توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر ورزش و جوانان در همدان:
دولت به دنبال احیای سازمان ملی جوانان است
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۰
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: چند وزارتخانه نمی‌توانند متصدی تمام امور ۲۴ میلیون نفر جمعیت جوان کشور باشند در این راستا احیای دوباره سازمان ملی جوانان و تفکیک آن از حوزه ورزش در دستور کار دولت است.
به گزارش عرش نیوز؛محمود گلزاری امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک سوم جمعیت کشور شامل 24 میلیون نفر را قشر جوان در سنین 15 تا 30 سال تشکیل می‌دهند ک این گروه سنی در برنامه‌ریزی مسائل فرهنگی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت هستند.

وی با بیان اینکه 32.33 درصد جمعیت استان همدان جوان هستند، افزود: قبل از ادغام، سازمان ملی جوانان با اختیار و اقتدار بیشتری در حوزه برنامه‌ریزی جوانان و مسائل پژوهشی کار می‌کرد اما با ادغام امور جوانان در دستگاه‌های متولی مغفول ماند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: دولت و نظام نیازمند بهره‌مندی از جوانان سالم و شاداب از نظر روحی و روانی است چرا که جوانانی که از شادکامی برخوردار باشند در عرصه اجتماعی نیز فعال وارد می‌شود و در سنین ازدواج به تشکیل زندگی به سبک ایرانی و اسلامی و اخلاقی متناسب با فرهنگ دینی گرایش پیدا می‌کنند.

وی درباره ادغام اداره تربیت بدنی با جوانان گفت: اذعام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس قبلی عجولانه انجام گرفت و اکنون با گذشته سه سال مشکلات آن بروز کرد و تا جایی که صاحبنظران و کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقد هستند که این ادغام شتاب زده بوده است.

گلزاری ابراز کرد: سازمان امور جوانان دارای بودجه مستقل اکنون در وزراتخانه به یک معاونت در جمع 7 معاونت وزرات ورزش و جوانان تبدیل شده است و به طوری که در بودجه سال 94 تنها 12 درصد بودجه کل وزارت ورزش و جوانان به امور جوانان اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه ساختمان‌های سازمان ملی جوانان در برخی استان‌ها به دستگاه‌های دیگر واگذار شده و مسئولت جوانان کشور تقلیل پیدا کرده است، افزود: بعد از استقرار دولت تدبیر و امید معایب ادغام این دو سازمان بررسی شده است و 70 درصد مسیر را برای احیای دوباره سازمان ملی جوانان طی شده است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: بسیاری از مسائل قانونی و اجرایی باید انجام شود و امیدواریم در سال 94 برنامه تفکیک سازمان جوانان از ورزش عملیاتی شود و در این زمینه نیازمند همراهی رسانه‌ها هستم.

وی گفت: این ادغام منصفانه نبوده است چرا که برای امور جوانان, بودجه یک دوازدهم را در نظر گرفتند و در حالی که باید 50 درصد بودجه وزارت ورزش و جوانان به امور جوانان تعلق گیرد.

گلزاری با بیان اینکه 7 چالش مهم ازدواج در کشور از قبل تا بعد از ازدواج شناسایی شده است، عنوان کرد: تعداد سازمان‌های مردم نهاد در دولت اصلاحات 5 هزار سمن بود و اکنون دولت تدبیر امید از دولت قبل 197 سمن را تحویل گرفت در این راستا افزایش 2 برابری سازمان‌های مردم نهاد و توانمندسازی آنها در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: پرداختن به اوقات فراغت از مسائل مهم جوانان است چرا که با آزادی و اختیاری عمل خود در این نوع فعالیت‌ها شرکت می‌کنند اما در سال‌های اخیر به اوقات فراغت جوانان بی‌توجهی شده است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از تشکیل مجلس ملی جوانان خبر داد و گفت: ایجاد این مجلس نسبت به مجلس ملی دانش‌آموزی نیاز به برنامه‌ریزی بیشتری دارد و علاوه بر جوانان دانشگاه‌ها دیگر جوانان جامعه نیز حضور فعال دارند.

وی تشکیل مجمع خیرین ازدواج، مجمع ملی ازدواج، اعطای کارت‌های اعتباری جهیزیه و ایجاد تحرک در جمعیت جوان کشور از برنامه‌هایی برشمرد که در دستور کار ستاد ملی ساماندهی امور جوانان و شورای عالی جوانان پیگیری می‌شود.

گلزاری طلاق، اعتیاد، خشونت، فضای مجازی و پدیده‌های نوپدید را جزء آسیب‌های جدی جوانان برشمرد و گفت: نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم در هفته جاری با همکاری شهرداری‌ تهران افتتاح می‌شود.

وی افزود: براساس ماده 41 برنامه پنجم توسعه دستگاه‌های اجرای باید بخشی از اعتبارات خود را به بخش جوانان اختصاص دهند اما این مصوبه تنها توسط تبلیغات اسلامی، صداوسیما، ارشاد و ورزش و جوانان عملیاتی شده است در این راستا انتظار داریم دولت و مجلس دوباره این ماده را در برنامه ششم مورد تأکید قرار دهند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره نحوه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد بیان کرد: حمایت وزارت ورزش و جوانان از سمن‌ها مالی نیست بلکه بیشتر جنبه محتوایی دارد و یک سمن مرجع برای ساماندهی امور آنها شکل می‌گیرد و همچنین توانایی اولیه سمن‌ها باید احراز شود.

وی درباره فضای مجازی عنوان کرد: فضای مجازی واقعیتی است که بخش عمده‌ای از زندگی مردم دنیا را در بر گرفته است و به نوعی صله رحم مجازی بدل شده است و بسته شدن آن امکان‌پذیر نیست و مردم باید آموزش‌های اخلاقی عمومی لازم را نسبت به نحوه استفاده از فضای مجازی را دریابند.

گلزاری با اشاره به افزایش آمار بیکاری در کشور تصریح کرد: 23 درصد جمعیت جوان کشور بیکار هستند و متدسفانه میزان بیکاری جوانان 10 درصد بالاتر از میانگین کشوری است بنابراین باید مسئله اشتغال جوانان رفع شود تا ازدواج و مسکن را به همراه آورد.

وی با بان اینکه بیکاری با تحصیل رابطه معکوس پیدا کرده است، تأکید کرد: در برنامه ششم ماده‌ای برای اشتغال جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی در نظر گرفته شده است بنابراین فراهم کردن اشتغال برای جوانان جزء اولویت‌های دولت است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: مهم‌ترین دغدغه ما امروز در امور جوانان اعتیاد، طلاق و خشونت است به طوری که افزایش اعتیاد به مواد صنعتی و الکل نگران کننده است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی درباره ازدواج سفید گفت: ازدواج سفید مسئله‌ای غیر از خانه مجردی است که البته آمار رسمی و دقیقی از ازدواج سفید در کشور نداریم و هنوز به عنوان مسئله اجتماعی در کشور ما مطرح نیست.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 351069