توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تالاب کانی برازان مهاباد پذیرای بیش از 60 هزار قطعه انواع پرنده مهاجر
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۱
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: بیش از 60 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر وارد تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان شده اند.
به گزارش عرش نیوز؛'کامران حسینی' افزود: با کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق شمالی و آغاز فصل سرما و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب زیست، شمار پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی این تالاب هر روز درحال افزایش است.

وی اضافه کرد: این پرندگان در دسته های چند هزارتایی در مسیر کوچ خود از شمال به جنوب وارد این تالاب می شوند که در حال حاضر جمعیت انواع اردک ها 15 هزار قطعه، غازهای خاکستری 10 هزار قطعه، خوتکا و چنگر نیز هر کدام به بیش از 10 هزار قطعه رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در این تالاب انواع پرندگان دیگر شامل غاز پیشانی سفید، سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، پلیکان، تنجه، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز،ارده ای،سرحنایی، سرسفید و بلوطی وجود دارد، افزود: این پرندگان مهاجر مدتی را دراین تالاب به استراحت و تغذیه پرداخته و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه می دهند.

حسینی گفت: وجود این تعداد انواع پرنده مهاجر دراین موقع از سال در این تالاب کم نظیر بوده و سال گذشته در همین موقع تنها پنج هزار قطعه انواع پرنده در این تالاب مشاهده شده بود.

وی افزود: بارندگی های پاییزه و شرایط مطلوب و امنیت موجود در این تالاب باعث شده که شمار انواع پرندگان در این تالاب نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری پیدا کند.

وی اضافه کرد: مدت حضور پرندگان مهاجر در این تالاب ها متفاوت بوده و برخی از گونه ها زودتر و برخی دیگر دیرتر این تالاب ها را ترک کرده و بعضی از گونه ها نیز زمستان خود را در تالاب های منطقه سپری می کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: این تالاب به دلیل وضعیت و امنیت مناسب آن، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمالغرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

وی از اهالی روستاهای همجوار تالابهای شهرستان خواست درصورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های با ارزش جانوری مراتب را به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.

تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 910 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.

مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 353921