نگاهی به مزایای آبیاری بارانی در تولید محصولات باکیفیّت
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۴
کوچکی قطعات، نبود دسترسی به نیروی برق و در کنار آن نداشتن توان مالی بهره‌برداران و اختصاص نیافتن به‌موقع منابع اعتباری از مهم‌ترین علل تحقق نیافتن آبیاری تحت فشار قلمداد می‌شود.
به گزارش عرش نیوز،این استان حائز رتبه‌ی نخست به‌منظور آبیاری تحت فشار در کشور است و آبیاری در ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی زراعی و باغی استان به‌صورت تحت فشار انجام می‌شود.

شهرستان‌های سراب، بستان‌آباد، مراغه، اهر و میانه به‌ترتیب بیشترین آبیاری تحت فشار را در آذربایجان‌شرقی دارند.

«مسعود محمدیان»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: شرایط حاد اقلیمی را به‌وسیله‌ی آبیاری بارانی تا حدودی می توان تعدیل کرد و آثار سوء آن بر عملکرد محصول را کاهش داد. برای مثال در حرارت زیاد که ممکن است با وجود رطوبت کافی در خاک، محصول دچار پژمردگی موقت شود و نیز در سرمای غیرمترقبه در صورتی که یخبندان در ساعت‌های کوتاهی از شب سبب تلف شدن محصول شود و یا در خصوص باغ‌ها، گرمای چند روزه در اواخر زمستان ممکن است شکوفه‌دهی را تسریع کند و یخبندان متعاقب آن سر درختی را بریزد می‌توان با سرد کردن یا گرم کردن مصنوعی محیط اطراف، میزان محصول را افزایش داد.

وی، افزود: افزایش بازدهی آب و جلوگیری از هدررفت آن، اهمیت ویژه‌ای در استان دارد و تغییر سامانه‌ی آبیاری سنتی به روش پیشرفته در استفاده‌ی بهینه از آب، عملیات زراعی و مهندسی هم‌چنین از نظر اقتصادی، مزایای اقتصادی زیادی دارد و بسیار ارزشمند است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: برای آنکه سیستم بارانی، کارآیی مورد نظر را داشته باشد، علاوه بر اعمال روش‌های عملی صحیح در طراحی و برنامه‌ریزی برای حاصل شدن راندمان مطلوب، باید موارد متعدد دیگری از جمله انتخاب اندازه‌ی لوله‌ها، نحوه‌ی استفاده از کارگر آبیاری و نحوه‌ی بهره‌برداری از سیستم به‌درستی در طراحی مد نظر قرار گیرد.

محمدیان، تغییر روش کاشت محصولات کشاورزی با گسترش کشت محصولات کم آب و توسعه‌ی سطوح زیرکشت محصولات زراعی و باغی کم توقع، با توجه به تحمل بالای آنها به کم آبی، در راستای حمایت مستقیم از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی گفت: تغییر الگوی کشت توسط این سازمان در اراضی زراعی و باغی آذربایجان‌شرقی، پیگیری می‌شود.

وی افزود: بیش از ۵۵ درصد آب مصرفی این بخش در شیوه‌ی آبیاری سنتی به هدر می‌رود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: با افزایش سطوح آبیاری قطره‌ای و بارانی، بازدهی آبیاری افزایش می‌یابد و به همین میزان نیز قابلیت ذخیره‌سازی آب‌های سطحی، زیرزمینی و آب سد‌ها فراهم می‌شود.

«ایوب ایرانی‌فام»، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی به ایسنا گفت: عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوب‌تَر می‌شود.

وی افزود: پخش آب به‌وسیله‌ی باران مصنوعی در همه‌ی مزارع با آبیاری بارانی امکانپذیر است در حالی‌که در آبیاری سطحی هر اندازه هم که دقت شود آبدهی ابتدای کرت‌ها و یا جویچه‌ها بیشتر از دیگر بخش‌هاست.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان بی‌نیازی آبیاری بارانی به احداث جوی و پشته افزود: در آبیاری بارانی احتیاجی به قطعه‌بندی و احداث جوی و پشته نیست و به این صورت هزینه‌های مربوط به لایروبی جوی‌ها و مرمت آنها لازم نیست.

ایرانی‌فام ادامه داد: در آبیاری سطحی ۱۰ تا ۲۰ درصد مساحت زمین صرف جوی و پشته و کرت‌بندی و آرایش زمین می‌شود اما در آبیاری بارانی به جوی و پشته و کرت نیازی نیست و همه‌ی سطح زمین کاشت می‌شود.

وی یادآور شد: در فصول گرم تبخیر زیاد و منفذهای برگ بسته می‌شود و درنتیجه فعالیت حیاتی گیاه کُند است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی افزود: آبیاری بارانی عاملی برای شست‌وشوی مداوم برگ‌ها شده در این شرایط علاوه بر آثار مثبت بر رشد گیاه، کاهش خسارت حشراتی نظیر کنه‌های نباتی و شته‌ها را در پی دارد.

ایرانی‌فام اظهار کرد: پخش شدن آب با آبیاری بارانی علتی برای مرطوب شدن هوای مجاور گیاه، باز شدن منفذهای برگ‌ها و در نهایت افزایش فعالیّت گیاه می‌شود.

وی با اشاره به متعادل شدن درجه حرارت هوا با آبیاری بارانی گفت: آبیاری بارانی را می‌توان عاملی برای خنک شدن هوای اطراف گیاه با پخش شدن آب در هوا و تبخیر در فصل‌های گرم قلمداد کرد.

«احمد احمدی‌فر»، مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی به ایسنا گفت: بازده محصولات با آبیاری بارانی در اغلب موارد بیشتر از آبیاری سطحی است.

وی افزود: آبیاری بارانی به علت امکانپذیر شدن آبیاری با عمق کم برای اراضی با بافت‌های بسیار سبک یا سنگین توصیه می‌شود.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان کاهش فرسایش خاک در این سیستم از آبیاری تصریح کرد: تلفات به‌صورت روان‌آب و فرسایش خاک در آبیاری بارانی به حداقل می‌رسد.

احمدی‌فر ادامه داد: تهویه‌ی خاک با آبیاری بارانی به‌راحتی انجام می شود.

وی با اشاره به مزایای آبیاری بارانی یادآور شد: حذف شدن عملیات تسطیح و کاهش هزینه‌های آماده‌سازی اراضی را باید از مهم‌ترین محاسن آبیاری بدانیم.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: هزینه‌ی نیروی کارگری در مقایسه با روش‌های آبیاری سطحی کمتر است.

احمدی‌فر با اشاره به افزایش یافتن راندمان با اجرا شدن آبیاری بارانی افزود: کارشناسان راندمان آبیاری بارانی را در مقایسه با روش‌های سنّتی آبیاری بیشتر می‌دانند.

«سعید سلیمانی»، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی به خبرنگار ایسنا گفت: در برخی گیاهان نظیر یونجه، چغندرقند و اغلب سبزیجات که در مرحله‌ی جوانه‌زنی به شوری خاک حساس هستند، می‌توان از آبیاری بارانی برای شست‌وشوی موثر نمک کمک گرفت تا جوانه‌زنی مطمئن و سریع امکانپذیر شود.

وی افزود: این روش آبیاری در اراضی شنی و زمین‌هایی که هموار کردن آنها مشکلاتی در بر دارد کاملاً مناسب است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: آبیاری بارانی روشی است که آب با فشاری بیش از یک اتمسفر در درون لوله‌هایی جریان یافته و برروی گیاه به‌صورت باران توسط نازل‌هایی که به آبپاش معروفند پاشیده می‌شود.

سلیمانی ادامه داد: در آبیاری بارانی می‌توان کودهای محلول و یا برخی مواد ضدعفونی‌کننده را همراه آب آبیاری روی گیاه و یا خاک پاشید.

وی با بازگو کردن معایب آبیاری تحت فشار یادآور شد: از معایب آبیاری بارانی به هزینه‌ی زیاد تأسیسات اولیه، اشکال در آبیاری به هنگام وزش باد، تبخیر بخشی از آب پاشیده شده هم‌چنین رشد و تکثیر بیشتر علف‌های هرز و بیماری‌های گیاهی می‌توان اشاره کرد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به کاهش مصرف آب در این سیستم از آبیاری افزود: با استفاده از آبیاری بارانی ضمن صرفه‌جویی در مصرف آب تا حدود ۵۰ درصد نسبت به آبیاری سطحی، شست‌وشو و فرسایش در خاک نیز ایجاد نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، راندمان آبیاری با روش بارانی در مناطق خیلی خشک و پر باد به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد و عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوب‌تَر می‌شود./ایسنا
کد مطلب: 188160