توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ایران برای میزبانی کنوانسیون جهانی گردشگری 2017 آماده می شود
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۷
این بار قرعه کار از میان 70 کشور عضو به نام جمهوری اسلامی ایران افتاد و کنوانسیون جهانی گردشگری برای سال 2017 برنامه خود را در این کشور برگزار می کند.
به گزارش عرش نیوز؛راهنمایان تور گردشگری ایران تلاش کردند تا نام جمهوری اسلامی را در میان کشورهای نامزد برای برگزاری این کنوانسیون جهانی به ثبت برسانند.

تلاش این راهنمایان جواب داد و جمهوری اسلامی از میان 70 کشور عضو پس از عبور از همه فیلترهای سخت و دشوار، توانست در ردیف سه کشور منتخب جهان برای میزبانی این برنامه قرار گیرد.

بر همین اساس صنف راهنمایان گردشگری، به پا خواستند و برای آماده سازی بسته نهایی میراث فرهنگی و گردشگری ایران دست به کار شدند.

یکی از پایلوت هایی که در این بسته قرار گرفت و برای همکاری و پذیرش مهمانان بین المللی این کنوانسیون در سال 2017 اعلام آمادگی کرد، زنجان بود.

صنف راهنمایان گردشگری استان زنجان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای جلب حمایت هرچه بیشتر تمام سازمانهای مردم نهاد و نمایش میزان گستردگی این حمایت ها از برگزاری کنوانسیون جهانی گردشگری 2017 جلسه ای ترتیب داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در این نشست گفت: اغلب توریست های خارجی که وارد ایران می شوند، از یک ذهنیت منفی برخوردار بودند، اما این ذهنیت پس از مواجه با مردم و شهرهای مختلف به طور کامل از بین رفته و آنان با واقعیت مواجه می شوند.

'یحیی رحمتی' افزود: دوستان راهنمای گردشگری توانسته اند در این زمینه یک امتیاز خوب و افتخار آفرین برای کشور کسب کنند و نام جمهوری اسلامی ایران را در ردیف سه کشور نامزد برگزاری کنوانسیون جهانی گردشگری 2017 به ثبت برسانند.

وی یادآورشد: راهنمایان گردشگری برای انتخاب نهایی کشور میزبان باید یک بسته حمایتی کامل در مراسم نهایی به نمایش بگذارند تا بتوانند اوج حمایت های مردمی و دولتی از برگزاری این برنامه را به جهان نشان دهند.

رحمتی اظهار کرد: این برنامه با تکیه بر توان مجموعه ها و سازمان های مردم نهاد برگزاری می شود و تمام سمن ها می توانند موضوع حمایت از آن را در دستور کار قرار دهند.

نماینده انجمن راهنمایان گردشگری استان زنجان نیز که زمینه قرار گرفتن این استان را در لیست برنامه های ابلاغی به کنوانسیون جهانی گردشگری ایجاد کرده بود در ادامه، گفت: راهنمایان گردشگری پیشانی فرهنگ جامعه هستند و می توانند صادر کننده فرهنگ جامعه خود باشند.

'اویس کیانی' افزود: کانون راهنمایان گردشگری هم اکنون در سطح 22 استان فعال است که زنجان نیز در میان آنان قرار گرفته است.

وی یادآور شد: هر ساله کانون راهنمایان گردشگری در روز جهانی گردشگری در یک و دو اسفند جشنی را در یکی از استان های کشور برگزار می کند و امسال مشهد میزبان این جشن خواهد بود.

کیانی اظهارکرد: در برنامه جشن روز گردشگری سال قبل که در استان کرمان برگزار شد، نماینده کنوانسیون جهانی گردشگری نیز حضور داشت و پیشنهاد برگزاری برنامه سال 2017 این کنوانسیون را به کانون راهنمایان گردشگری ایران داد.

نماینده انجمن راهنمایان گردشگری استان زنجان گفت: با پیگیری و تلاش تمام همکاران کانون راهنمایان گردشگری، از میان 70 کشور عضو، پس از عبور از فیلتر های بسیار، نام جمهوری اسلامی ایران در میان سه کشوری قرار گرفت که به مرحله نهایی انتخاب کشور میزان راه یافته اند.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی که این برنامه در ایران برگزار شود، نزدیک به 300 راهنمای گردشگر از اقصی نقاط جهان به ایران سفر می کنند و با جاذبه های طبیعی و تاریخی آن آشنا می شوند.

کیانی ادامه داد: موضوع کاهش هزینه های سفر در این برنامه بسیار حایز اهمیت است و باید تمام اقدامات لازم برای کاهش هزینه به حداقل انجام شود.

بازرس اصلی کانون راهنمایان گردشگری ایران نیز که در این نشست حضور داشت، گفت: بیش از 70 کشور عضو فدراسیون جهانی گردشگری هستند و این فدراسیون از هر دو سال یکبار مهمان یکی از کشورهای جهان شده و اقدام به برگزاری کنوانسیون جهانی گردشگری می کند.

'بهنام افتخاریان' افزود: اغلب افرادی که در جشن های سالانه روز گردشگری ایران از سوی فدراسیون شرکت کرده اند، نسبت به کیفیت جشن های برگزار شده در ایران اذعان کرده اند.

وی برنامه کنوانسیون گردشگری 2017 را فرصتی برای عرضه توانمندی های گردشگری و راهنمایان گردشگری ایران در عرصه بین المللی عنوان کرد و از توانایی و قدرت ایران برای برگزاری مناسب این برنامه در سال 2017 خبر داد.

افتخاریان تصریح کرد: با وجود اینکه این برنامه هیچ وجهه سیاسی ندارد، اما اسرائیل در آن لابی دارد و می تواند به آسانی آرای نمایندگان این فدراسیون را به نفع خود تغییر دهد.

بازرس اصلی کانون راهنمایان گردشگری ایران گفت: با وجود تمام این دشواری ها ایران توانست از همه فیلترها و شرایط تعیین شده عبور کند و به عنوان سه کشور منتخب به مرحله نهایی برسد.

وی تاکید کرد: ایران زیرساخت ها و استعدادهای لازم را داشت و همین موضوع اجازه تغییر نظر به نمایندگان این فدراسیون را نداد.

افتخاریان اضافه کرد: نمایندگان ایران که در اول اسفند در مراسم انتخاب کشور برگزیده شرکت می کنند، باید بسته کاملی از حمایت های مردمی و دولتی را در کنار معرفی جاذبه های مختلف در قالب فیلم، بروشور و اسلاید عرضه کنند.

بازرس اصلی کانون راهنمایان گردشگری ایران گفت: زنجان نخستین استانی بود که از این برنامه اعلام حمایت کرد و در لیست شهرهایی قرار گرفت که قصد میزبانی از این کنوانسیون را داشت.

وی افزود: نمایش تعداد حمایت هایی که از سوی سازمان های مختلف از برگزاری این برنامه در ایران صورت می گیرد می تواند میزان حمایت این سازمان ها را از کانون راهنمایان گردشگری جمهوری اسلامی را در سطح جهان نشان دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در ادامه گفت: موضوع حمایت، به هیچ عنوان بحث مادی و دریافت هزینه در شرایط کنونی نیست.

رحمتی یادآورشد: فقط با اعلام حمایت می خواهیم کنوانسیون جهانی گردشگری بداند که چه پشتوانه عظیمی از برگزاری این برنامه در ایران وجود دارد.

برنامه کنوانسیون بر روی تفسیر پدیده میراث فرهنگی و طبیعی، تخصص و صلاحیت راهنمایان گردشگری و همکاری بین راهنمایان و سایر دست اندرکاران فعال در زمینه گردشگری تاکید دارد.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 354849