توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استقرار سامانه‌های راداری آمریکا در «پالائو»
پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۶
آمریکا قصد دارد سامانه‌های راداری را در «پالائو» مستقر کند که این اقدام آمریکا باعث افزایش توانایی نظارت این کشور در منطقه غرب اقیانوس آرام خواهد شد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه مشترک خود با دولت پالائو اعلام کرد دو طرف در تلاش برای نهایی کردن محل استقرار برج های رادار در این مجمع الجزایر هستند. پالائو 22 هزار نفر جمعیت دارد.

در این بیانیه آمده است: "سامانه های رادار، توانایی های پیشرفته ای را برای نظارت دریایی در اختیار پالائو قرار خواهد داد. این سامانه ها همچنین آگاهی بیشتری را از دامنه هوایی در اختیار آمریکا قرار خواهد داد و ایمنی و امنیت هوانوردی را ارتقا خواهد بخشید."

پالائو یک کشور مستقل است، اما دارای ارتش نیست و آمریکا مسئولیت دفاع از این کشور را بر اساس موافقتنامه ای که با واشنگتن به امضا رسیده است به عهده دارد. بر اساس این موافقتنامه، ارتش آمریکا به جزایر پالائو دسترسی دارد. این در حالی است که در حال حاضر هیچ یک از نیروهای آمریکایی در پالائو مستقر نیستند.

پالائو در فاصله یک‌هزار و 300 کیلومتری جنوب غرب گوام واقع است که در قلمرو آمریکا در اقیانوس آرام قرار دارد. پیونگ یانگ اوایل ماه کنونی تهدید کرده بود با موشک به گوام حمله خواهد کرد. این موضوع باعث واکنش شدید دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع آمریکا، این کشور پیشنهاد نصب سامانه های رادار در پالائو را در تاریخ هجدهم ژوئیه و پیش از آغاز بحران کنونی با کره شمالی مطرح کرد.

در این بیانیه آمده است: "اجرای این طرح برای حفظ وضعیت مناسب حوزه هوایی و دریایی پالائو، و همچنین توانایی آمریکا برای دفاع از جمهوری پالائو ضروری است."

دولت پالائو و سفارتخانه آمریکا در «کورور» از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کردند.

این سامانه های راداری به پالائو اجازه خواهد داد منطقه ای به گستردگی 500 هزار کیلومتر مربع را تحت نظارت داشته باشد.انتهای پیام/

کد مطلب: 392324