توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
امر به معروف ونهی از منکر نماد پویایی جامعه است
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۵
معاون سیاسی امنیتی دادستان کل کشور گفت: انتقاد و نقد در ذات امر به معروف و نهی از منکر جای دارد، براین اساس نهی از منکر نماد پویایی و تحول در جامعه است زیرا با انتقاد و نقد جامعه رو به صلاح می گذارد.
به گزارش عرش نیوز؛'سید مرتضی بختیاری' روز سه شنبه در جمع فرماندهان و اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی در بیرجند افزود: ملت ایران به برکت این دو عنصر اساسی 36 سال قبل نظام طاغوت را سرنگون کرد زیرا خواهان تحول در جامعه بود.

وی گفت: مبارزه با استکبار جهانی از اصول و آرمانهای خدشه ناپذیر انقلاب اسلامی است و به همین خاطر تا امروز به آمریکا دست نداده ایم زیرا معتقدیم این اقدام به معنی دست دادن به منکر است.

بختیاری مراحل سه گانه امر به معروف و نهی از منکر را 'قلبی'، 'زبانی' و 'یدی' عنوان کرد و گفت: این فریضه دینی هم در قرآن و هم در روایات و احادیث اسلامی و فقه معتبر شیعه بارها آمده است.

وی گفت: حتی حضرت سیدالشهدا(ع) نیز در آن زمان اعلام کرد من برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر قیام کرده ام.

بختیاری به اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی اشاره و اظهارکرد: طبق این اصل در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ دعوت‏ به‏ خیر، امر به‏ معروف‏ ونهی‏ ازمنکر وظیفه‏ همگانی‏ و متقابل‏ برعهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ یکدیگر، دولت نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏ است.

وی با اشاره به آیه مندرج در این اصل 'والمؤمنون‏ و المؤمنات‏ بعضهم‏ اولیاء بعض‏ یأمرون‏ بالمعروف‏ و ینهون‏ عن‏ المنکر'، افزود: البته در این اصل تصریح شد شرایط و حدود و کیفیت‏ آن‏ را قانون‏ تعیین می کند.

بختیاری با اشاره به وقایع اخیر در اصفهان، گفت: حال می بینیم زمانی که مجلس شورای اسلامی می آید تا با استناد به این اصل قانونی، اصل دو فوریتی اجرای امر به معروف و نهی از منکر را وضع کند، در اقدامی هماهنگ و چند روز قبل از تصویب آن (27 مهرماه) سه هزار شبکه خبری خارجی و 9 هزار صفحه فیسبوک در اقدامی هماهنگی علیه این مصوبه موضع گیری می کنند.

وی افزود: پس از آن نیز در اقدامی هماهنگی اقدام یک یا چند بیمار را که هنوز هویت فرد یا افراد برای ما مشخص نشده است، به امر به معروف و نهی از منکر مرتبط می کنند.

بختیاری افزود: البته این اقدامات چیز تازه ای نیست و هرگاه مردم و دولتمردان قصد داشتند تا نسبت به مبانی اساسی دینی اقدامی انجام دهند، مورد مذمت استکبار و ایادی داخلی و خارجی آن ها قرار گرفته اند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 325328