توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار آذربایجان شرقی: دولت قبلی در حوزه تولید گاز سرمایه گذاری نکرده است
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۲
استاندار آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه دولت قبلی در حوزه تولید گاز سرمایه گذاری نکرده و همین امر موجب قطع گاز نیروگاه های برق در فصول پرمصرف می شود.
به گزارش عرش نیوز؛'اسماعیل جبارزاده' روز شنبه در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی استان با اشاره به قطع گاز نیروگاه های تولید برق تبریز و بناب، افزود: مکاتبات و پیگیری های زیادی در این خصوص انجام شده اما طبیعی است اگر سرمایه گذاری در بخش تولید گاز صورت نگیرد، با مشکل کمبود آن مواجه خواهیم شد.

وی گفت: سال گذشته تلاش زیادی کردیم تا گاز صنایع قطع نشود و امسال نیز باید مدیریت کرده و برای نیروگاه های تولید برق نیز چاره اندیشی کنیم.

جبارزاده خاطرنشان کرد: زمانی که نفت 140 دلار بود، هیچ گونه سرمایه گذاری برای تولید بیشتر اتفاق نیافتاده و در شرایطی که نفت زیر 60 دلار است و وزارت نفت مشکلات مالی دارد باید این سرمایه گذاری ها صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در خصوص سوخت دو نیروگاه تبریز و بناب گفت: با توجه به بالا رفتن مصرف گاز در زمستان، توزیع گاز در دو نیروگاه یاد شده قطع شده و گازوییل و مازوت جایگزین گاز شده است.

حسین صبوری افزود: نیروگاه ها نیز به دلیل قیمت تمام شده برق تمایلی به استفاده از گازوییل و مازوت ندارند، اما گزینه دیگری وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی نیز گفت: در چهار ماه آخر سال و به دلیل بالا رفتن مصرف، سوخت های دیگری جایگزین سوخت گاز در نیروگاه های کشور می شود که این مشکل با افزایش تولید قابل حل است.

'ولی الله دینی' افزود: البته اخیرا تولید گاز 100 میلیون متر مکعب زیاد شده که همزمان با ان مصرف گاز نیز بالا رفته و این مشکل همچنان باقی است.

وی گفت: البته دولت برای تامین سوخت گاز نیروگاه ها در سال آتی تعهد داده که امیدواریم محقق شود.

مصرف گازوییل و مازوت به جای گاز در نیروگاه ها علاوه بر گران تمام شدن قیمت نهایی برق تولیدی، موجب آلودگی هوا نیز می شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 350249