توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان :
نظام مراقبت از خون در مراکز درمانی استان زنجان استقرار می‌یابد
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۳
مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان با اشاره به اینکه به دنبال استقرار نظام مراقبت از خون در مراکز درمانی استان زنجان هستیم،‌ گفت: آموزش پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در زمینه مصرف بهینه در اولویت‌کاری قرار دارد.
به گزارش عرش نیوز، سیامک اسدی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه بیش از 50 درصد مصرف‌کنندگان از فرآورده‌های خونی خانم‌ها هستند، اظهار کرد: بیش از 90 درصد اهدا کنندگان خون در زنجان آقایان هستند.

وی با بیان اینکه وقتی یک مادری اهدا کننده خون باشد در ترویج فرهنگ اهدا خون بهتر می‌تواند الگو باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول چند سال اخیر درصد اهدا کنندگان خانم در استان افزایش نیافته است.

مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان با اشاره به اینکه در شرایط عادی بانوان حداکثر 3 بار در سال قادر به اهدا خون هستند، عنوان کرد: پیش از اهدای خون آزمایش هموگلوبین برای بررسی کم خونی احتمالی در همه اهدا کنندگان انجام می‌گیرد و در صورت کم خونی خون‌گیری انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه موانع اهدای خون در زنان موانع فرهنگی است، گفت: این موانع یا به دلیل آموزش‌های ناقص و یا موضوعاتی مثل ترس از سوزن و یا کم خونی است.

اسدی ابراز کرد: برای پیشگیری از کم خونی و جایگزینی سریع آهن، به همه بانوان اهدا کننده به تعداد کافی قرص آهن تجویز می‌شود.

وی به موانع اهدای خون در زنان اشاره کرد و افزود: ترس از ابتلا به بیماری‌های عفونی، ترس از سوزن و عدم موافقت همسر و خانواده نیز جزو موانع اهدای خون در زنان است.

مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان اظهار کرد: هر اهدا کننده‌ای برای نخستین بار ممکن است احساس ترس و اضطراب داشته باشد اما در صورتی که شرایط اهدای خون رعایت شود کار بسیار ساده‌ای بوده و فقط چند دقیقه از وقت اهدا کننده را می‌گیرد.

خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی در هنگام خون گیری وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند ایدز، هپاتیت‌ها و غیره وجود ندارد، ابراز کرد: شرایط استریل و استفاده از وسایل یک بار مصرف در تمام مراکز خون‌گیری عملا جایی برای این نگرانی‌ها باقی نگذاشته است.

اسدی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی برای افزایش اهدای خون باید از طریق آگاهی بخشی انجام شود، خاطرنشان کرد: باید به تغذیه بانوان توجه ویِژه شود و ترس اجتماعی از بین برود.

وی تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان در مورد رفتارهای پر خطر با پزشک انتقال خون صادقانه‌تر صحبت می‌کنند و به عنوان جمعیت کم خطر، گروه هدف مناسبی برای تامین خون و فرآورده‌های خونی سالم هستند.

نظام مراقبت از خون در مراکز درمانی استقرار می‌یابد

مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان با اشاره به اینکه به دنبال استقرار نظام مراقبت از خون در مراکز درمانی هستیم، عنوان کرد: آموزش پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در زمینه مصرف بهینه در اولویت کاری قرار دارد.

وی  با اشاره به اینکه کمبودی در زمینه تامین فرآورده‌های خون در مراکز درمانی وجود ندارد، گفت: برای افزایش استاندارد و ارتقاء کیفیت در کنار کمیت تلاش می‌کنیم.

اسدی  با بیان اینکه وظیفه پایگاه انتقال خون تولید فرآورده خونی سالم و عرضه به هنگام آن به مراکز درمانی است، ابراز کرد: هر نوع عارضه‌ای اگر پس از تزریق خون به وجود آید باید در مراکز درمانی بررسی شود و این از وظایف پایگاه انتقال خون نیست.

خود حذفی محرمانه خطر بیماری‌های قابل انتقال از راه خون را کاهش می‌دهد

وی  با اشاره به خود حذفی محرمانه گفت: برخی رفتارها مانند مصرف مواد مخدر تزریقی، رابطه جنسی خارج از حریم خانواده، حجامت، قمه‌زنی، خالکوبی(تاتو) و سوراخ کردن گوش ممکن است فرد را در معرض خطر بیماری‌های قابل انتقال از راه خون قرار دهد.

مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان  خاطرنشان کرد: افرادی که در معرض خطر بیماری قابل انتقال از راه خون هستند باید برای مدت معین و یا برای همیشه از اهدای خون پرهیز کرده و به منظور اطمینان از سلامت خود با پزشک مشورت کنند.

وی با بیان اینکه اگر به هر دلیلی اهداکننده نخواهد یا نتواند به پرسش‌ها پاسخ صحیح و صادقانه بدهد یا اینکه از طرف خانواده، دوستان و غیره برای اهدای خون تحت فشار قرار بگیرد سیستم خود حذفی محرمانه فرصت مناسبی است، ابراز کرد: خود حذفی محرمانه این فرصت را در اختیار وی قرار می‌‌دهد که به طور کاملا محرمانه کیسه خون خود را از چرخه انتقال خون خارج کند.

اسدی  عنوان کرد: خود حذفی محرمانه بیماران نیازمند به خون را از خطر آلودگی به عوامل بیماری‌زای قابل انتقال از راه خون می‌رهاند.

وی خاطرنشان کرد: تجهیزات لازم برای مراکز خون به نحو مطلوب تامین شده است.

مدیر پایگاه انتقال خون استان زنجان ابراز کرد: در مراکز انتقال خون کمیت مقوله مهمی است ولی کیفیت نیز باید در کنار کمیت در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: سعی بر این است که واحد کنترل کیفی، واحد آزمایش، بخش خون‌دهی و غیره با استاندارد‌های انتقال خون هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشد.

کد مطلب: 325563