توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار زنجان:
فعالیت‌های پژوهشی در راستای حل مشکلات جامعه قرار گیرد
چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۲
استاندار زنجان به لزوم حل مشکلات موجود در جامعه با ارائه مقالات علمی وفعالیت‌های پژوهشی نتیجه بخش اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های پژوهشی باید در راستای حل مشکلات جامعه قرار گیرد.
به گزارش عرش نیوز؛جمشید انصاری امروز در نخستین نشست معاونان پژوهشی و فناوری استان زنجان با اشاره به برنامه‌های اجرا شده در هفته پژوهش اظهار داشت: باید بسیاری از اقداماتی که در این ایام انجام می‌گیرد مبنای کارهای پژوهشی سال‌های آینده قرار گیرد و باید در تعریف پژوهش که فعالیتی خلاقانه و روشمند است و سبب تولید محصولات و دستاوردهای علمی می‌شود به بعد روشمند بودن توجه ویژه به عمل آید.

وی با بیان اینکه بسیاری از پژوهش‌ها بدون دستیابی به نتیجه‌ای مشخص انجام می‌شود، گفت: یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت در فعالیت‌های عرصه پژوهش عدم توجه به روشمندی و نبود هدف مشخص در این فعالیت‌ها است که سبب شده پژوهش‌ها با انجام مراحل گوناگون و بدون ارائه نتیجه انجام شود.‌

استاندار زنجان ابراز کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه‌های هفته پژوهش آگاه‌سازی مردم از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها بوده و از این طریق برای زدن حرف دقیق و علمی در سطح جامعه فرهنگسازی به عمل می‌آید چرا که در حال حاضر معضل سطحی شدن و کاهش دقت ببیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه ارائه برنامه‌های پژوهشی بهانه‌ای برای آشنایی مردم از فعالیت‌های جدید انجام شده است، خاطر نشان کرد: با اجرای سخنرانی‌ها و برپایی نمایشگاه‌ها و دیگر برنامه‌ها مردم استان زنجان با یافته‌های جدید پژوهشگران آگاه شده و تعامل ذینفعان این عرصه را افزایش می‌یابد.

انصاری با بیان اینکه در عرصه پژوهش در کنار فعالیت‌های انجام شده مشکلاتی نیز وجود دارد، تصریح کرد: منابع مالی برای فعالیت‌های پژوهشی حائز اهمیت است ولی نباید این مسائله را مانعی برای انجام پژوهش بدانیم چراکه می‌توان با امکاناتی که در دست داریم مشکلات موجود در این زمینه را کشف کرده و با برطرف کردن آنها فعالیت‌های پژوهشی را توسعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه حل مسائل موجود در جامعه باید از جمله اهداف اصلی مقالات علمی قرار گیرد، بیان کرد: آمار مقاله‌های تولید شده در کشور بالا مطلوب است ولی درصد کمی از این تعداد می‌توانند در حل مسائل موجود در جامعه کمک کنند که توجه به کیفیت و همسو بودن موضوع مقالات با معضلات موجود در جامعه از جمله اقداماتی است که باید ورد توجه فعالان این عرصه قرار گیرد.

استاندار زنجان تصریح کرد: مشکلاتی در سیستم آموزشی کشور وجود دارد که سبب شده مدرک گرایی در کشور گسترش پیدا کند و سطحی شدن مرم جامعه این معضل را چند برابر می‌کند که باید در این راستا تصمیمات جدید و اقدامات جدی انجام شود.

وی با بیان اینکه هدف‌گذاری آموزش عالی باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: تعداد دانشجویان وارد شده به دانشگاه‌ها باید کنترل شود و خلاقیت و نوآوری در عرصه کارهای پژوهشی مد نظر قرار شود.

انصاری خاطر نشان کرد: باید هدفگذاری آموزش عالی مورد توجه واقع شود و فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها در راستای حل معضلات موجود در جامعه قرار گیرد تا با این اقدامات بتوان با بالا بردن سطح علمی و پژوهشی جامعه مشکلات موجود را برطرف کرد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 341268