توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آقایان مسئول جایتان در جشنواره نذر، امید و سلامت خالی بود
جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۹
جشنواره نذر، امید و سلامت با هدف کمک در ساخت مرکز درمان بیماران سرطانی در بیرجند با حضور چشمگیر مردم و خیران برگزار شد و حضور بسیار کمرنگ مسئولان باری دیگر فاصله زیاد شعار تا عمل را اثبات کرد.
به گزارش عرش نیوز؛

استفاده از واژه سومانی سرطان این روزها در گوشه و کنار جهان به ویژه ملت ایران به گوش می‌رسد و روزانه تعداد زیادی از هم‌نوعانمان به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

این در حالی است که متخصصان حوزه سلامت بر این باورند که شیوع سرطان در ایران بسیار نگران کننده شده , اگر وضع به همین شکل ادامه یابد، موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان نیز سرعت گرفته و زندگی بسیاری از افراد به ویژه کودکانمان را تلخ خواهد کرد.

همچنین با توجه به اینکه سن، شایعترین علت ابتلا به سرطان شناسایی شده است و از طرفی بر اساس گزارشات رسیده جامعه ما در حال سالمند شدن است بنابراین بیم آن می‌رود در سال‌های آتی شاهد افزایش بروز موارد سرطانی باشیم.

اما افراد زیادی در کشور وجود دارند که تمام فکر و ذهن خود را در اختیار ساخت و ایجاد محیطی برای پیشگیری و درمان این بیماری ناشناخته گذاشته و با راه‌اندازی سازمان‌های مردم نهادی همچون مجمع خیرین سلامت بتوانند تا حدودی به همنوعان خود کمک کنند.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: مجمع خیرین سلامت با هدف فراهم کردن امکان شناسایی و ساماندهی خیرین فعال در امر سلامت و برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری صحیح از کمک‌ها و مشارکت‌های مردمی در حوزه سلامت راه‌اندازی شده است.

سید محمود حسینی تصریح کرد: مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی در سال 1389 به عنوان شاخه‌ای از مجمع خیرین سلامت کشور با هیات امنایی حدود 50 نفر و هیئت مدیره هفت نفر با هدف کمک به حوزه سلامت استان در راستای سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: این مجمع تا‌کنون تعداد زیادی مرکز بهداشتی درمانی روستایی و شهری، خانه بهداشت، پایگاه اورژانس بین جاده‌ای، پانسیون پزشک و سرایداری در بیرجند، نهبندان و روستاهای استان با کمک خیرین و نیک اندیشان احداث کرده است.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین از سال 1390 با توجه به نیاز استان، احداث مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی استان آغاز شده و تا‌کنون بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حسینی هزینه احداث این مرکز را بیش از 12 میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: تا‌کنون 6.5 میلیارد تومان برای احداث ساختمان مرکز هزینه شده است و بیش از 2.5 میلیارد دیگر نیز برای تکمیل ساختمان نیاز است.

وی برای با بیان اینکه 30 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات این مرکز نیاز است، گفت: اکنون یک دستگاه توسط دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خریداری شده است و به زودی نصب خواهد شد اما برای خرید مابقی تجهیزات باید فکر اساسی کرد.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی عنوان داشت: مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی به مانند سال‌های گذشته، سنت حسنه پخت غلور نذری را که نشان از نوع دوستی و مشارکت جمعی است را برگزار کرده است.

حسینی اظهار داشت: در این مراسم که تعداد زیادی از مردم حضور داشتند 65 دیگ غلور  در محل احداث مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی استان واقع در خیابان غفاری بیرجند برپا شد و  همنوعان برای شفا بیماران به ویژه بیماران سرطانی دست به دامان ائمه اهل بیت(ع) و خداوند شدند.

وی این حرکت را یک گام نوع دوستانه در راستای نیل به نیات خیرخواهانه دانست و افزود: هدف از برگزاری مراسم پخت غلور در این مرکز هم نوایی برای طلب شفای بیماران است و امید است در این همایش بتوانیم هم‌استانی‌ها را با این حرکت بیشتر آشنا کرده و آنها را از خدمت انجام شده آگاه کنیم.

رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار داشت: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در ارتباط با این مجمع یکی از احتیاجات این مجمع است که باید همه نسبت به معرفی و شناساندن این مرکز و اهداف آن بکوشیم. حسین کریم‌پور افزود: همیشه برای پروژه‌هایی که توسط خیرین و مردم ساخته شده است اهداف و نیازهای مورد نیاز جامعه مطرح شده به گونه‌ای که تا‌کنون حدود 90 درصد هزینه احداث مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی استان نیز توسط خیرین و مردم تامین شده است.

وی با گلایه از عدم حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی در مشارکت و حضور در این مرکز گفت: برای احداث این مرکز به نسبت مردم و خیرین جلو بوده‌اند اما اگر مسئولان نیز حضور داشتند شاید این پروژه مهم تا‌کنون به بهره‌برداری رسیده بود.

رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی عنوان داشت: انتظار داریم نمایندگان عالی رتبه دولت در استان به عنوان یک طرح ملی و اولویت دار این موضوع را پیگیری کرده و در کنار مردم، خیرین و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ما را یاری کنند.

کریم‌پور با بیان اینکه چشم 4 هزار بیمار سرطانی استان به دستان پرمهر مسئولان عالی رتبه و نمایندگان استان است، ادامه داد: با توجه به اینکه از تمام مسئولان استانی برای حضور در جشنواره  نذر، امید، سلامت (پخت غلور) دعوت به عمل آمده بود اما تنها مدیرکل پست استان، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرعامل بانک کشاورزی در این مراسم شرکت کردند.

وی با بیان اینکه نماینده بیماران استان ما کجاست؟ افزود: عدم حضور مسئولان در چنین مراسمی سبب افت قابل توجهی در تکمیل پروژه‌های در حال ساخت می‌شود و آینده مسئولان باید پاسخگوی این امر باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز اظهار داشت: در حال حاضر در استان بیش از 4 هزار  بیمار سرطانی از این بیماری سخت رنج می‌برند که بسیاری از این بیماران به لحاظ مالی، امکان مراجعه به مراکز درمانی در سایر استان‌ها را ندارند و متاسفانه محکوم به مرگ می‌شوند.

کاظم قائمی تصریح کرد: ‌ مواد غذایی ناسالم، آلوده بودن مواد غذایی، استرس، مواد غذایی حاوی نیترات و غیره از جمله عوامل زمینه ساز سرطان بوده و در بروز سرطان نقش بسیار مهمی دارند.

وی افزود: سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات پنج سرطان شایع کشور هستند که به شدت در حال رشد و شیوع بوده و هم‌نوعانمان را به کام مرگ می‌کشد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی در استان بسیار مهمتر از ساخت بیمارستان در آن است، گفت: مجمع خیرین سلامت در استان که بیش از سه سال است در حال فعالیت است در راستای بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی با احداث این مرکز، امکان مراجعه برای درمان بیماران را تسهیل خواهد کرد.

قائمی اولویت نخست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را تکمیل و راه‌اندازی این مرکز برشمرد و یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی نیز دست خیرین را به گرمی فشرده و دراین امر مشارکت خواهد داشت تا این مرکز که بزرگترین مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی شرق کشور و به نوعی بزرگترین در سطح کشور است هرچه سریعتر راه‌اندازی شود.

وی عنوان داشت: احداث ساختمان که با کمک خیرین و مردم نوع دوست آغاز شده است با وجود مشکلات فراوان، اما با همت نیک‌اندیشان پیشرفتی بسیارعالی و در خور شان مردم خیر و بزرگوار خراسان جنوبی داشته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در ارتباط با فراهم ساختن تجهیزات این مرکز اظهار داشت: با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته، وزارت بهداشت حدود 60 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات این مرکز قول مساعد داده است.

قائمی با بیان اینکه هدفمان این است این مرکز تابستان سال آینده به بهره‌برداری برسد، گفت: در راستای تامین نیروهای متخصص، تجهیزات و امکانات این مرکز برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنیم تا هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.

گفتنی است عدم وجود مکانی برای اسکان همراهان بیماران در استان یکی دیگر از مشکلاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در محل پخت غلور عواملی برای توزیع قلک‌های مجمع مستقر بودند.

پست خراسان جنوبی پیش از این نیز اعلام کرده بود به تمامی قلک‌ها برچسب و بارکد الصاق شده و از متقاضیان قلک ثبت نام به عمل می‌آید تا در صورت کمبود قلک در روزهای بعد قلک‌ها تحویل متقاضیان شود.

با پر شدن قلک‌ها افراد می‌توانند پس از تماس با پست، وجه قلک را تحویل و رسید دریافت کنند.
منبع:فارس

کد مطلب: 341862