توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
خشکسالی هفت هزار و 500 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت زد
چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۸
سرپرست دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: خشکسالی هفت هزار و 500 میلیارد ریال به بخش های کشاورزی و زیرساختی استان در سال زراعی گذشته خسارت وارد کرد.
به گزارش عرش نیوز؛'محسن لعل قادری' اظهار کرد: میزان خسارت ناشی از خشکسالی به این استان در سال زراعی گذشته به نسبت سال ماقبل آن 30 درصد بیشتر شده است.

وی میزان خسارت ناشی از خشکسالی این استان در سال زراعی 92-91 را حدود پنج هزار میلیارد ریال دانست.

وی افزود: خراسان شمالی سه سال متوالی در زمره استان های خشکسالی کشور قرار داشته و این خشکسالی خسارت زیادی به حوزه کشاورزی استان وارد کرده است.

به گفته وی برای پیشگیری از تاثیر بلندمدت خشکسالی بر حوزه کشاورزی و دامی این استان طرح کشت محصولات کم آب بر در دستور کار قرار داده شده است.

وی بهره گیری از آبیاری قطره ای، پوشش انهار و جایگزینی محصولات کم آب بر بر محصولات کشاورزی پرآب بر، کاهش سطح زیر زراعت آبی را از دیگر برنامه های پیشگیرانه ستادمدیریت بحران بر کاهش اثرات خشکسالی دانست.

سرپرست دفترمدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: در سالجاری از محل ماده 10 و 12 قانون بودجه مرتبط با بحران افزون بر 100 میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب شرب مناطق شهری، روستایی و عشایری پیش بینی شده که تاکنون حدود 50 درصد از این اعتبارات پرداخت و برای طرح های آبرسانی هزینه شده است.

به گفته وی طبق قانون اعتبار ستادمدیریت بحران به صورت 100 درصد در اختیار استان ها قرار داده می شود.

قادری در مورد وضعیت آبی استان برای سال آینده نیز گفت: براساس گزارش هواشناسی میزان بارش ها به نسبت سال گذشته افزایش داشته، ولی برای خروج از خشکسالی این بارش ها ناکافی است.

استان خراسان شمالی حدود 300 هزار هکتار زمین زیرکشت محصولات کشاورزی و باغی دارد و به طور میانگین سالانه یک میلیون تن محصول از این زمین ها تولید می شود که به علت بروز خشکسالی چند سال اخیر میزان تولید محصول از این اراضی حدود 30 تا 40 درصد کاهش داشته است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 352329