توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
یونسی: گوناگونی و تنوع اقوام در ایران، یک فرصت است
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۱
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: گوناگونی و تنوع اقوام در ایران اسلامی، یک فرصت است که باید از آن استفاده کنیم.
به گزارش عرش نیوز؛حجت الاسلام 'علی یونسی' روز چهارشنبه در همایش ملی بازشناسی نهضت جنگل که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، افزود: ایران دارای گوناگونی و تنوع اقوام است و این گوناگونی اقوام، برای ملت ایران فرصت آفریده است.

وی ادامه داد: با این حال، دشمنان تلاش می کنند این فرصت الهی را به نقطه منفی تبدیل کنند و به اختلاف بین مذاهب، شیعه و سنی دامن بزنند و این اختلافات را به تضاد و سپس به خصومت و جنگ تبدیل کنند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام خاطرنشان کرد: این بذر پاشیده شده و در حال رشد است و افرادی دانسته یا ندانسته، به اهداف ضد ایرانی و اسلامی، خدمت و مزدوری می کنند.

وی همچنین با اشاره به وجود بزرگانی همچون سردارجنگل در تاریخ ایران گفت: تاریخ این سرزمین پر از بزرگانی چون میرزاکوچک خان است که تاریخ را پیش بردند، نگاشتند و مشعل فروزان ملت ایران بودند.

یونسی با اشاره به برخی بی حرمتی ها به بزرگان ایران اضافه کرد: سر، سرداران ما آیت الله هاشمی رفسنجانی است؛ فردی که سردار بزرگ انقلاب، جهاد و جنگ است.

وی ادامه داد: چرا این شخصیت را قدر نمی دانیم و به تحقیر ایشان راضی شدیم.

وی با بیان اینکه داشتن اختلافات فکری و نظری نه تنها بد نیست بلکه لازم است، گفت: باید یاد بگیریم با هم تعامل کنیم و همدیگر را تحمل کنیم.

یونسی خاطرنشان کرد: بشر، تحمل مخالف عقیده را به عنوان یک راه پذیرفته و قرآن کریم بر آن تاکید دارد و حتی در این کتاب آسمانی نیز آمده که با دشمن هم مذاکره کن و حرف بزن.

وی گفت: با این وجود، عده ای خود را متولی انقلاب اسلامی و همه چیز می دانند و هرکس در دایره فکر آنها نباشد، رد می کنند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی افزود: دارای حس جوانی هستیم و ملت ایران، یک ملت کهنسال و دارای تاریخ ژرف و دیرینه است.

وی همه تاریخ ایران را افتخارآمیز دانست و گفت: همیشه ایران در منطقه و دنیا منشأ اثر بوده است.

یونسی ادامه داد: فکر ایرانی، فرهنگ، نبوغ و هوش ایرانی همیشه در منطقه و جهان تاثیرگذار بوده اما کسانی هستند که مایلند از ایرانیان چهره دیگری بسازند.

وی تصریح کرد: این افراد، هم کلیت فرهنگ ایران را زیر سوال می برند و هم اجزای آن را و می خواهند ثابت کنند فرهنگ ایران، منفی است و به دیدن جلوه های منفی می پردازند مانند مگسی که در پیکر سالم انسان به دنبال نقطه منفی است.

وی اضافه کرد: هر انسان و ملتی، ممکن است نقطه منفی داشته باشد اما آنها می خواهند اشکالات را بزرگ جلوه دهند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی ادامه داد: منطق طنز و شوخی در رابطه با اقوام و ملت ایران، برخاسته از دوران استعمار است که همه ملت ایران را به نوعی تحقیر می کنند.

وی هدف ملت ایران را در طول تاریخ، عدالت و اخلاق خواند و با اشاره به قیام میرزاکوچک خان و نهضت جنگل گفت: بزرگانی همچون میرزاکوچک خان، ستارخان، باقرخان، رییسعلی دلواری و بزرگان دیگر، مربوط به یک منطقه نیستند و به همه ایران زمین تعلق داشته و ثروت معنوی ایرانیان هستند.

یونسی بزرگترین ویژگی میرزا کوچک خان را رویکرد ضد استعماری، ضد استبدادی و ضد جهالت عنوان کرد.

وی ادامه داد: منطقه گیلان در تاریخ، بزرگترین افتخارات را برای ملت ایران آفریده؛ اولین نهضت رهایی بخش برای ایران از شمال کشور آغاز شد و آل بویه، بزرگترین خدمت را به ایرانیان حتی بیشتر از صفویه انجام داد و دارای یک تسامح دینی بود.

وی با بیان اینکه آل بویه شیعه بودند اما از همه بزرگان دینی استفاده کردند، یادآور شد: برای آل بویه تفاوت های مذهبی، دینی و قومی مهم نبود؛ به همه جهان اسلام و ایران فکر می کرد.

وی افزود: این هوش یک ایرانی و گیلانی است؛ آنگاه که به حکومت می رسد به گونه ای عمل می کند که اصول، قربانی فرع و هدف نشود.

یونسی در همین رابطه گفت: در ایران اسلامی، هیچ کس نباید به دلیل گرایش مذهبی، دینی و سیاسی از خدمت محروم شود.

وی همه مذاهب را از یک حقوق مسلم برخوردار دانست و افزود: برخورداری از حقوق برابر، قانون اساسی و حکم انسانیت ماست، چرا برخی حتی از به کار بردن این لفظ می ترسند.

دستیار رییس جمهوری با اشاره به دستآوردهای بی نظیر انقلاب و جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و ... تصریح کرد: مشکلی که امروز داریم، عدم استفاده از استعدادهای کشور است.

وی اظهار داشت: استانداران باید از همه نیروها، از چپ و راست در صورت داشتن بهترین قابلیت ها استفاده کنند و فقط شایستگی های اخلاقی، علمی، حرفه ای و سالم بودن افراد را در گزینش ها مدنظر قرار دهند.

دستیار رییس جمهوری با یادآوری تلاش های میرزاکوچک خان و نیز نحوه شهادت سردارجنگل گفت: باید از تاریخ عبرت بگیریم، تا مانند دشمنان میرزا ، عمل نکنیم.

وی همچنین با اشاره به استعدادهای گیلان برای توسعه افزود: با توجه به سرمایه نیروی انسانی، تاریخ درخشان و سرمایه های مادی و معنوی این استان؛ شایسته مردم گیلان نیست که حتی یک نفر بیکار یا یک نفر طرد شود

یونسی تاکید کرد که همه به مسوولان گیلان کمک کنند تا در مسیر توسعه گام بردارند.

همایش ملی بازشناسی نهضت جنگل روز چهارشنبه در دانشگاه گیلان آغاز به کار کرد.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به این همایش ملی پیامی ارسال کرد.

این همایش از سوی استانداری، مجمع توسعه گیلان، دانشگاه گیلان، جهاد دانشگاهی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شده است.

میرزاکوچک خان پایه گذار نهضت جنگل، روز 11 آذرماه سال 1300 هجری شمسی پس از سال ها مبارزه علیه خیانت های قاجار و استبداد رضاخانی، به شهادت رسید.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت در محله سلیمان داراب واقع است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 344328