توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر جهاد کشاورزی فسا در گفت‌وگو با تسنیم:
روزانه ۸۰ تن شیر دام سنگین در فسا تولید می‌شود
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۴۵
مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان فسا گفت: در شهرستان فسا بیش از ۱۵ هزار راس دام سنگین وجود دارد که روزانه ۸۰ تن شیر تولید می‌کنند.
به گزارش عرش نیوز: بختیار رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در فسا با اشاره به وجود ۷۰ واحد دام‌داری سنتی، نیمه صنعتی و صنعتی و بیش از ۱۵ هزار رأس دام سنگین در شهرستان فسا اظهار داشت: در این شهرستان روزانه ۸۰ تن شیر تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تولید شیر از دام سنگین در شهرستان فسا برابر با ۸ درصد کل تولید استان فارس است، گفت: تولیدات ۲ کارخانه شیر پاستوریزه ارمغان(مانی ماست) و کارخانه شیر پاستوریزه پانل شهرستان فسا سبب شده سالانه ۲۸ هزار تن شیر دام سنگین از فسا و بخش‌های تابعه به کارخانه‌های فراوری شیر فسا تحویل شود.

وی با بیان این‌که میزان دریافت و مصرف شیر دام سنگین کارخانه ارمغان(مانی ماست) در هر روز به ترتیب ۱۰۰ تن و ۳۰۰ تن است، افزود: ۸۰ درصد میزان دریافتی شیر از شهرستان فسا و مابقی از شهرستان نی‌ریز، داراب، استهبان، جهرم، خرامه و شیراز تهیه می‌شود.

رحمانی خاطرنشان کرد: محصولات عمده تولیدی کارخانه فراوری ارمغان(مانی ماست) انواع پنیر، شیر پاستوریزه، انواع ماست پرچب و کم چرب، ماست موسیر، کشک، دوغ با کیفیت مطلوب است.

وی گفت: قیمت هر کیلوگرم شیر دام سنگین در شهرستان فسا ۱۲۵۰ تومان است که ۱۹۰ تومان هم به‌صورت یارانه به ازای هر گیلوگرم به دام‌داران پرداخت می‌شود و در مجموع قیمت شیر این شهرستان به ۱۴۴۰ تومان برای هر کیلوگرم افزایش یافته است.

رحمانی بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار و میزان چربی ۳ درصد را ویژگی شیر مصرفی در کارخانه ارمغان(مانی ماست) فسا ذکر کرد و اظهار داشت: با توجه به توصیه‌های بهداشتی، پزشکی و نظارت و کنترل مراکز بهداشت و درمان با توزیع شیر بدون کیفیت در بازار و محل مصرف رو به‌رو نشده‌ایم.

وی متذکر شد: این کارخانه در سال ۱۳۶۶ تأسیس و سال ۱۳۶۸ به بهره برداری رسید و در سال ۱۳۸۱ هم توسعه پیدا کرد و در حال حاضر هم به سیستم سردخانه و سیستم فراوری تولید شیر خشک مجهز است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان فسا گفت: تا این لحظه میزان کل سرمایه‌گذاری برای کارخانه ارمغان مانی ماست به ۲۰ میلیارد تومان رسیده است و در مرحله اجرای طرح توسعه کارخانه هم ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه بخش کشاورزی هزینه شد.

وی افزود: زیر بنای تأسیساتی کارخانه شیر پاستوریزه(مانی ماست) ۲۲ هزار متر مربع است که برای ۳۵۰ نفر به‌طور مستقیم و برای ۵۰۰۰ نفر هم به‌طور غیر مستقیم اشتغال‌زائی داشته است.

رحمانی از ارائه بیمه به کارکنان شاغل مستقیم کارخانه شیر پاستوریزه(مانی ماست) سخن گفت و بیان کرد: از مجموع ۳۵۰ نفر پرسنل شاغل در کارخانه ۲۴۰ نفر در محل کارخانه، ۶۰ نفر در دفاتر توزیع محصول مرکز شیراز و ۲۰ نفر هم در اصفهان شاغل مستقیم کارخانه مانی ماست هستند.

وی خاطرنشان کرد: آن دسته از پرسنلی که غیرمستقیم در این کارخانه شاغل هستند، شامل دام‌داران و شاغلین در فروشگاه‌های توزیع می‌شوند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 354264