توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ذخیره سازی میوه درکهگیلویه و بویراحمدگامی مهم برای رضایت مصرف کنندگان
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۱
امسال برای نخستین بار کار ذخیره سازی بخشی از سیب درختی و پرتغال تولیدی کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد انجام شد تا میوه شب عید مردم این استان از دسترنج تولیدکنندگان این منطقه تامین شود.
به گزارش عرش نیوز؛تلاش این روزهای مسوولان ذی ربط برای ذخیره سازی برخی محصولات باغی علاوه بر کوتاه کردن دست واسطه ها و حمایت از تولیدکنندگان به لحاظ کاهش هزینه های گزاف حمل و نقل گامی مطلوب برای جلب رضایت مصرف کنندگان است.

طبق اعلام مسوولان ذخیره سازی 700تن میوه مورد نیاز شب عید از اقلام سیب درختی و پرتقال از تولیدات استان در دستور کار مسوولان ذی ربط قرار گرفته و بخشی از سیب تولیدی کشاورزان در روزهای اخیر با پایان فصل برداشت این محصول روانه سردخانه های استان شد.

حمل هر محموله پنج تنی میوه و تره بار از اصفهان به یاسوج حدود پنج میلیون ریال کرایه در بردارد که ذخیره سازی میوه تولیدی استان برای جلوگیری از صرف هزینه های بالای حمل و نقل و نوسان قیمت میوه در بازار اقدام اقتصادی ارزشمندی است.

در سال های گذشته تامین میوه شب عید کهگیلویه و بویراحمد از دیگر استانها در حالی بود که این استان با داشتن بیش از 40 هزار هکتار باغ و تولید سالانه تولید بیش از 180هزار تن انواع میوه یکی از قطب های تولید میوه کشور است.

تولید میوه هایی مانند انار، انواع مرکبات و زیتون در مناطق گرمسیری و تولید انگور،سیب، گردو، هلو، شلیل، زردآلو و آلو در مناطق سردسیری باعث شده که کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تولید برخی محصولات باغی رتبه های یک رقمی را داشته باشد.

میزان تولید سالانه سیب در کهگیلویه وبویراحمد بیش از 80 هزار تن است که کمتر از 20درصد آن در داخل استان مصرف و ما بقی در همان فصل برداشت به خارج استان صادر می شود.

این قصه در مورد پرتقال نیز صادق است و به رغم اینکه سالانه 35 هزار تن مرکبات در مناطق ی گرمسیری استان ازجمله گچساران ،دهدشت و باشت تولید می شود، اما پرتقال شب عید مردم این استان از دیگر استان ها تامین می شود.

به گفته ی 'داریوش دیودیده ' رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته 500 تن سیب درختی از اصفهان و 600 تن پرتقال از شمال برای شب عید کهگیلویه و بویراحمد خریداری و در ایام نوروز توزیع شد.

اما امسال با تدبیر مسوولان کهگیلویه و بویراحمد قرار است این گره کور باز شود تا دیگر سیب اصفهانی و پرتقال شمالی جای سیب و پرتقال کهگیلویه و بویراحمدی را بر سر سفره های هفت سین نگیرد.

معاون برنامه ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: امسال میوه شب عید استان از محصولات خود استان تامین می شود و جهاد کشاورزی نیز آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده است.

'حسن نوروزی' افزود: وقتی دو میوه سیب و پرتقال در این استان به میزان زیادی تولید می شود دلیلی ندارد که میوه مورد نیاز از دیگر استان ها تامین شود.

وی گفت: برنامه ریزی برای تامین مایحتاج شب عید مردم در اولویت برنامه های مسوولان است اما در کنار این، تامین این مایحتاج از محصولات داخل استان در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد.

نوروزی افزود: با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان جهاد کشاورزی استان قرار شد 300 تن سیب و 400 تن پرتقال از محصولات با کیفیت استان برای شب عید ذخیره سازی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و کوتاه کردن دست واسطه ها یکی از اولویت های این سازمان است.

'جعفر گوهرگانی ' افزود: با توجه به اینکه در سالهای گذشته باغداران تولید کننده سیب در استان ضررهای زیادی متحمل شدند و دلالان محصولات آنها را با قیمت کمی خریدند، امسال اقدام به ایجاد چتر حمایتی از این باغداران کردیم.

وی گفت: در این خصوص مجوز خرید دو هزار تن سیب از وزارتخانه دریافت شد تا اگر محصول سیب روی دست باغداران ماند، اقدام به خریداری محصولات شود.

گوهرگانی افزود: بیش از یکهزار و 200 تن سیب از سوی باغداران در سردخانه استان ذخیره سازی شده است.

وی گفت: در صورت آماده بودن زیرساخت ها از جمله توسعه انبارهای سردخانه ای ، میزان تولید سیب و پرتقال تولیدی در این استان به اندازه نیاز استان در طول سال است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمدافزود: در این استان سه سردخانه با ظرفیت در مجموع سه هزار و 600 تن وجود دارد و این میزان جوابگوی محصولات تولید شده در استان نیست.

گوهرگانی افزود: در کهگیلویه و بویراحمد تنها کارخانه تولید کمپوت و آب میوه سالهاست که تعطیل شده است.

وی نبود رغبت در بخش خصوصی برای احداث صنایع تبدیلی را از دیگر دلایل کمبود زیرساخت ها در کهگیلویه و بویراحمد دانست و گفت: این سازمان با تمام توان از متقاضیان بخش خصوصی در این زمینه حمایت می کند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 328424