انواع میوه در این استان تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

وی اظهار کرد: با توجه به همجوار بودن آذربایجان غربی با چهار کشور، اغلب میوه های تولید شده در کشور به همراه تولیدات استانی برای صادرات در این منطقه انبار می شود.

وی گفت: این محصولات شامل سیب، انگور، انار، پرتقال و سایر محصولات و هسته دارها هستند که از طریق مرزهای آذربایجان غربی به کشورهای همسایه صادر می شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت سردخانه های استان 719 هزار تن است، ادامه داد: تا پایان امسال ظرفیت سردخانه های استان 80 هزار تن افزایش می یابد و کل ظرفیت سردخانه های استان با این افزایش به 800 هزار تن می رسد.

فایضی با اشاره به وجود 316 سردخانه در آذربایجان غربی اظهار کرد: ظرفیت نگهداری محصولات در سردخانه های استان بالا بوده و آذربایجان غربی به عنوان یکی از قطب های مهم در ظرفیت سردخانه ای کشور به شمار می رود.

وی درباره ظرفیت مناسب سردخانه های استان برای صادرات میوه به خارج از کشور گفت: سیستم های فنی سردخانه های استان اغلب از نوع آمونیاکی، فریونی و دو مداره بوده و بعضی نیز به سیستم اتمسفریک مجهز هستند.

وی افزایش کیفیت محصولات صادراتی را مهم عنوان کرد و افزود: ایجاد واحدهایی برای سورت، درجه بندی و بسته بندی با دستگاههای پیشرفته و فناوری جدید موجب ارتقای کیفیت محصولات شده است.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کلیه این اقدامات در راستای توسعه همه جانبه بخش کشاورزی و بالابردن درآمد کشاورزان و تولیدکنندگان و نیز جلوگیری از افزایش ضایعات کشاورزی انجام می شود.

فایضی مجهز کردن واحدهای سردخانه ای استان به زنجیره های تولیدی را زمینه ساز ارائه محصولات استاندارد عنوان کرد و گفت: سبدسازی، کارتن سازی تلسکوپی، درجه بندی و بسته بندی واحدها از جمله این زنجیره هاست که باید این آمادگی را در کشاورزان فراهم کرد.

وی ادامه داد: در صورت اتصال کشاورزان به صورت حرفه ای و بازارپسند به شبکه تولید و عرضه زمینه رقابت در بازارهای جهانی نیز فراهم می شود.

آذربایجان غربی یکی از استانهای مهم درتولید انواع محصولات کشاورزی به ویژه محصولات باغی است که سالانه با تولید شش میلیون تن محصول توانسته است جایگاه مطلوبی در کشور کسب کند.

هم اکنون 35 درصد از جمعیت سه میلیون نفری آذربایجان غربی در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 334094