توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشروح/ رئیس‌جمهور در دیدار با علما، ایثارگران و نخبگان بوشهر:
مذاکره‌کنندگان هسته‌ای منافع ملی را درک می‌کنند
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۵۹
رئیس‌جمهور با بیان اینکه افرادی که امروز در عرصه سیاست‌خارجی در دنیا مذاکره می‌کنند، منافع ملی را درک کرده و چارچوب سیاست را بلدند، گفت: اینقدر ایراد "نیش‌غولی" مطرح نکنیم بلکه ‌به یکدیگر احترام بگذاریم.
به گزارش عرش نیوز: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در ادامه نخستین روز از دوازدهمین سفر استانی خود، در جمع علما، ایثارگران و نخبگان استان بوشهر حضور پیدا کرد.

در این نشست ابتدا علما، خانواده معظم شهدا، ایثارگران و نخبگان مطالبات خود را در حوزه‌های گوناگون به سمع و نظر رئیس‌جمهور رساندند.

مهمترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور به‌ شرح ذیل است:

*بوشهر از دیرباز سرزمین مبارزه در برابر استعمارگران و بدخواهان بوده است. بوشهر سبب شد تا ما بتوانیم بهتر دربرابر تجاوز هواپیماهای دشمن ایستادگی کنیم.

* در زمان جنگ تحمیلی دشمن هر روز به انواع سلاح‌ها در جنگ تحمیلی مجهز‌تر می‌شد و کار ما سخت‌تر می‌شد.

*در دوران دفاع مقدس کار‌های عظیم و تلاش‌های شبانه‌روزی صورت گرفت. اگر ایثار و فداکاری با نخبه‌بودن توأم شود، می‌تواند حماسه‌های بزرگ برای کشور بیافریند.

*دنیایی پشت دشمنان ما در جنگ تحمیلی قرار داشتند و ما تنها بودیم لذا هر زمان نخبگی، علم و دانش و ایثار کنار هم قرار گیرد، امت و ملت در برابر جهانی از دشمن پیروز می‌شود.

* منابع آبی جمهوری اسلامی کاهش پیدا کرده است. باید با علم و دانش از زمین کم محصول بیشتر برداشت کنیم و از منابعی که تاکنون استفاده نشده، استفاده کنیم و ارزش افزوده را بالا ببریم.

* با تکیه به نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد. نمی‌توانیم به یک منبع متکی باشیم بلکه باید منابع ما متعدد باشد. نمی‌توانیم به یک صادرات تکیه کنیم.

* باید با هم برادر و دوست شویم. رقابت اشکالی ندارد. تضارب آرا و رقابت احزاب و گروه‌ها اشکالی ندارد ولی یادمان نرود که همه متعلق به یک کشور هستیم و منافع بلند مدت ما یکی است ودارای یک رهبر هستیم. یادمان باشد که همه ادامه‌دهنده راه امام راحل هستیم.

* در دنیای امروز بدون اینکه از علم و دانش حداکثر استفاده را ببریم، نمی‌توانیم به پیشرفت برسیم.

* دنیای امروز دنیای رقابت است و ما تنها نیستیم.

*اگر می‌خواهیم در این کشور پیشرفت کنیم و به جلو پیش برویم، باید تحریم را بشکنیم.

* افرادی که امروز در مذاکرات و سیاست خارجه ما در دنیا مذاکره می‌کنند، منافع ملی را درک می‌کنند و به استقلال کشور احترام می‌گذارند. این‌قدر ایراد‌های "نیش‌غولی" مطرح نکنیم. احترام کنیم به یکدیگر و مداوم به‌گونه‌ای بحث نکنیم که فکر کنیم فقط ما بلدیم و هیچ‌کس بلد نیست. همه بلد هستیم و همه باید کنار هم باشیم.

* اگر ‌می‌خواهیم در سیاست خارجی موفق شویم، به حمایت یک ملت، رهبری، علما، نخبگان و ایثارگران نیاز داریم.

*مخالف این نیستم که کسی نقد دارد ابراز نکند، بلکه باید ابراز کند ولی نقدِ محترمانه کنیم و راه‌حل بهتر ارائه دهیم.

* شرایط ما شرایط خاصی است و باید این شرایط را مدنظر قرار دهیم. البته به آینده کاملاً امیدوار هستم.

مشروح سخنرانی حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور در دیدار با علما، ایثارگران و نخبگان استان بوشهر را در ادامه می‌خوانید:

حجت‌الاسلام روحانی در بخش ابتدایی سخنان خود با بیان اینکه هرچه امروز از عزت، عظمت و استقلال و افتخار داریم ایثارگران بنیان‌گذار آن بوده‌اند، اظهار داشت: ایثارگران از ایام پیروزی انقلاب اسلامی تا دفاع مقدس و تا امروز برای ایستادگی و مقاومت دربرابر همه آن‌هایی که چشم طمع به سرزمین ما دوخته‌اند ایستادگی کرده‌اند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بوشهر از دیرباز سرزمین مبارزه در برابر استعمارگران و بدخواهان بوده است، گفت: من از بوشهر خاطرات فراوانی در دوران دفاع مقدس به یاد دارم. به هر حال بوشهر از صادرات نفتی که آن روز بسیار به آن نیازمند بودیم، برای اداره جنگ و کشور حراست کرد.

وی افزود: گرچه هنوز هم به طور کامل از این طلای سیاه بی‌نیاز نشده‌ایم و باید برای استفاده بهتر از آن برنامه‌ریزی کرد. در واقع بوشهر سبب شد تا ما بتوانیم بهتر در برابر تجاوز هواپیماهای دشمن ایستادگی کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: روزگار سختی بود چراکه هیچکس حاضر نبود یک سلاح سبک در اختیار ما قرار دهد. حتی برای قطعات یک سلاح سبک سطح پایین پدافند هوایی مثل توپ ۲۳ هم با مشکل مواجه بودیم. اشکال ما این بود که دشمن هر روز به انواع سلاح‌ها مجهز‌تر می‌شد و کار ما سخت‌تر.

وی با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس با استفاده درست از پایگاه هوایی بوشهر توانستیم زمان عکس‌العمل خود را در برابر هواپیماهای دشمن ۱۵ دقیقه کاهش دهیم، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس کارهای عظیم و تلاش‌های شبانه‌روزی صورت گرفت و اینجاست که ایثار با نخبگی ضمیمه و توأم می‌شود. اگر ایثار و فداکاری با نخبه‌بودن توأم شود، می‌تواند حماسه‌های بزرگ برای کشور بیافریند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دیروز در دفاع مقدس نخبگی با ایثار توانست ما در برابر توطئه جهانی پیروز کند. دنیایی پشت دشمنان ما بودند و ما تنها بودیم. ما بودیم و جوانان ایثارگر، رزمندگان اسلام و یک ملت متحد؛ ما بودیم با امام و امت. زمانی‌که یک ملت دست به دست هم داده و یکپارچه می‌شود، نخبگی، تفکر علم و دانش با ایثار کنار هم قرار می‌گیرد و یک ملت و یک امت در برابر جهانی از دشمن پیروز می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: آن روزی ما توانستیم، بایستیم و موفق و پیروز شویم که همه یکصدا شدیم، نگفتیم این جناح و آن جناح. نگفتیم شیعه و سنی و نگفتیم این استان و‌ آن استان بلکه گفتیم یک ملت، یک فرمان، فرمان رهبری، ایمان و ایثار. همه دست به دست هم دادیم و توانستیم در برابر دنیایی از دشمن پیروز شده و کشور، سرزمین و استقلالمان را حفظ کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید همه استعدادهای بالقوه را بالفعل کنیم، گفت: اوایل انقلاب شهید رجایی از کشور به عنوان دولتی ۳۶ میلیونی یاد می‌کرد و امروز جمعیت ما ۸۰ میلیون نفر است اما سرزمین ایران همان سرزمین قبلی است؛ بسیاری از منابع نسبت به آن دوران کاهش یافته ‌و شرایط آب و هوایی نیز خیلی به نفع ما تغییر نکرده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: منابع آبی ما کاهش پیدا کرده است و بنابراین باید با علم و دانش از زمین کم محصول بیشتر برداشت کنیم و از منابعی که استفاده نشده استفاده کنیم. همچنین باید ارزش افزوده را بالا ببریم.

وی با بیان اینکه با تکیه به نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد، اظهار داشت: باید منابع ما متعدد باشد، ما نمی‌توانیم به یک صادرات تکیه کنیم و آن هم "نفت خام". یک زمانی بود تولیدکنندگان نفت تعیین و تکلیف می‌کردند برای مصر‌ف‌کننده، امروز شرایط را بلعکس کردند. درست است که امروز هنوز قدرت‌های برزگی وجود دارند که برای جهان برنامه‌ریزی و توطئه چینی می‌کنند اما این امکان وجود دارد که صحنه جهانی را ‌قدم به قدم عوض کرد البته نه با شعار بلکه با فکر، شعور، برنامه‌ریزی و از سوئی باید یارگیری کنیم. باید فرصت‌ها و اولویت‌ها را مد نظر قرار دهیم؛ یک جا باید تدبیر کرد و جای دیگر باید خون داد.

رئیس‌جمهور با اشاره به ماجرای صلح حدیبیه و اثرات صلح، گذشت و عفو در رساندن پیام اسلام از سوی پیامبر اکرم (ص) افزود: معنای تدبیر آن است که باید به فکر فردا و آینده بوده و با یکدیگر برادر و دوست باشیم . رقابت‌های حزبی و تضارب آرا در کشور هیچ اشکالی ندارد، اما باید برای منافع ملی از منافع حزبی و گروهی گذشت. باید به یاد داشته باشیم که زیر چتر یک قانون اساسی هستیم و منافع بلند مدت ما یکی بوده و باید ادامه دهنده راه امام(ره) باشیم.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: نباید فداکاری‌های بزرگان و منافع کشور را از یاد برد و با تمرکز روی مسائل جزیی، مسائل بزرگتر و اهداف بلند‌تر را به حاشیه راند.

وی با بیان اینکه دنیای امروز دنیای رقابت است، گفت: در دنیای امروز بدون اینکه از علم و دانش حداکثر استفاده را ببریم، نمی‌توانیم پیشرفت کنیم. ما باید اگر می‌خواهیم در این کشور پیشرفت کنیم و به جلو پیش برویم باید تحریم را بشکنیم و راه دیگری هم نداریم.

به‌گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید دستاوردها، استقلال و حیثیتمان را حفظ کنیم، اظهار داشت: شما بدانید افرادی که امروز در مذاکرات و عرصه سیاست‌خارجی در دنیا مذاکره می‌کنند، منافع ملی را درک می‌کنند و می‌فهمند؛ چارچوب سیاست را بلدند و استقلال کشور را احترام می‌گذارند. اینقدر ایراد زیاد مطرح نشود. احترام کنیم به یکدیگر و مداوم به‌گونه‌ای بحث نکنیم که فکر کنیم فقط ما بلدیم و هیچ‌کس بلد نیست. همه بلد هستیم و همه باید کنار هم باشیم.

وی تاکید کرد: به هر حال اگر ما می‌خواهیم در سیاست خارجی موفق شویم، به حمایت یک ملت، رهبری، علما، نخبگان و ایثارگران نیاز داریم. ما در برابر ۶ قدرت داریم مذاکره می‌کنیم که این کار ساده و آسانی نیست. اما شرایط ما خاصی است این شرایط را مدنظر قرار بدهیم. ما مخالف نیستیم، اگر کسی نقدی دارد اعلام کند ولی نقدِ محترمانه کنیم و راه‌حل بهتر ارائه دهیم. من به آینده کاملاً امیدوار هستم و از این مشکلات با همدلی و وحدت انشاءالله عبور می‌کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه ‌ از مشکلات فعلی با هم‌فکری، هم‌دلی و وحدت عبور خواهیم کرد و نباید در برابر مشکلات تسلیم شویم،‌ تصریح کرد: باید در صحنه سیاست خارجی و سیاست داخلی‌مان، هم به آینده امیدوار باشیم و هم تدبیر کنیم؛ هم‌چنین از امکانات موجود استفاده و بهره‌برداری کنیم.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به استعدادهای استان بوشهر اظهار داشت: بوشهر استانی مرزی و بندری است و ما می‌توانیم در این استان با توسعه بندرگاه‌ها و استفاده از ساحل و هم‌چنین جذب توریست اقدامات خوبی برای توسعه استان انجام دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در این راستا نخبگان استان باید در کنار مسئولان اجرایی، دانشگاهیان و علمای کشور قرار بگیرند و استان و کشور خود را با دست خود آباد کنند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 355226