استاندار کردستان
با مدیرانی که در حمایت از سرمایه‌گذاران تعلل کنند برخورد می‌کنم
پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۸
استاندار کردستان گفت: چنانچه مدیر، کارمند یا دستگاهی در حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تعلل کند بدون اغماض با این امر برخورد می‌کنم.
عرش نیوز:

عبدالمحمد زاهدی امروز در هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کردستان که در سالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد با تقدیر از تلاش‌های استاندار سابق کردستان اظهار کرد: خدماتی که در کردستان انجام شده حاصل تلاش مدیران قبلی استان است و این تلاش‌ها و خدمات قابل تقدیر است.

وی به فعالیت کمیته بودجه‌ریزی استان‌ها در گذشته اشاره کرد و گفت: شورای برنامه‌ریزی با چند هدف مختلف در استان‌ها فعال شد که تمرکز زدایی بخشی از آن اهداف بود، هر چند برخی از اهداف محقق نشد.

لزوم پیگیری توسعه استان در قالب سند توسعه

استاندار کردستان تصریح کرد: توزیع امکانات باید بر اساس برنامه‌های توسعه استان انجام شود و لازم است استان‌ها هم در قالب برنامه توسعه حرکت کرده و به اسناد بالادستی توجه داشته باشند.

وی به لزوم پیگیری توسعه استان در قالب سند توسعه اشاره کرد و گفت: توسعه استان باید در قالب سند پیگیری شود تا از ایجاد روزمرگی در دستگاه‌ها اجرایی جلوگیری شده و مدیران هم برای دریافت اعتبار نیازی به چانه‌زنی نداشته باشند.

زاهدی به محاسن و معایب بودجه 93 اشاره کرد و افزود: تحویل به‌موقع بودجه به مجلس و تلاش برای واقع‌بینانه بودن بودجه از محاسن آن است هرچند نباید شک داشت که بودجه 93 هم با کسری مواجه می‌شود.

وی گفت: در سال‌های گذشته تلاش شد حجم لایحه بودجه کم شود که این کار از طرفی دست دولت برای جابه جا کردن منابع باز گذاشت و از سوی دیگر با کاهش نظارت مجلس امکان حاکم شدن انضباط مالی را کم کرد.

وجود پروژه‌های نیمه‌کاره دلیل کم شدن اعتبارات استانی

استاندار کردستان با اشاره به اینکه هرچه سهم بودجه‌های استانی بیشتر باشد دست شورای برنامه‌ریزی باز تر است خاطرنشان کرد: یکی از دلایل کم شدن اعتبارات استانی وجود پروژه‌های ملی نیمه‌کاره است که روی دست دولت مانده است.

وی حرکت به سمت جذب سرمایه‌های بخش خصوصی را یکی از راه‌های سرعت بخشیدن به روند توسعه عنوان کرد و گفت: جذب سرمایه‌های بخش خصوصی یکی از ظرفیت‌ها برای شتاب بخشیدن به روند توسعه است و در این حوزه حتی می‌توان برای مثال بخشی از ساخت راه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرد.

لزوم فعال شدن پنجره واحد سرمایه‌گذاری در کردستان

زاهدی گفت: اگر سرمایه‌گذار بخش خصوصی وارد استان نشود رشد و توسعه کردستان محقق نخواهد شد و حمایت از این سرمایه‌گذاران باید در دستور کار باشد و چنانچه مدیر، کارمند یا دستگاهی در حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تعلل کند بدون اغماض با این امر برخورد می‌کنم البته معتقدیم حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوص باید در چهارچوب قوانین و مقررات باشد.

وی به لزوم فعال شدن پنجره واحد سرمایه‌گذاری در کردستان اشاره کرد و گفت: هر سرمایه‌گذار بخش خصوصی بخواهد در استان کار انجام دهد باید به آن ستاد معرفی شود.

ضرورت توزیع منابع استانی بر اساس شاخص‌های منطقی

استاندار کردستان به شیوه مطلوب برای توزیع منابع استانی اشاره کرد و افزود: ضروری است روند توزیع منابع استانی بر اساس شاخص‌های منطقی توزیع شود تا بی‌عدالتی به وجود نیاید.

وی به لزوم توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در استان اشاره و تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی قرار است در آینده نزدیک جلسه‌ای برگزار کرده و در آن جلسه برای احداث محور شمال جنوب که بخشی از آن در محدوده کردستان قرار می‌گیرد بحث و بررسی کارشناسی انجام دهد.

زاهدی با اشاره به برگزاری تنها 6 جلسه شورای برنامه‌ریزی در استان در 9 ماه گذشته این جلسات را ناکافی دانست و گفت: جلسات شورای برنامه‌ریزی استان کردستان باید با نظم بیشتری برگزار شود و برنامه‌ریزی برای اولویت بندی اتمام پروژه‌ها با در نظر گرفتن میزان پیشرفت فیزیکی و اولویت دادن به نیاز عمومی انجام شود.

بهره‌وری پائین با انجام امانی پروژه‌ها

وی افزود: دستگاه‌های دولتی حتی‌الامکان از انجام امانی پروژه‌ها جلوگیری کنند چرا که بهره‌وری پروژه‌های امانی پائین است و لازم است پروژ‌ه‌ها به دستگاه‌هایی که نیروی فنی کافی ندارند واگذار نشود.

استاندار کردستان به قول‌هایی که در مرکز برای رسیدگی به وضعیت راه‌ها و بیمارستان‌های استان داده شده اشاره کرد و گفت: تا عملی شدن وعده‌های داده شده از اعلام آنها خودداری می‌کنم./تسنیم

کد مطلب: 181923