توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار چالدران: امنیت کامل در مرزهای ایران و ترکیه حاکم است
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۷
فرماندار چالدران گفت: با همکاری خوب و مطلوب مسوولان شهرهای مرزی ایران و ترکیه، امنیت کامل در مرزهای دو کشور حاکم است.
عرش نیوز؛کریم حسین زاده شامگاه چهارشنبه در جلسه کمیسیون فرعی و امنیتی ایران و ترکیه که با حضور والیان استان های آغری و ایغدیر ترکیه و فرمانداران شهرستان های چالدران و ماکو برگزار شد افزود: با امنیت ایجاد شده کنونی، ساکنان دو سوی مرز در آرامش کامل به سر می برند.

 
وی اظهار کرد: در حال حاضر کمیسیون های فرعی و امنیتی ایران و ترکیه با همکاری استان های همجوار و شهرستان های ماکو و چالدران هر چهار ماه در خاک ایران و ترکیه به صورت دوره ای برگزار می شود.

 
فرماندار چالدران گفت: با برگزاری این کمیسیون ها و همکاری خوب مقامات ایران و ترکیه مساله امنیتی خاصی در مرزها وجود ندارد و با اخلالگران امنیت در مرزهای دو کشور نیز با همکاری مرزبانان به شدت برخورد می شود.

 
وی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 144 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است افزود: برای افزایش هرچه بیشتر ضریب امنیت مرزها تعامل و همکاری بین دو کشور دوست و برادر ترکیه و جمهوری اسلامی ایران امری اجتناب ناپذیر است.

 
فرماندار چالدران در حاشیه این نشست خواستار همکاری برای ایجاد بازارچه مرزی مشترک در منطقه پیراحمد این شهرستان شد.

 
رئیس هیات ترکیه هم در این نشست با اظهار رضایت از برگزاری جلسات کمیسیون های فرعی و امنیتی گفت: کشورهای ایران و ترکیه پیشینه درخشانی از روابط حسنه سیاسی و اقتصادی با همدیگر دارند.

 
محمد تکین ارسلان والی آغری افزود: در حال حاضر همچنین همکاری خوبی بین مرزبانان ایران و ترکیه در مرزهای دو کشور وجود دارد.

 
وی بر توسعه روابط تجاری و گردشگری بین دو طرف تاکید کرد و گفت: با هدف افزایش روابط تجاری بین ایران و ترکیه تا یک ماه دیگر نشست تجاری بین تجار استانهای آغری و ایغدیر ترکیه و ایران در منطقه دوبایزید ترکیه برگزار می شود.

 
در ادامه این جلسه مقرر شد جلسه فرعی و امنیتی بعدی ترکیه و ایران سی ام مهر ماه سال جاری در خاک ترکیه برگزار شود.

 
در پایان این جلسه طرفین در خصوص ایجاد امنیت پایدار در مرزهای دو کشور پروتکل امنیتی امضاء کردند.

 
اعضای هیات ترکیه در سفر به چالدران همچنین از مجموعه جهانی قره کلیسا و کارخانه تولید آب معدنی در این شهرستان بازدید کردند.
ایرنا
کد مطلب: 284405