توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو شورای شهر چابهار خواستار شد
بازگشایی سد زیردان برای حفظ و احیای اکوسیستم منطقه چابهار
چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۵۷
عضو شورای شهرستان چابهار خواستار بازگشایی سد زیردان برای حفظ و احیای اکوسیستم منطقه چابهار شد.
به گزارش عرش نیوز،شه بخش گرگیچ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در چابهار، اظهار داشت: هر چند که استان پهناور سیستان و بلوچستان در بعضی از شاخص ها با میانگین کشوری فاصله نسبتاً زیادی داشته است بسی جای خرسندی است که در دولت تدبیر و امید برای کم کردن این شکاف ها, گام هایی استوار برداشته شده است.

وی افزود: همچنین جای امیدواری است که با تداوم این راهبردها توسعه متوازن در این نقطه امری دست یافتنی و به دور از انتظار نخواهد بود و این مهم در زمان مدیریت هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در تمشیت امور جاریه کاملاً محسوس و ما نیز با زبان بی زبانی از نقطه ای دور از وی و مجموعه پرسنل استانداری تقدیر می کنیم که در هفته گذشته سفری به جنوب استان داشته و از نزدیک مسائل و مشکلات و طرح و پروژه های منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

عضو شورای شهرستان چابهار گفت: غنای خاک زر خیز جنوبی ترین نقطه سیستان و بلوچستان در کتیبه هر دل منقش شده و برای بهتر بهره وری و اشتغال پایدار با تکیه بر اقتصاد کشاورزی در منطقه زیردان, سدی عظیم در مسیر رودخانه کاجو احداث شده و هم اکنون قریب به ۱۷۰ میلیون متر مکعب آب در پشت این سد ذخیره شده است.

گرگیچ بیان کرد: لذا براساس منویات اسلامی همه معتقدیم که آب مایه حیات است اما به دلیل عدم آماده سازی سایر ساز وکارها، برای انتقال آب به پروژه های کشاورزی و شرب از مسیر تعریف شده، آب موجود همچنان در پشت سد بلااستفاده و تبخیر می شود.

وی عنوان کرد: این در حالی است که زیباترین اکوسیستم منطقه دشتیاری از دهستان پیرسهراب تا گواتر که چشم اندازی بسیار زیبا با درختان تنومندی از قبیل چش، کنار، کهیر و درختان سر به فلک کشیده خرما دارد, کم کم به طور کلی نابود می شود و عدم استفاده از ظرفیت موجود آب این سد در شرایط حاضر نه تنها مایه حیات نشده بلکه عطش تشنگی با وجود منابع آبی سبب تهدید زندگی مردم منطقه نیز شده است.

عضو شورای شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: آبا و اجدادمان که مدت های مدید به کشاورزی دیمی مشغول بوده اند و با چنگ و دندان از خاک میهن دفاع کرده اند و رشادت های آنان در مقابل استعمار پیر در اکناف ایران زمزمه می شود و مردم این منطقه تاریخی سترگ ضبط کرده اند, اگر روزی روستا نشینی در بخش های مرکزی، پلان و دشتیاری در شهرستان چابهار ارجحیت بیشتری بر زندگی شهری داشته به دلیل بکر بودن منطقه، اکوسیستم زیبا و ملون و جاری بودن رودخانه در فصول سال بوده است.

گرگیچ تصریح کرد: طبیعتی که مساوی با زندگی مردم بوده و مردم منطقه نه تنها مال بلکه عمرشان را نیز هزینه کرده اند و کمتر به منابع مالی دولت متکی بوده اند تا منطقه آباد شود مگر شاهد آن نیستیم که منابع طبیعی برای حفظ و احیای جنگل ها در اقصی نقاط کشور متحمل هزینه های سنگینی است اما در این نقطه مردم از جان مایه گذاشته و در زیر آسمان آبی با بستن بند سارها و هوتک ها در داخل و حاشیه روستاها, نوار سبزی از درختان را ایجاد کرده اند که چشم هر بیننده ای را خیره و تماشای منظره روح آدمی را مروح می سازد.

وی گفت: ما مردم بخش های توابع شهرستان چابهار از نماینده عالی دولت در استان سیستان و بلوچستان تقاضا داریم برای جلوگیری و از بین رفتن چشم اندازهای سبز منطقه در زمینه رها سازی آب سد زیردان برای حفظ و احیای اکوسیستم منطقه، مراتع و آب احشام به طور مفصل برنامه ریزی شود تا مردم بیشتر از این متضرر نشوند و با کم کردن عوامل دافعه های مهاجرت، روستاهای منطقه ما مهاجر پذیر باشند نه مهاجر فرست.

عضو شورای شهرستان چابهار افزود: در صورت عدم توجه به خواسته اساسی و به حق مردم به یقین وضعیت بحرانی و تولیدات روستایی به طور کلی ازبین رفته و شهر چابهار با انفجار جمعیت مواجه خواهد شد و امکانات شهری تکاپوی نیازهای شهروندان نخواهد بود.

گرگیچ بیان کرد: لذا ما مردم منطقه بار دیگر از استاندار سیستان و بلوچستان می خواهیم تا نسبت به بازگشایی سد زیردان اقدام عملی و لازم به صورت مداوم صورت پذیرد و در رسیدگی این مهم تسریع شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 341401