توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بهسازی 200 هزار واحد مسكن روستايی در كشور/ سيمين نماد احيا بافت تاريخی
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۳
همدان-معاون اول رئيس جمهور از بهسازی و بازسازی سالانه 200 هزار واحد مسكن روستايی در كشور خبر داد و گفت: روستای سيمين همدان نماد احيا بافت تاريخی ايران است.
به گزارش عرش نیوز، معاون اول رئيس جمهور عصر سه شنبه در سومين برنامه كاري خود در همدان با حضور در روستاي سيمين شهرستان همدان بافت با ارزش آن را كه توسط بنياد مسكن بازسازي و بهسازي شده بود افتتاح كرد.

اسحاق جهانگيري در اين مراسم مشكلات روستاها را در كشور فراگير عنوان كرد و بيان داشت: ۳۰ درصد جمعيت كشور در روستاها زندگي مي كنند كه نقش عمده اي در كشاورزي و توليد مواد غذايي دارند و نقش آن در كشور حياتي است.

اسحاق جهانگيري ادامه داد: توقعات اين ۳۰ درصد از جامعه ايران اندك و كمترين هزينه را براي دولت دارند.

وي با اشاره به اينكه وقتي دولتي به فكر توسعه ملي است نمي تواند از روستا و بخش كشاورزي و دامداري غفلت كند، اظهار داشت: بخش زيادي از اشتغال كشور در روستا و بخش عمده توليد ناخالص داخلي نیز روستاییان انجام ميشود و از هر جهت بايد به مسائل روستا توجه كرد.

جهانگيري با اشاره به خدمات جهاد سازندگي در كشور و تاكيد براينكه اگر مي خواهيم انقلاب اسلامي باقي بماند و توسعه و پيشرفت در كشور فراهم شود بايد به روستاها توجه كرد، افزود: اين جهت گيري هاي بايد مورد توجه مديران كشور قرار گرفته و مسائل روستاها بايد به شكل اساسي رسيدگي شود کمااینکه اولويت بندي در اين بخش بسيار مهم است.

وي با بیان اینکه در بخش كشاورزي در كشور با محدوديت جدي خشكسالي در سال هاي اخير مواجهيم و خشكسالي موضوعي متداوم ذر كشور تبديل شده است، گفت: ظرفيت آب در كشور وضعي است كه هر سال با آن مواجهيم و يكي از اصلي ترين كار ها اين است كه چگونه از اين ظرفيت محدود استفاده كنيم.
معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينكه در وزارت جهاد كشاورزي طرح هاي آبياري مكانيزه اجرايي شده كه در سال گذشته هزار ميليارد تومان اعتبارداشت، اذعان داشت: ۸۵ درصد تسهيلات در اين بخش بلاعوض است.

جهانگيري با تاكيد بر لزوم جهت گيري حوزه كشاورزي به ايجاد صنايع تبديلي از سوي دولت و مسئولان استانداري، اظهار داشت: بخش خصوصي در حوزه كشاوري بايد وارد عمل شود و حمايت جدي از طرف بخش هاي بانكي كشور نيز انجام مي گيرد.

وی گفت: همدان از نظر توسعه كشاورزي ظرفيت بالايي دارد و يكي از دغدغه هاي كشور در اين است كه در منطقه حادثه خيزي قرار داريم و با هر زلزله تعدادي از مردم جان و مال خود را از دست مي دهند.

وي با بیان اینکه بنياد مسكن مدتهاست كار مهم بهسازي و مستحكم سازي واحدهايي روستايي را در برنامه خود قرار داده و يك هزار و ۷۰۰ واحد بهسازي شده است،گفت: اميدواريم براي دولت امكان تامين منابع مالي اين كار فراهم شود تا با سرعت بيشتري اين روند انجام شود چراکه هر واحد ساخته شده هم خيال مردم را راحت مي كند هم مسئولان را.

معاون اول رئيس جمهور با بیان اینکه در بخش هاي ديگر حوزه مسكن در كشور نتوانستيم تصميم جدي بگيريم اما با پيگيري های مشكلات روستاها تصميم بر بهسازي سرعت گرفت وسيستم بانكي نيز استقبال كرد، اذعان داشت: سه هزار ميليارد ساليانه نیاز است تا ۲۰۰ هزار واحد مسكن روستايي در كشور ساخته شود.

جهانگيري با بیان اینکه سيمين نماد احيا بافت تاريخي در كشور است، اذعان داشت: مجموعه هاي اين چنين روستايي بايد به مركز مهم گردشگري تبديل شود.

وي با اشاره به اينكه ايران پتانسيل گردشگري بي نظيري در دنيا دارد، اذعان داشت:در هر گوشه از همدان مي توان آثاري از دوره هاي مختلف تاريخي با چند هزار سال سابقه را ديد.

معاون اول رئيس جمهور عنوان كرد: بازسازي اين روستاي مي تواند باعث جذب گردشگران خارجي شود.

در اين مراسم كه اهالي روستاي به وضع جاده مواصلاتي خود ابراز گلايه مي كردند معاون اول رئيس جمهور قول حل اين موضوع را نيز داد.

منبع: مهر
کد مطلب: 340863