توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
به دلیل وزش شدید بادگرم؛
اکیپ اطفای حریق در عرصه‌های جنگلی گیلان فعال شد
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: به دلیل وزش شدید بادگرم در استان و احتمال افزایش وقوع حریق در سطح عرصه‌های جنگلی گیلان اکیپ اطفای حریق در این عرصه‌ها فعال شد.
به گزارش عرش نیوز؛داود زارع صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وزش شدید بادگرم در گیلان، اظهار داشت: دقت نظر و احساس مسئولیت مردم و مسئولان در کاهش خسارت‌های ناشی از بروز حریق در عرصه‌های جنگلی استان نقش بسیار مهمی دارد.

وی با هشدار مبنی بر اینکه وزرش بادگرم سبب بالا رفتن دمای هوا در استان و موجب کاهش رطوبت و خشک شدن محیط‌های جنگلی می‌شود، افزود: احتمال وقوع حریق در سطح عرصه‌های جنگلی گیلان افزایش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بررسی عوامل ایجاد حریق و چگونگی پیشگیری و مقابله با آن، گفت: با توجه به افزایش دما به علت وقوع پدیده بادگرم و عدم بارش نزولات جوی که سبب کاهش شدید رطو بت نسبی هوا و خشکی بیش از حد بستر جنگل که مملو از خاشاک و خاک برگ است شرایط برای آتش سوزی فراهم می‌شود.

زارع با بیان اینکه عدم رعایت اصول ایمنی و یک بی‌احتیاطی کوچک در جنگل موجب بروز آتش در سطح گسترده‌ای از محیط‌های جنگلی می‌شود، تصریح کرد: با توجه به موقعیت بحرانی مناطق جنگلی نیروهای اداره کل منابع طبیعی به خصوص عوامل یگان حفاظت به صورت شبانه‌روزی در آماده باش کامل هستند.

وی با اشاره به تشکیل اکیپ‌های اطفای حریق مرکب از نیروهای متخصص و با تجربه و تجهیز امکانات لازم در حد توان اداره کل در سطح استان، خاطرنشان کرد: از طریق اطلاع رسانی به مردم فهیم و طبیعت دوست توسط رسانه‌های جمعی، تلاش شده تا در برخورد با این پدیده طبیعی از آمادگی لازم برخوردار شویم و خسارات ناشی از وقوع حریق‌های احتمالی را به حداقل ممکن برسانیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از مسافران و گردشگران خواست، نسبت به رعایت اصول ایمنی و پیشگیرانه در زمان استفاده از طبیعت زیبا استان بکوشند و گفت: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده متاسفانه با بی‌مبالاتی روبرو بوده‌ایم و در برخی از موارد بجا گذاشتن بطری‌های شیشه‌ای و یا پلاستیکی که عمدتا برای آب‌های معدنی استفاده می‌شود موجب بروز حریق‌های بسیار سنگینی شده است.

زارع افزود:باقی ماندن این زباله‌ها در معرض تابش نور خورشید همانند یک عدسی و یا ذره بین عمل می‌کنند و سبب تمرکز حرارت در یک نقطه می‌شود که با توجه به خشک بودن خاک برگ‌های کف جنگل موجب اشتعال شده و در زمانی بسیار کوتاه سطح وسیعی از عرصه دچار آتش سوزی می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط جوی فعلی و وقوع رویداد طبیعی وزش بادهای گرم، شایسته است که همگان، اعم از مسئولان پرتلاش و خدمت‌گذار و همین‌طور هم استانی‌های ارجمند و فهیم در مسیر حفاظت از انفال الهی و عرصه‌های بکر و طبیعی جنگل‌های گیلان که دارای قدمت چند هزار ساله است با حافظان منابع طبیعی همکاری و مشارکت  داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تاکید کرد: شماره تلفن 1504  به عنوان پل ارتباطی ما با مردم به صورت رایگان و  در تمام ساعات شبانه روز آماده دریافت گزارشات مردمی از قبیل وقوع حریق‌های احتمالی، تصرفات و تجاوزات به عرصه‌های منابع ملی، قطع غیر مجاز و یا قاچاق چوب است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 351905