توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تاکید معاون وزیر نیرو بر انضباط در برداشت آب جهت حفظ سفره های زیرزمینی
يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، خواستار حرکت همه استانهای کشور به سمت انضباط در برداشت آب جهت حفظ سفره های زیرزمینی شد.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی استانداری یزد، 'رحیم میدانی' در نشست با استاندار یزد با بحرانی خواندن وضع آب در این استان بر تسریع در اجرای طرح های آبرسانی تاکید کرد.

وی گفت: جلوگیری از کف کنی های غیرمجاز و بی رویه به منظور حفظ سفره های آب زیرزمینی استان ضروری است.

معاون وزیر نیرو قول مساعد داد موارد مطرح در این نشست بررسی شود و وزارت نیرو تمام تلاش خود را برای رفع بحران آب در استان یزد بکار گیرد.

استاندار یزد هم در این نشست گفت: بحث انتقال آب به استان یزد از خط بهشت آباد و همچنین خلیج فارس باید با جدیت دنبال شود زیرا تسریع در آبرسانی به استان یزد یک ضرورت و اولویت است.

'سید محمد میرمحمدی' با بیان موقعیت استان با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش آب سفره های زیرزمینی، خواستار تسریع در اجرای پروژه آب رسانی به یزد شد.

استاندار یزد افزود: با کاهش شدید آب سفره های زیرزمینی، تهیه و اجرای طرحی برای جلوگیری از کف کنی های مداوم چاه های آب و حفظ سفره های آب زیرزمینی ضروری به نظر می رسد.

وی همچنین خواستار ارائه طرحی برای یکسان سازی نحوه برداشت آب و ارائه مجوز بهره برداری مشترک از چاه های کشاورزی مناطق واقع در حوزه مرزی استان یزد با دیگر استانها شد تا تبعیضی در این خصوص حاکم نباشد.

میرمحمدی با بیان اینکه در استان یزد بندرت چاه غیرمجاز وجود دارد تعداد چاههای آب موجود استان را 316 حلقه اعلام کرد و افزود: امسال در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 43/5 درصد کاهش بارندگی داشته ایم که نگرانی جدی در بحث تامین آب شرب و کشاورزی استان را به همراه دارد.

وی همچنین خواستار اختصاص اعتبارات بیشتری در زمینه جبران خشکسالی ناشی از عدم بارندگی در استان یزد شد.

خشکسالی های دو دهه گذشته در استان کویری یزد خسارات سنگینی بر منابع اقتصادی و تولیدی این استان وارد کرده است.

بنا بر اعلام مسوولان ذیربط در استان، بحران آب در یزد از کم آبی عبور کرده و به مرز بی آبی رسیده است.

اکنون بسیاری از روستاهای این استان خالی از سکنه شده است و آب مورد نیاز بخش قابل توجهی از روستاها نیز با تانکر تامین می شود.

استان یزد یک میلیون و 58 هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از یک چهارم آنها در مناطق روستایی سکونت دارند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 327821